Dpravce Arriva snížení platů naplánoval, aby uspěl ve výběrovém řízení a mohl dál zajišťovat městskou dopravu v Teplicích.

Dpravce Arriva snížení platů naplánoval, aby uspěl ve výběrovém řízení a mohl dál zajišťovat městskou dopravu v Teplicích. | foto: Karel Pešek, MAFRA

V Ústeckém kraji vzrostou platy jen výjimečně, Arriva je dokonce sníží

  • 5
Růst mezd v Ústeckém kraji bude v novém roce pomalý. Až na výjimky, jako je Severní energetická či Krajská zdravotní, budou firmy přidávat nejvýš o dvě procenta. Třeba v ČEZ, Severočeských dolech či mosteckém SBD Krušnohor platy neporostou vůbec, teplický dopravce Arriva je dokonce bude snižovat.

„Především vývoj ve stavebnictví se nevyvíjí tak dobře, jak jsme předpokládali. Naopak pozitivní vývoj očekáváme v automobilovém průmyslu, kde ve výrobě autoskel hrajeme stále důležitější roli,“ říká Libor Sehnal, personální ředitel teplické společnosti AGC Flat Glass Czech, která dává práci 984 lidem.

Výdělky zaměstnanců této sklárny jsou mimořádné, průměrná mzda tu činí téměř 39 200 korun a letos se bude zvyšovat o 1,2 procenta. Loni se platy nezvyšovaly, zaměstnanci ale dostali díky dobrým výsledkům navíc 13. i 14. plat ve výši sta procent průměrného výdělku.

Třinácté platy rozdávali také ve společnosti Czech Coal, jejíž součástí je Vršanská uhelná. Mezi přibližně 1 700 zaměstnanců bylo rozděleno bezmála 40 milionů korun, což je o tři miliony více než v roce 2013. A také letos zde dojde k výraznému růstu mezd, které se pohybují od 22 do 27 tisíc korun.

„Podařilo se dohodnout nárůst ve výši 9,2 procenta, který bude rozložen do následujících tří let a zaměstnancům bude navýšen i příspěvek na penzijní připojištění,“ sdělil mluvčí společnosti David Vidomus.

O několik málo procent platy porostou také v děčínské firmě Armex Energy či litoměřickém Hennlichu. Roudnická firma PMU CZ zvedla základní mzdu z 10 500 na 11 000 korun, žatecké Koito Czechs se 759 zaměstnanci předpokládá růst platů o dvě procenta, stejně tak nožířská firma Mikov v Mikulášovicích.

Polepší si hlavně zaměstnanci s minimální mzdou

S výrazným růstem mezd mohou počítat zaměstnanci, kteří loni pracovali za minimální mzdu, což se týká tisíců lidí. Rozhodnutím vlády se totiž minimální mzda od ledna zvyšuje o 700 na 9 200 korun. Řada zaměstnavatelů ovšem varuje, že tak výrazný skok jim přinese řadu komplikací, ohrozí rozvoj menších firem a může zastavit vytváření nových pracovních míst.

Kvůli rozhodnutí vlády například Český porcelán v Dubí zvýšil mzdy o 800 korun, což ale dalo do pohybu i platy ostatních zaměstnanců.

„Není možné, aby uklízečka v 1. platové třídě měla vyšší mzdu než malířka ve třetí,“ řekla personální ředitelka firmy Helena Müllerová. V porcelánce pracuje 286 lidí a loni měli průměrnou mzdu 16 200 korun.

Zaměstnancům dopravní společnosti Arriva Teplice, která provozuje MHD v Teplicích a okolí, se platy naopak sníží. Firma zaměstnává 240 lidí a průměrná mzda zde loni byla zhruba 22 tisíc korun.

„Už teď je jasné, že platy půjdou dolů o pět procent. Nic jiného nám nezbývá,“ potvrdil jednatel společnosti Jan Gaisler.

Aby soukromý dopravce mohl na linkách jezdit i letos, musel se přihlásit do soutěže a podat nabídku, která měla šanci uspět. „Museli jsme šetřit, kde se dá, a snížit náklady samozřejmě i ve mzdové oblasti,“ podotkl technický ředitel Arrivy Miloš Gaisler.

Zdravotníci dostanou přidáno, energetici ne a těžaři jak kde

Výrazněji přidáno dostanou zaměstnanci Krajské zdravotní, které patří pět největších nemocnic v regionu. Firma je největším zaměstnavatelem v Ústeckém kraji, zaměstnává přes 6 320 lidí. Za loňský rok firma očekává předběžný zisk v řádu 20 milionů korun. Průměrný plat lékaře se pohybuje kolem 57 340 korun a u sester kolem 24 855 korun.

„Mzdy se zvýší zhruba o pět procent,“ uvedl mluvčí společnosti Jiří Vondra.

Stejný růst je dohodnutý i v mostecké těžařské společnosti Severní energetická, kde loni průměrný výdělek činil 27 960 korun. Letos těžební firma počítá, že dodá zákazníkům o 200 tisíc tun uhlí navíc. Dlouhodobé plány ale už takové nejsou, po roce 2020 má totiž skončit těžba v lomu ČSA.

„Již realizujeme útlumový program, loni bylo zrušeno 200 pracovních míst, v horizontu pěti let bude zrušeno 1 200 míst a spolu s nimi zhruba 3 tisíce dalších míst v návazných profesích,“ přiblížila mluvčí firmy Gabriela Sáričková Benešová.

Kvůli poklesu cen energií a jejího přebytku na trhu jsou ve svých výhledech opatrné i další firmy. Například ČEZ s více než sedmi tisíci zaměstnanci platy nezvýšil. „Zaměstnavatel se s odbory dohodl, že pro rok 2015 mzdy zůstanou stejné jako loni,“ řekl mluvčí společnosti Ota Schnepp.

Stejnou taktiku zvolily i chomutovské Severočeské doly. „Jsme svědky dramatického poklesu cen všech energetických komodit a další prognóza dobrá není. Teplé zimy posledních let zavinily významný pokles našich tržeb v oblasti tříděného uhlí,“ přiblížil člen představenstva firmy Vladimír Budinský.