Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruční papír zdobí lektorka plátky růží i skořici. Zájem je velký

  8:34aktualizováno  8:34
Litoměřická Dílna ručního papíru připravila tvůrčí pondělky, při kterých si zájemci vyrábí leporelo či celou knihu. Na začátku je nevzhledná celulózová kaše, na konci pak originální knížka, z níž čiší zručnost a poctivost.

Irena Štyrandová na workshopech ukazuje finální část výroby papíru s možnostmi, jak ho zdobit. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Dílna působí v jedné z litoměřických hradebních věží už 12 let, její zakladatelka Irena Štyrandová však zapomenutou papírenskou techniku křísí už přes dvě dekády.

Fotogalerie

„Studenti na papírenské střední škole ve Štětí, kde jsem učila, se mě jednou zeptali, zda lze papír vyrobit z kopřiv. Pustila jsem se do toho a výroba ručního papíru mě nadchla,“ říká někdejší kantorka.

Papír lze vyrobit v podstatě z jakékoli rostliny, jeho základním stavebním prvkem je totiž celulóza. V Evropě to však v minulých staletích byly hlavně len, konopí a bavlna.

„Vlákna jednotlivých rostlin mají různou délku, která pak určuje pevnost papíru. Ten pak může být velmi tenký, a přesto pevnější než papír vyráběný ze dřeva,“ vysvětluje Irena Štyrandová. Podotýká při tom, že ve středověku se papír dělal ze starých hadrů.

Na zájemce, kteří se zúčastní workshopů, čeká už finální část celého procesu, tedy čerpání buničiny na síto, její snímání a sušení. Nejprve v lisu, poté na vzduchu a slunci.

Papír kombinuje i s tkaninou

„Papír ale můžeme už během výroby také ozdobit. Do buničiny nebo ještě mokrého papíru lze zapracovat různé barvy, předměty nebo vzory. Barvím například skořicí nebo kurkumou, zdobím třeba růžovými okvětními lístky,“ přibližuje lektorka.

Coby vystudovaná inženýrka chemie navíc experimentuje s různými netradičními postupy. „Pustila jsem se třeba do velkých tapisérií, které kombinuji s tkaninou,“ říká.

Pokusy s různými technologiemi čekají i na autory ručně dělaných knih. Naučí se vyrobit škrobový či mramorový papír, desky z vlnité lepenky, dojde i na linoryt nebo batikování papíru. Domů si pak odnesou dílo, které může posloužit třeba jako originální dárek.

„Papír už dnes není jen podložka pro kresbu. Práce s papírem je samostatná výtvarná disciplína. Ruční papír se navíc kvůli své kráse i pracnosti používá k delikátním účelům. Například Karlova univerzita vydává diplomy výhradně na tomto papíru,“ připomíná.

Na zájem o staré technologie výroby papíru si stěžovat nemůže. „Lidé se stále častěji vracejí k řemeslu a rukodělné práci,“ dodává Štyrandová.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz