Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V lovosické olejně zůstávají chemikálie, na likvidaci chybí peníze

  11:03aktualizováno  11:03
V areálu olejny bývalé Setuzy v Lovosicích zůstávají i po roce od objevení nebezpečné odpady. Nejrizikovější látky už sice zmizely, sanace zbývajících chemikálií však bude stát statisíce korun. Lovosice, na které zajištění sanace spadlo, na ni však nemají a Ústecký kraj zatím o pomoc žádají marně.

Demolice bývalé olejny v Lovosicích se kvůli nalezeným nebezpečným chemikáliím musela zastavit. | foto: Vladimír Škaloud, 5plus2.cz

Zastupitelé Lovosic na likvidaci odpadů vyčlenili 250 tisíc korun. „Tuto částku jsme ale dosud nevyčerpali. Práce totiž musí probíhat uceleně, aby nedošlo k dalším škodám. Peníze použijeme jako spolufinacování v rámci pomoci, která doufám z Ústeckého kraje přijde,“ sdělila starostka Lenka Lízlová.

Na krajský úřad se lovosická radnice s žádostí o peníze na likvidaci chemikálií obrátila v minulosti už dvakrát a ani jednou neuspěla. Naposledy se o to pokoušela v dubnu. Krajští radní tehdy sice pomoc ve výši 450 tisíc pro Lovosice doporučili, ovšem krajští zastupitelé ji odmítli.

„Ústecký kraj o peníze požádáme potřetí předběžně v říjnu. K žádosti jsme nyní doložili podrobnější projekt sanace areálu,“ uvedla starostka. Dodala, že město připravuje také analýzu rizik v areálu. Hotova by měla být do konce roku.

Město v případě olejny řeší problémy za soukromého vlastníka. Případ odstartoval loni v dubnu videozáznam, který upozornil na nepovolenou demolici v areálu.  Inspektoři životního prostředí pak při kontrole zjistili, že v olejně jsou stovky tun nezajištěných chemikálií včetně sloučenin radioaktivních prvků, které ohrožovaly životní prostředí i zdraví lidí (o nálezu zde).

Firmy pokuty dosud nezaplatily

Majítel, společnost Wowitra, dostal od České inspekce životního prostředí za porušení zákona o odpadech pokutu ve výši milion korun. Dalších 500 tisíc má na pokutě zaplatit firma Aniveg, která měla areál v pronájmu.

„Ani Wowitra, ani Aniveg pokutu dosud nezaplatily. Ve správním řízení jsme navíc společnosti Wowitra kvůli porušení zákona o ochraně spodních vod uložili další pokutu ve výši 750 tisíc korun,“ řekla ředitelka krajské pobočky inspekce Jana Moravcová. Doplnila, že Wowitra v obou případech požádala o splátkový kalendář.

Podle výpisu z katastru nemovitostí už společnost Wowitra vlastníkem areálu není. V srpnu se jím stal veterinární chiropraktik z Belgie. „Pokuta však jde stále za společností Wowitra. Změna vlastníka areálu na tom nic nemění,“ dodala Moravcová.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz