Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruční papír zdobí lektorka plátky růží i skořici. Zájem je velký

  8:34aktualizováno  8:34
Litoměřická Dílna ručního papíru připravila tvůrčí pondělky, při kterých si zájemci vyrábí leporelo či celou knihu. Na začátku je nevzhledná celulózová kaše, na konci pak originální knížka, z níž čiší zručnost a poctivost.

Irena Štyrandová na workshopech ukazuje finální část výroby papíru s možnostmi, jak ho zdobit. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Dílna působí v jedné z litoměřických hradebních věží už 12 let, její zakladatelka Irena Štyrandová však zapomenutou papírenskou techniku křísí už přes dvě dekády.

Fotogalerie

„Studenti na papírenské střední škole ve Štětí, kde jsem učila, se mě jednou zeptali, zda lze papír vyrobit z kopřiv. Pustila jsem se do toho a výroba ručního papíru mě nadchla,“ říká někdejší kantorka.

Papír lze vyrobit v podstatě z jakékoli rostliny, jeho základním stavebním prvkem je totiž celulóza. V Evropě to však v minulých staletích byly hlavně len, konopí a bavlna.

„Vlákna jednotlivých rostlin mají různou délku, která pak určuje pevnost papíru. Ten pak může být velmi tenký, a přesto pevnější než papír vyráběný ze dřeva,“ vysvětluje Irena Štyrandová. Podotýká při tom, že ve středověku se papír dělal ze starých hadrů.

Na zájemce, kteří se zúčastní workshopů, čeká už finální část celého procesu, tedy čerpání buničiny na síto, její snímání a sušení. Nejprve v lisu, poté na vzduchu a slunci.

Papír kombinuje i s tkaninou

„Papír ale můžeme už během výroby také ozdobit. Do buničiny nebo ještě mokrého papíru lze zapracovat různé barvy, předměty nebo vzory. Barvím například skořicí nebo kurkumou, zdobím třeba růžovými okvětními lístky,“ přibližuje lektorka.

Coby vystudovaná inženýrka chemie navíc experimentuje s různými netradičními postupy. „Pustila jsem se třeba do velkých tapisérií, které kombinuji s tkaninou,“ říká.

Pokusy s různými technologiemi čekají i na autory ručně dělaných knih. Naučí se vyrobit škrobový či mramorový papír, desky z vlnité lepenky, dojde i na linoryt nebo batikování papíru. Domů si pak odnesou dílo, které může posloužit třeba jako originální dárek.

„Papír už dnes není jen podložka pro kresbu. Práce s papírem je samostatná výtvarná disciplína. Ruční papír se navíc kvůli své kráse i pracnosti používá k delikátním účelům. Například Karlova univerzita vydává diplomy výhradně na tomto papíru,“ připomíná.

Na zájem o staré technologie výroby papíru si stěžovat nemůže. „Lidé se stále častěji vracejí k řemeslu a rukodělné práci,“ dodává Štyrandová.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Najdete na iDNES.cz