Podle rozborů okolí zamořila směs nebezpečných látek, například ropných...

Podle rozborů okolí zamořila směs nebezpečných látek, například ropných uhlovodíků, těžkých kovů a některých organických sloučenin. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Náprava ekologické havárie potrvá dva roky, viníkům hrozí pět let

  • 1
Až letos, tedy po dvou letech se podle expertů vzpamatuje příroda z ekologické havárie v Bezděkově na Žatecku. Na podzim 2015 tu desítky metrů čtverečních půdy zamořily kapalné odpady z provozu firmy Femme, která se zabývá likvidací těchto látek. Experti pracují na sanaci, státní zástupkyně na obžalobě dvou lidí.

Na území, kam se oranžově zabarvená chemicky zapáchající látka rozlila, odumřelo vše zelené včetně vzrostlých stromů (psali jsme o tom zde).

Likvidaci následků teď zajišťuje na příkaz České inspekce životního prostředí (ČIŽP) právě firma Femme.

„Postupujeme podle inspekcí schváleného harmonogramu. Většina kontaminované zeminy už byla sanována, a není tak ohrožené životní prostředí,“ uvedl ředitel firmy Michal Edl.

Půdu jak v areálu firmy, tak v blízkém okolí kontaminovala směs látek obsahující ropné uhlovodíky, těžké kovy a vysokou koncentraci chloridů a síranů.

Štěstí v neštěstí

Jen díky specifické geologické stavbě území přitom nebyl rozsah následků havárie větší. S ohledem na nepropustné podloží nedošlo ke kontaminaci spodních vod, nebyl zasažen ani nedaleký tok řeky Ohře.

„Kromě úhynu vegetace jsme nezjistili žádné úmrtí zvířat,“ popsala štěstí v neštěstí mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Příroda se přesto se zátěží bude vyrovnávat několik let. „Dle našeho znaleckého posudku je většina škody na životním prostředí vratná,“ prohlásil Edl.

Samotnou firmu vyjde havárie hodně draho. Kromě několika milionů korun vynaložených na odstranění zamořené půdy a samotného chemického odpadu dostala i nálepku viníka havárie a hrozí jí od inspekce vysoká pokuta.

Může za to předchůdce, tvrdí firma

Podle dřívějšího vyjádření ředitele firmy může za havárii jeho předchůdce. Do areálu firmy prý nechal navážet různé nebezpečné látky a po naplnění detenční nádrže je nechal vylévat do vybagrované jámy.

A právě z ní po čase prosákly do okolí. „Šlo o lidské selhání, které společnost nezavinila a nemohla mu předejít. Podali jsme trestní oznámení a ve věci stále probíhá šetření,“ říká nyní Edl.

Policie loni v březnu obvinila dvě osoby z trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a poškození životního prostředí. Jde jak o bývalého provozního ředitele, tak o majitelku firmy. S jejím stíháním vedení firmy nesouhlasí.

Státní zástupkyně uvedla, že pracuje na dokončení obžaloby a ještě na jaře by případ měl začít projednávat soud. Oběma obviněným hrozí až pětileté vězení.