Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sanitky budou jezdit bez lékařů. Je jich málo a skončí jim přesčasy

  14:37aktualizováno  14:37
Záchranná služba v Ústeckém kraji od ledna omezí výjezdy sanitek s lékařem. K pacientům budou častěji vyrážet vozy, v nichž sedí pouze zdravotníci. Lékařů u záchranky je málo a nový zákoník práce jim teď sníží limity na přesčasy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Lékařů u záchranné služby sice neubude, ale podle nového zákoníku práce budou mít výrazně omezené přesčasy," řekl po schůzce s ředitelem záchranné služby Iljou Deylem hejtman Oldřich Bubeníček. Podobná situace podle něj nastane i v dalších krajích.

Od 1. ledna 2014 totiž budou smět zdravotníci stejně jako ostatní zaměstnanci odpracovat přesčasy jen v průměru osm hodin přesčasů týdně, tedy nejvýše 416 hodin za rok.

"V některých případech je tento limit nyní více než dvojnásobně překročen. Nejvíce přesčasové práce vykazují výjezdové základny v Kadani, Podbořanech a Žatci," přiblížil Bubeníček.

Lékařům dosud zákoník práce povoloval odpracovat dvojnásobek povolených přesčasových hodin na základě paragrafu "Další dohodnutá práce přesčas ve zdravotnictví". V nepřetržitém provozu lékařům umožňoval sjednat dalších 416 hodin přesčasů za rok. Od Nového roku ale ustanovení přestane platit.

Problém je to právě u záchranky, ke které se lékaři nehrnou, protože služby jsou náročné, posádky se často setkávají s agresivními pacienty a platy zdaleka neodpovídají riziku a nasazení.

Starostové protestují

Záchranka tak už nedokáže zajistit stejné množství výjezdů tříčlenných posádek rychlé lékařské pomoci ve složení řidič, záchranář a lékař.

"Více vozů tak bude jezdit jen se záchranářem," konstatoval hejtman.

To se nelíbí mnoha starostům, kteří mají obavy ze snížení kvality péče o pacienty. První nesouhlasné reakce už kraj dostal od Svazku obcí mikroregionu Podbořansko. Tamní starostové důrazně odmítají, aby v sanitce jezdil pouze záchranář.

"V některých případech je každá minuta drahá, a když lékař nebude na místě co nejdříve, je otázka, zda ho záchranář adekvátně nahradí. Nebo je tu možnost, že to riskne, ale pak může také čelit trestnímu oznámení, že někomu poškodil zdraví," přibližuje obavy zástupců jedenácti obcí na Podbořansku starosta Kryr Miroslav Brda.

Jedním z plánů, jak nedostatek lékařů u záchranky řešit, je, že například na Mostecku bude od 1. ledna lékař pouze v jedné posádce na celý okres. K pacientům bude operativně vyrážet na žádost záchranáře. Pacienta na místě ošetří, po ošetření ho ale už nedoprovodí do nemocnice. Tam pacienta odveze sanitka se záchranářem a lékař bude pokračovat k dalšímu případu.

Nabrat nové lékaře se záchrance nedaří

"To je dost nelogické opatření, které někdo musí vysvětlit a zdůvodnit. Nesouhlasíme, aby jezdila záchranka a za ní v dalším autě doktor. Chápeme, že lékaři nejsou, ale mělo se to řešit jinak a dávno," poznamenal starosta Brda.

Lidé z lékařské branže i kraj se bojí, že v prvním čtvrtletí bude možné očekávat problémy se zajištěním rychlé lékařské pomoci na základnách v Lovosicích a Podbořanech, později také v Kadani a nejspíš i v České Kamenici.

"Právě tam lékaři chybí nejvíce," podotkla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Řešením by bylo nabrat víc lékařů, to se ovšem nedaří. "Krajská záchranka hledá lékaře do hlavního pracovního poměru i na dohodu o pracovní činnosti permanentně, přesto není zcela úspěšná," konstatoval hejtman Bubeníček.

Průměrný věk lékařů u záchranky v Ústeckém kraji je přitom 53 let. Rovná třetina je v důchodovém věku a brzy skončí.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Najdete na iDNES.cz