Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rumburk prodává vilu, cenu za sídlo školy podezřele snížil

  12:50aktualizováno  12:50
Radnice v Rumburku prodává za zvláštních okolností sídlo zdejší základní školy, kterou provozuje společnost zastupitelky Anny Jindrové. Město snížilo nabídkovou cenu za rozlehlou vilu s dalšími pozemky o 740 tisíc korun. Vedení radnice však odmítá nařčení, že jde Jindrové, která má o budovu zájem, na ruku.

Rumburk | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jde o budovu základní školy, další dvě menší stavby a zahradu velkou 7 642 metrů čtverečních. Soukromá Základní škola Pastelka je zde od září 2005 v nájmu, nemovitosti patří městu. "Nájem je symbolický: opravy a údržba," říká Anna Jindrová, která společnost, jež vlastní školu, zakládala.

Společnost ZŠ Pastelka usilovala už před řadou měsíců, aby nemovitosti získala. Loni uspěla. Vedení města se rozhodlo, že budovy s pozemky prodá. Proč?

"Město tyto nemovitosti nepotřebuje k vlastní činnosti, a tak se zastupitelstvo rozhodlo sjednotit vlastníka a toho, kdo tam provozuje činnost," říká náměstek rumburského starosty Darek Šváb.

Nepřímo tím přiznává, že radnice půjde na ruku soukromé společnosti, která provozuje školu a která nákupem získá zajímavý majetek.

Vedení města stanovilo cenu podle znaleckého posudku nejprve na nejméně 3,7 milionu korun. Jenže se nikdo nepřihlásil, nový vlastník by musel školu pochopitelně v budově nechat, protože ta má s městem platnou smlouvu o nájmu. Zájem však kupodivu neprojevila ani společnost Jindrové.

Někdy o deset procent dolů, jindy o dvacet

"Kde bychom na to vzali, je to pro nás moc," řekla. Jakou cenu by si představovala, sdělit odmítla. A tak radnice jde dál a slevuje.

Loni 15. prosince rumburské zastupitelstvo odhlasovalo, že cenu sníží. A rovnou o dvacet procent, přestože v jiných případech zlevňuje jen o deset procent, jako třeba dům v podloubí na náměstí. Oba prodeje město zveřejnilo ve stejný den 19. prosince.

"Někdy je to o deset procent, jindy o dvacet. Je to standardní postup," vysvětloval Šváb. Podobně reagoval i na dotaz, proč v případě školy byla stanovena záloha jen 100 tisíc korun, jindy je to 200 tisíc, jako opět u domu v podloubí. "U škol a sociálních zařízení dáváme nižší zálohy než u objektů ke komerčnímu využití," řekl.

O slevě rozhodlo vedení města navíc velmi rychle a v rozporu se zásadou, kterou přijalo už v roce 1999. V ní se píše, že "o případné slevě z prodejní ceny rozhodne městské zastupitelstvo po opakovaném neúspěšném vývěsu".

V tomto případě ale razantně slevilo hned po prvním zveřejnění nabídky. "To je standardní postup, vždycky se cena snižuje," odpověděl náměstek starosty Darek Šváb.

Řádný hospodář

Budova školy i s pozemky je nyní k mání za 2,96 milionu korun. Jindrová odmítla sdělit, zda se tentokrát přihlásí do prodeje, nebo počká na ještě nižší cenu. Čas má stejně jako ostatní zájemci do 6. února.

"Neexistuje žádný předpis, který by nařizoval městům, jak postupovat při prodeji majetku a stanovení slevy," říká právník Narcis Tomášek. "Nicméně musí se chovat s péčí řádného hospodáře," připomíná Tomášek.

"Já myslím, že město Rumburk se chová bezpochyby jako řádný hospodář v tomto i ostatních případech," prohlásil náměstek Šváb.

Vylučuje, že by postavení Jindrové jako zastupitelky města hrálo nějakou roli. "To bychom nemohli schválit nic," namítl Šváb. "My jsme jedenáctitisícové město. Každý člen zastupitelstva někdy pracuje, máme tři ředitele příspěvkových organizací a další městské zaměstnance," doplnil.

Střet zájmů

Také Jindrová prohlašuje, že při vyhlašování prodeje nahlásila možný střet zájmů. "A my všichni o ní víme, že je ředitelkou v té škole," dodal Šváb. Jindrová, byť kolem koupě mlží, si je ale jistá, že nemovitosti získá.

Když se znepokojení rodiče dětí umístěných v této škole začali ptát, zda prodej nemůže ohrozit další výuku, ředitelka je uklidňovala. V radničním periodiku před měsícem dokonce přiznala, že je to právě vedení školy, které s městem již několik měsíců jedná o odkupu pozemků a budov.

"Zástupci města jsou tomuto nakloněni. V souvislosti s prodejem je město povinno dle zákona tento záměr zveřejnit. Toto je standardní postup, který nijak neohrožuje chod školy. Naopak, odkup budov je v zájmu jejího dalšího rozvoje," tvrdila v městských novinách.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

Muž vytáhl na kolemjdoucího sekáček na maso a vyhrožoval mu smrtí

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech.

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech. Jednadvacetiletý muž z Litoměřicka tam ohrožoval sekáčkem na...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany uzavřená kvůli smrtelné nehodě

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany u hranic s Německem zhruba tři a půl hodiny uzavřená. Důvodem byla smrtelná...

Ústecký bezdomovec Rambo zemřel. Policie vyšetřuje, zda po rvačce

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje smrt známého ústeckého bezdomovce Petra Červeňáka, kterému ve městě nikdo neřekl jinak než Rambo....

Najdete na iDNES.cz