Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdysi mrtvou Bílinu oživily tisícovky ryb, teď se rybáři bojí kormoránů

  16:56aktualizováno  16:56
Do řeky Bíliny, která kdysi patřila k nejšpinavějším v zemi, se postupně vrací život. Severočeští rybáři do ní nyní hlavně na Mostecku vysadili tisíce nových ryb. Obávají se jen kormoránů, kteří se přemnožili.

Rybáři v listopadu do Bíliny vysadili 3 850 cejnů, jelců a plotic. | foto: Unipetrol, a. s.

Zatímco v minulých letech si na život v Bílině zvykali hlavně vzácní jelci jeseni, nyní byl hlavním vysazeným druhem v počtu tří tisíc kusů cejn velký. Vedle něj rybáři poslali do vody také stovky plotic obecných.

„Kontrolní odlovy v létě prokázaly, že se rybám v řece dobře daří. Jelec jesen, který je v České republice zvláště chráněným druhem, už vytvořil populaci, která se přirozeně množí. Proto jsme tentokrát jelce jesena vysadili jen jako doplňkový druh, a to v množství 500 kusů,“ uvedl Mikuláš Duda z Unipetrolu, který rybářům s vysazováním pomáhá.

Hlavním druhem letošního podzimu je cejn velký. „Celkem jsme jich do řeky vypustili tři tisíce kusů, což představuje 300 kilogramů ryb,“ poznamenal Duda.

Řeku Bílinu rybáři ze svého pohledu dělí na dva úseky. Ten první, od města Bíliny k Labi, už je velice slušně zarybněný. Naopak od Bíliny ve směru k Mostu je situace stále špatná. Může za to hlavně nečistá voda.

„Do řeky vytéká hodně znečišťujících látek, jak od různých firem, tak z některých čističek, například od Chanova. Samočisticí schopnost řeky je omezená, trvá jí delší dobu, než se splašků a dalších nečistot zbaví. Proto je v tomhle úseku stále ryb málo, a proto je tam nyní hlavně vysazujeme,“ říká rybářský technik severočeského územního svazu Václav Jelínek.

S Unipetrolem rybáři spolupracují čtyři roky

Spolupráce Českého rybářského svazu s Unipetrolem, jež trvá už od roku 2010, podle něj není náhodná. „Unipetrol je příklad, jak by se znečišťovatelé přírody měli chovat. Uvědomují si, že od nich odcházejí látky, které přírodě škodí, a snaží se to napravit. Bohužel jsou spíše výjimkou,“ zmínil Jelínek.

Rybáři Unipetrolu radí, jaké druhy ryb a kam je nejlépe vypouštět. „Dvouletý jelec jesen, který je v tomto věku již dostatečně odolný, byl proto vypuštěn v Želenicích. Cejn, který upřednostňuje klidné části řeky, byl pak vysazen v okolí obcí Hostomice, Bžany a Lbín. Tam jsme vypustili i plotici,“ popsal Duda.

Všechny ryby původně v řece Bílině žily, nyní jsou vysazované poté, co došlo k odchovu ve speciálním zařízení v Chabařovicích. Do Bíliny se stěhují v takovém věku, aby byly schopné se novému prostředí přizpůsobit. Že se postupný návrat ryb daří, potvrzují zkušební odlovy.

„Ten letošní byl proveden v okolí Stadic, Hostomic, Želenic a Českých Zlatníků. Ve všech případech bylo zaznamenáno, že vysazené druhy v řece nejen úspěšně přežívají, ale že se dokonce třou,“ potvrdil Jelínek.

Kormorán je na celé řece, nejvíc loví u Hostomic

V minulých letech byli v Bílině kromě jelce jesena, cejna velkého a plotice obecné vysazeni i jelec tloušť, plotice obecná, perlín ostrobřichý, hrouzek obecný, okoun říční nebo ouklej obecná. Vysazování bude pokračovat i dál.

Rybáři se ale potýkají při oživení Bíliny i s dalším problémem, kterým je kormorán velký. Původně chráněný pták se přemnožil a v posledních letech se živí na Bílině hlavně čerstvě vysazenými rybami.

„Je na celé řece. Ale speciálně v místě, kde se u Hostomic do řeky vlévá další potok, voda je tam čistá a ryb hodně, se kormoráni slétají a ryby doslova masakrují,“ dodal Jelínek.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz