Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdysi mrtvou Bílinu oživily tisícovky ryb, teď se rybáři bojí kormoránů

  16:56aktualizováno  16:56
Do řeky Bíliny, která kdysi patřila k nejšpinavějším v zemi, se postupně vrací život. Severočeští rybáři do ní nyní hlavně na Mostecku vysadili tisíce nových ryb. Obávají se jen kormoránů, kteří se přemnožili.

Rybáři v listopadu do Bíliny vysadili 3 850 cejnů, jelců a plotic. | foto: Unipetrol, a. s.

Zatímco v minulých letech si na život v Bílině zvykali hlavně vzácní jelci jeseni, nyní byl hlavním vysazeným druhem v počtu tří tisíc kusů cejn velký. Vedle něj rybáři poslali do vody také stovky plotic obecných.

„Kontrolní odlovy v létě prokázaly, že se rybám v řece dobře daří. Jelec jesen, který je v České republice zvláště chráněným druhem, už vytvořil populaci, která se přirozeně množí. Proto jsme tentokrát jelce jesena vysadili jen jako doplňkový druh, a to v množství 500 kusů,“ uvedl Mikuláš Duda z Unipetrolu, který rybářům s vysazováním pomáhá.

Hlavním druhem letošního podzimu je cejn velký. „Celkem jsme jich do řeky vypustili tři tisíce kusů, což představuje 300 kilogramů ryb,“ poznamenal Duda.

Řeku Bílinu rybáři ze svého pohledu dělí na dva úseky. Ten první, od města Bíliny k Labi, už je velice slušně zarybněný. Naopak od Bíliny ve směru k Mostu je situace stále špatná. Může za to hlavně nečistá voda.

„Do řeky vytéká hodně znečišťujících látek, jak od různých firem, tak z některých čističek, například od Chanova. Samočisticí schopnost řeky je omezená, trvá jí delší dobu, než se splašků a dalších nečistot zbaví. Proto je v tomhle úseku stále ryb málo, a proto je tam nyní hlavně vysazujeme,“ říká rybářský technik severočeského územního svazu Václav Jelínek.

S Unipetrolem rybáři spolupracují čtyři roky

Spolupráce Českého rybářského svazu s Unipetrolem, jež trvá už od roku 2010, podle něj není náhodná. „Unipetrol je příklad, jak by se znečišťovatelé přírody měli chovat. Uvědomují si, že od nich odcházejí látky, které přírodě škodí, a snaží se to napravit. Bohužel jsou spíše výjimkou,“ zmínil Jelínek.

Rybáři Unipetrolu radí, jaké druhy ryb a kam je nejlépe vypouštět. „Dvouletý jelec jesen, který je v tomto věku již dostatečně odolný, byl proto vypuštěn v Želenicích. Cejn, který upřednostňuje klidné části řeky, byl pak vysazen v okolí obcí Hostomice, Bžany a Lbín. Tam jsme vypustili i plotici,“ popsal Duda.

Všechny ryby původně v řece Bílině žily, nyní jsou vysazované poté, co došlo k odchovu ve speciálním zařízení v Chabařovicích. Do Bíliny se stěhují v takovém věku, aby byly schopné se novému prostředí přizpůsobit. Že se postupný návrat ryb daří, potvrzují zkušební odlovy.

„Ten letošní byl proveden v okolí Stadic, Hostomic, Želenic a Českých Zlatníků. Ve všech případech bylo zaznamenáno, že vysazené druhy v řece nejen úspěšně přežívají, ale že se dokonce třou,“ potvrdil Jelínek.

Kormorán je na celé řece, nejvíc loví u Hostomic

V minulých letech byli v Bílině kromě jelce jesena, cejna velkého a plotice obecné vysazeni i jelec tloušť, plotice obecná, perlín ostrobřichý, hrouzek obecný, okoun říční nebo ouklej obecná. Vysazování bude pokračovat i dál.

Rybáři se ale potýkají při oživení Bíliny i s dalším problémem, kterým je kormorán velký. Původně chráněný pták se přemnožil a v posledních letech se živí na Bílině hlavně čerstvě vysazenými rybami.

„Je na celé řece. Ale speciálně v místě, kde se u Hostomic do řeky vlévá další potok, voda je tam čistá a ryb hodně, se kormoráni slétají a ryby doslova masakrují,“ dodal Jelínek.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz