(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Rumburk dal ke kontejnerům fotopasti, zachytily už desítky nepořádníků

  • 4
Radnici v Rumburku došla trpělivost s nepořádnými lidmi, kteří vyhazují odpad u sběrných dvorů nebo kontejnerů namísto toho, aby jej odvezli do sběrny. Nechala proto nainstalovat fotoaparáty s čidlem pohybu, které hříšníky zachytí. "Fotopasti" už takto odhalily více než 30 lidí.

"Většinou šlo o obyvatele města a zatím jsme to řešili domluvou. Pouze ten, kdo ke kontejnerům vyhazoval objemný odpad, dostal pokutu tisíc korun," řekla mluvčí města Gabriela Doušová.

Rumburské radnici totiž loni došla trpělivost s obyvateli, kteří vyhazovali odpad u některého ze sběrných dvorů ve městě nebo kontejnerů na tříděný odpad místo toho, aby nepotřebné věci dali přímo do sběrny. Situace v jedenáctitisícovém městě byla neúnosná, radnice za úklid platila nemalé peníze.

A nebylo to znát - v pátek bylo u sběrných dvorů uklizeno, v sobotu už tam byl poházený odpad a v neděli to byla hora. Proto město loni v létě koupilo čtyři "fotopasti", tedy přístroj s fotoaparátem a čidlem pohybu. Se slevou jedna stála zhruba 6 tisíc korun.

Kamery jsou sice mobilní a město je může podle potřeb přesouvat, ale zatím jsou u kontejnerů v nejproblematičtějších lokalitách – Dolních Křečanech, Horním Jindřichově a dvě ve městě. Jedna směrem na Jiříkov a druhá pod náměstím. "Jejich přesné umístění bych ale nerad prozrazoval, aby se jim lidé nevyhýbali," sdělil Jiří Jelínek z odboru komunálních věcí rumburské radnice.

První kamery se ve městě objevily loni v září a hříšníky začaly naostro fotografovat po zkušebním provozu v listopadu. "Ve zkušebním provozu lidé ještě pokuty nedostávali. Za měsíc kamery totiž udělaly i sedm tisíc fotografií," přiblížil Jelínek.

Vyhozené televize a umyvadla

Zpočátku totiž zbytečně zachycovaly projíždějí auta i chodce a bylo složité je nastavit tak, aby detailně fotily jen to, co mají – aby tváře i SPZ aut přivážející nepořádek byly čitelné.

"Od listopadu fungují, za měsíc zachytily více než 30 lidí, kteří odpad přivezli autem nebo přišli pěšky. Osm z nich dostalo ve správním řízení pokutu od 500 do 1 000 korun," přiblížil Jelínek.

Nejčastěji nepořádníci museli zaplatit tisíc korun, zejména proto, že se u kontejnerů zbavovali televizí, rozbitých umyvadel, ale třeba také plastové nádoby na 1 000 litrů, která byla větší než samotný kontejner. Výše pokuty se odvíjí také od toho, zda obyvatelé města nebo chalupáři mají zaplacené vyvážení popelnice, nebo ne.

"Nejčastěji nepořádek dělají místní, na druhém místě jsou chalupáři s pražskými poznávacími značkami a na třetím Němci," přiblížil žebříček hříšníků Jelínek.

Vyfocené nepořádníky strážníci na fotografii poznají podle obličeje nebo poznávací značky auta. "S jejich místními znalostmi není těžké je dohledat," ujistila Doušová. Tisícikorunová pokuta tak třeba neminula ani chalupáře z Kladna.