Prostituce. Ilustrační foto.

Prostituce. Ilustrační foto. | foto: Martin Adamec, MAFRA

S vymáháním dluhů nepřestaneme, říká nový primátor Chomutova

  • 1
I po výměně primátora a předání městských otěží do rukou ČSSD bude v Chomutově pokračovat program Záchranný kruh. Jím se radnice snaží čelit těm, kteří dluží městu za pokuty a poplatky, nedodržují základní hygienické normy a obtěžují okolí, nebo ho dokonce šikanují.

Nové vedení Chomutova v čele se sociálním demokratem Janem Marešem na zavedený ostrý metr naváže, chce se ale vyhnout kontroverzním krokům, jako byly například exekuce sociálních dávek přímo při jejich výplatě nebo odvrtávání zámků bytů při exekuci, pokud dlužník nebyl doma.

ZÁCHRANNÝ KRUH

Jedná se o soubor opatření, kterými se chomutovská radnice snaží zlepšit bezpečnost ve městě.

Jde třeba o pokutování prostitutek, zvaní jejich klientů jako svědků k přestupkovým řízením, využití městských exekutorů při vymáhání dluhů za poplatky a pokuty, exekuce na ulici, v hernách, bytech, kontroly bytů či záškoláctví.

"Myšlenka Záchranného kruhu ve smyslu nemít dlužníky, přistupovat ke každému stejně je opravdu dobrá. Myslím, že v minulém období šlo spíš o to, jaké formy byly pro tyto aktivity zvoleny. Nechci říkat, že nyní bude Chomutov ve vymáhání měkčí, ale půjde vždy o zákonnou formu," řekl primátor Mareš.

"Na pokračováních Záchranného kruhu jsme se shodli a bude to uvedeno v programovém prohlášení," doplnil Jan Řehák (ODS), náměstek primátora.

Nejúspěšnější částí Záchranného kruhu je boj s pouliční prostitucí. Úspěch přineslo umístění kamer a tlak na klienty tohoto byznysu a později zabavování majetku dívek, které dluží městu za pokuty a poplatky, přímo na ulici či v hospodách a barech, kam chodí za "prací". Ze čtyřiadvaceti prostitutek, které občas byly velmi agresivní k okolí, vulgárně nadávaly kolemjdoucím nebo téměř skákaly pod projíždějící auta, jsou nyní v ulicích k vidění asi čtyři.

Zápory Záchranného kruhu

Záchranný kruh má ale i své stinné stránky. Asi nejvýraznější bylo kontroverzní vymáhání dluhů přímo v místě výplaty sociálních dávek na úřadě. Proběhlo sice jedinkrát a soud ho později zakázal, ale rozpoutalo kolotoč soudních sporů a palbu kritiky, pod níž se Chomutov za svou sociální politiku dostal.

SPORNÍ EXEKUTOŘI

Chomutov přistoupil k využívání městských exekutorů (oficiálně zvaných správci daně) a dluhy si za pokuty a poplatky vymáhal vlastně sám. Původně najatý exekutor ale po něm chtěl za neproveditelné exekuce kolem osmi milionů korun. V létě se nakonec dohodli a město mu zaplatilo 800 tisíc jako zálohu, na níž má ze zákona nárok.

Neplatiči dluží městu 80 milionů korun. Téměř 60 procent částky tvoří pohledávky za pokuty a městské poplatky.

Vymáhání peněz ze sociálních dávek kritizuje i zpráva někdejšího ministerstva pro lidská práva, která je součástí vládní strategie pomoci sociálně vyloučeným lokalitám. Chomutov je v ní uveden jako špatný příklad sociální politiky. Ze závěrů zprávy například vyplývá, že vedle represivních opatření má město využívat i preventivní sociální programy.

Nový primátor Jan Mareš se právě na prevenci hodlá v rámci Záchranného kruhu více zaměřit. "Prevence v oblasti školství a volnočasových aktivit je základ, na kterém se musí pracovat. Když jsem odůvodňoval vznik výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, tak jsem při tom naznačil právě význam prevence," naznačil posun v postoji vedení města primátor.