Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tato vláda o limitech jednat nebude, řekl Rusnok starostům Litvínovska

  15:36aktualizováno  15:36
Vláda Jiřího Rusnoka se nebude zabývat prolomením limitů těžby uhlí na severu Čech. Premiér v demisi to řekl představitelům severočeských obcí, kteří za ním přijeli na Úřad vlády. Nedlouho před tím ho Sněmovna vyzvala, aby rozhodnutí o limitech nechal na kabinetu vzešlém z řádných voleb.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Tato vláda nebude dál řešit prolomení těžebních limitů. Každopádně věcně pan premiér trvá na svém názoru, že v kontextu celé evropské energetické situace dříve či později bude uhlí, které je na území České republiky, potřeba a k prolomení těch limitů pravděpodobně dojde," řekla po schůzce mluvčí kabinetu Jana Jabůrková.

Přítomní představitelé obcí na Litvínovsku to přivítali.

"Pro nás je zásadní to, co premiér řekl, že tato vláda prolomení řešit nebude," řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček. Doplnil, že o této věci jednal i s Bohuslavem Sobotkou a ten mu řekl, že by tato otázka měla být součástí programového prohlášení.

Prolomení limitů by podle Šťovíčka pro region znamenalo konec rozvoje, zhoršení životního prostředí, snížení cen nemovitostí, ale i snížení počtu pracovních míst například v areálu Unipetrolu, kam je těžba směřována.

Spolu se Šťovíčkem za Rusnokem kvůli limitům přijel i místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, starosta Háje u Duchcova Karel Drašner a starosta Nové Vsi v Horách David Kádner.

Prolomení limitů má mezi starosty v Ústeckém kraji i zastánce

Prolomení limitů má však mezi politiky na severu Čech i mnohé zastánce. Ti na schůzku reagovali prohlášením, ve kterém tvrdí, že většina obcí v okolí lomů Bílina a ČSA rozvoj těžby uhlí podporuje.

Limity těžby

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991.

Zaručují městům a obcím, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány.

Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA, hrana těžební jámy by se dostala také jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Vláda v demisi zatím o prolomení limitů těžby hnědého uhlí nejednala.

"Některé z nich toto mají přímo v usnesení zastupitelstev. Jde hlavně o to, aby z jeho využití měl prospěch celý region, a ne jen Horní Jiřetín, jehož zástupci nejčastěji vystupují v médiích," stojí v prohlášení.

Vyjádření podepsali litvínovští zastupitelé Květa Hellmichová ze SNK-ED a Martin Klika z ČSSD, který je zároveň krajským radním. Podpis připojili také starosta Meziboří Petr Červenka, starostka Lomu Kateřina Schwarzová a starostka Louky u Litvínova Milena Štveráčková.

Starostu Šťovíčka a místostarostu Buřta obvinili, že jednají ve svém osobním zájmu a nikoli jménem regionu.

Šťovíček na to reagoval, že svůj mandát odvozují z komunálních voleb v Horním Jiřetíně či Litvínově, jasně prý hovoří také referenda, která se v obou obcích uskutečnila.

Na rychlé prolomení limitů tlačí tripartita. Po jednání s ní byl Rusnok na začátku prosince takovému kroku nakloněný.

"Budeme se tím ještě zabývat, považujeme to za věc, která svým způsobem nesnese odkladu. Ty politické vlády pro mne ne z úplně jasného důvodu mají obavu ze symbolických věcí, jako jsou limity," řekl tehdy (o jednání s tripartitou zde).

Rusnoka vyzvala ke zdrženlivosti Sněmovna

Krátce před schůzkou delegace z Litvínovska s Rusnokem se ale drtivá většina poslanců ze všech sněmovních frakcí připojila k doporučení pravděpodobného budoucího premiéra Bohuslava Sobotky či prezidenta Miloše Zemana, že strategické rozhodnutí o limitech by měla učinit až nová vláda s politickým mandátem.

Sněmovna vládu v demisi vyzvala, aby těžební limity nerušila ani neměnila a ani nechystala společnou firmu státu s vlastníky dolů, která by v těžbě pokračovala. Pro návrh předložený výborem pro životní prostředí hlasovalo 148 ze 168 přítomných poslanců, proti byl pouze sociální demokrat Jiří Běhounek. Zbývající jednotlivci ze všech frakcí se hlasování zdrželi.

"Vláda, která nikdy nezískala důvěru, vlastně celou dobu vládne bez důvěry, by neměla rozhodovat o strategických věcech," prohlásil například předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Podle Kateřiny Konečné z KSČM by limity měla řešit nová vláda v rámci energetické a surovinové koncepce státu.

Stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek zase doporučoval, že ať by vláda přijala jakékoli rozhodnutí o těžbě uhlí na severu Čech, měli by jej schválit v referendu minimálně obyvatelé Ústeckého kraje.

"Vláda hlasování Sněmovny respektuje," uvedla mluvčí Rusnokova kabinetu Jabůrková.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz