Zchátralý zámek v Dobříčanech.

Zchátralý zámek v Dobříčanech. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Z plánů na opravu zámku v Dobříčanech sešlo. Sídlo je opět na prodej

  • 0
Plánovaná rekonstrukce zchátralého zámku v Dobříčanech u Žatce je v nedohlednu. Velkolepá vize podnikatele Petra Bajera se po několika měsících rozplynula a zdevastované šlechtické sídlo ze 17. století je znovu na prodej.

„Jednáme s památkáři, architekty a stavebními inženýry o postupu prací. Stavební práce by měly začít na jaře. Do tří let pak chceme část zámku zprovoznit a do pěti let mít hotovo vše i s úpravou zahrady,“ plánoval Petr Bajer loni v září (psali jsme o tom zde).

Dobříčany

  • zámek vystavěl na místě vypálené tvrze v 17. století František Clary de Riva
  • jeho potomci sídlo barokně přestavěli
  • od roku 1823 zámek vlastnili Zessnerové ze Spitzenberka
  • v roce 1945 připadl státu, nastěhovala se do něj armáda a veškerý historický mobiliář byl odtud odvezen

Po několika měsících je ale všechno jinak. Zámek je opuštěný a rozlehlá zahrada, kde na podzim dobrovolníci prořezali náletové dřeviny, opět zarůstá keři.

Vlastníkem zámku měl být nadační fond Horizont, který Bajer s dalšími nadšenci na přelomu roku založil.

Kupní cenu 900 tisíc korun ale konkurznímu správci, který majetek spravuje, neuhradil, a změna vlastnictví se tak neuskutečnila.

Zdlouhavá registrace fondu a následné neshody

„Peníze byly připravené na vázaném účtu, došlo ale k prodlení v souvislosti se zdlouhavou registrací fondu. Pak se se objevily neshody mezi námi. Veškeré aktivity kolem zámku jsme ukončili,“ říká dnes Bajer.

Rekonstrukci chtěl platit ze svých zdrojů a také z dotací, odhadem počítal s náklady kolem 200 milionů korun. „Přípravné práce jsem hradil ze svého, žádné dotace jsem nečerpal,“ dodal Bajer.

Místní jsou z vývoje roztrpčeni. S podnikatelem a nadačním fondem úzce spolupracovala Alena Štejnarová, jež bydlí naproti zámku.

„V prosinci veškeré aktivity a informace kolem zámku utichly, přestala jsem dostávat informace. Mrzí mě to, byla jsem jedna z mála, kdo věřil, že by se to mohlo podařit,“ říká Štejnarová.

Zámek nemá posledních 20 let na majitele štěstí

Podle Michala Suška, který v obci bydlí přes 50 let, měl podnikatel nereálné plány. „Od začátku jsem si myslel, že to bude podfuk. Představy lidí, co se tu točili, byly zcestné. Zažil jsem třetí firmu, která měla velké plány, a nakonec z toho nic nebylo,“ hodnotí.

Na majitele nemá zámek v posledních dvaceti letech štěstí. Po revoluci zámek rok vlastnilo zemědělské družstvo a od roku 1992 firma Benitrans. Ta tu plánovala lázeňské centrum. Jenže rekonstrukce nikdy nezačala a firma skončila v likvidaci.

Zámek je znovu na prodej – za 900 tisíc korun se ho snaží prodat realitní kancelář. „Je stále v naší nabídce, dotazovalo se sice několik zájemců, prodej se ale neuskutečnil,“ uvedl realitní makléř Stanislav Smejkal.