Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rumburk prodává vilu, cenu za sídlo školy podezřele snížil

  12:50aktualizováno  12:50
Radnice v Rumburku prodává za zvláštních okolností sídlo zdejší základní školy, kterou provozuje společnost zastupitelky Anny Jindrové. Město snížilo nabídkovou cenu za rozlehlou vilu s dalšími pozemky o 740 tisíc korun. Vedení radnice však odmítá nařčení, že jde Jindrové, která má o budovu zájem, na ruku.

Rumburk | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jde o budovu základní školy, další dvě menší stavby a zahradu velkou 7 642 metrů čtverečních. Soukromá Základní škola Pastelka je zde od září 2005 v nájmu, nemovitosti patří městu. "Nájem je symbolický: opravy a údržba," říká Anna Jindrová, která společnost, jež vlastní školu, zakládala.

Společnost ZŠ Pastelka usilovala už před řadou měsíců, aby nemovitosti získala. Loni uspěla. Vedení města se rozhodlo, že budovy s pozemky prodá. Proč?

"Město tyto nemovitosti nepotřebuje k vlastní činnosti, a tak se zastupitelstvo rozhodlo sjednotit vlastníka a toho, kdo tam provozuje činnost," říká náměstek rumburského starosty Darek Šváb.

Nepřímo tím přiznává, že radnice půjde na ruku soukromé společnosti, která provozuje školu a která nákupem získá zajímavý majetek.

Vedení města stanovilo cenu podle znaleckého posudku nejprve na nejméně 3,7 milionu korun. Jenže se nikdo nepřihlásil, nový vlastník by musel školu pochopitelně v budově nechat, protože ta má s městem platnou smlouvu o nájmu. Zájem však kupodivu neprojevila ani společnost Jindrové.

Někdy o deset procent dolů, jindy o dvacet

"Kde bychom na to vzali, je to pro nás moc," řekla. Jakou cenu by si představovala, sdělit odmítla. A tak radnice jde dál a slevuje.

Loni 15. prosince rumburské zastupitelstvo odhlasovalo, že cenu sníží. A rovnou o dvacet procent, přestože v jiných případech zlevňuje jen o deset procent, jako třeba dům v podloubí na náměstí. Oba prodeje město zveřejnilo ve stejný den 19. prosince.

"Někdy je to o deset procent, jindy o dvacet. Je to standardní postup," vysvětloval Šváb. Podobně reagoval i na dotaz, proč v případě školy byla stanovena záloha jen 100 tisíc korun, jindy je to 200 tisíc, jako opět u domu v podloubí. "U škol a sociálních zařízení dáváme nižší zálohy než u objektů ke komerčnímu využití," řekl.

O slevě rozhodlo vedení města navíc velmi rychle a v rozporu se zásadou, kterou přijalo už v roce 1999. V ní se píše, že "o případné slevě z prodejní ceny rozhodne městské zastupitelstvo po opakovaném neúspěšném vývěsu".

V tomto případě ale razantně slevilo hned po prvním zveřejnění nabídky. "To je standardní postup, vždycky se cena snižuje," odpověděl náměstek starosty Darek Šváb.

Řádný hospodář

Budova školy i s pozemky je nyní k mání za 2,96 milionu korun. Jindrová odmítla sdělit, zda se tentokrát přihlásí do prodeje, nebo počká na ještě nižší cenu. Čas má stejně jako ostatní zájemci do 6. února.

"Neexistuje žádný předpis, který by nařizoval městům, jak postupovat při prodeji majetku a stanovení slevy," říká právník Narcis Tomášek. "Nicméně musí se chovat s péčí řádného hospodáře," připomíná Tomášek.

"Já myslím, že město Rumburk se chová bezpochyby jako řádný hospodář v tomto i ostatních případech," prohlásil náměstek Šváb.

Vylučuje, že by postavení Jindrové jako zastupitelky města hrálo nějakou roli. "To bychom nemohli schválit nic," namítl Šváb. "My jsme jedenáctitisícové město. Každý člen zastupitelstva někdy pracuje, máme tři ředitele příspěvkových organizací a další městské zaměstnance," doplnil.

Střet zájmů

Také Jindrová prohlašuje, že při vyhlašování prodeje nahlásila možný střet zájmů. "A my všichni o ní víme, že je ředitelkou v té škole," dodal Šváb. Jindrová, byť kolem koupě mlží, si je ale jistá, že nemovitosti získá.

Když se znepokojení rodiče dětí umístěných v této škole začali ptát, zda prodej nemůže ohrozit další výuku, ředitelka je uklidňovala. V radničním periodiku před měsícem dokonce přiznala, že je to právě vedení školy, které s městem již několik měsíců jedná o odkupu pozemků a budov.

"Zástupci města jsou tomuto nakloněni. V souvislosti s prodejem je město povinno dle zákona tento záměr zveřejnit. Toto je standardní postup, který nijak neohrožuje chod školy. Naopak, odkup budov je v zájmu jejího dalšího rozvoje," tvrdila v městských novinách.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

Za sexuální útoky na školačky po internetu dostal muž šest a půl roku

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Ústecký soud poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na školačky přes internet na šest a půl roku do vězení. Uložil...

Policie má podezřelého z vraždy novorozence, jehož tělo našli mezi odpadky

(Ilustrační snímek)

Kriminalisté dopadli podezřelého z vraždy novorozeněte, jehož tělíčko ve čtvrtek objevil náhodný nálezce v kontejneru...

Najdete na iDNES.cz