Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Roztají tuny sněhu, na severu Čech hrozí povodně

  • 0
Meteorologové předpovídají oteplení až na 10 stupňů Celsia, ke kterému se má přidat vydatný déšť. Na severu Čech proto hrozí povodně. Jen do údolí Ohře se tak může z tajícího sněhu nahrnout až 400 milionů kubíků vody.

"V nižších polohách ve čtvrtek spadne dva až deset milimetrů, na horách 20 až 30 milimetrů srážek na metr čtvereční. To je poměrně dost," řekl Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově.

POVODŇOVÉ STUPNĚ

První stupeň - bdělost. Vodohospodáři zahajují hlídkovou službu.

Druhý stupeň - pohotovost. Orgány protipovodňové ochrany provádějí opatření podle povodňového plánu.

Třetí stupeň - ohrožení. Probíhají zabezpečovací a záchranné akce.

K nejohroženějším patří horské potoky a řeky Ohře, Chomutovka a Bílina. V Krušných horách totiž i po předchozím tání stále ve sněhu leží až 150 litrů vody na metru čtverečním. Jen od pramene Ohře až po Nechranickou přehradu tak leží 300 až 400 milionů kubíků vody.

"To je všechna voda na povrchu ve formě sněhu, která doteče do Nechranic. Tento údaj se ale netýká třeba Chomutova, protože voda odtud odtéká až pod Nechranice," přiblížil mluvčí povodí Ohře Jan Svejkovský.

Situace se začala zhoršovat již včera na Ohři, která v Lounech a Stranném dosáhla druhého povodňového stupně. Voda zaplavila zahrádkářské kolonie nedaleko výstaviště.

Vodohospodáři odpouštějí Nechranickou přehradu

Zčásti se na vylití řeky podílí odpouštění vody z přehrady Nechranice, která byla již téměř plná. Vodohospodáři nyní potřebují v nádrži vytvořit dostatečný prostor pro další výraznější vlnu tání. Korytem Ohře tak v Lounech protéká čtyřnásobné množství vody než normálně.

"Do přehrady přitéká 147 kubíků vody za sekundu, podle nejčernějšího scénáře by to ve čtvrtek a v pátek mohlo být i dvakrát tolik," přiblížil Svejkovský. Reálně tak hrozí, že některé toky se dostanou z koryt a začnou ohrožovat domy lidí.

Kromě Ohře by mohli mít problém i lidé podél Chomutovky a Bíliny. Nejvíce za městem Bílina, kde jsou jen malé vodárenské nádrže a šance ovlivnit průtok je zde minimální. "Zde situace nemusí být vůbec příznivá," řekl Svejkovský.

Na Labi je uzavřená silnice do Žlebu

Na Labi je zatím klid. První povodňový stupeň platí v Ústí a Děčíně, ale stav vody je tam od úterý prakticky neměnný. Jediným omezením je od neděle uzavřená silnice do Prostředního Žlebu na Děčínsku, která je uzavřená vždy, když se hladina Labe zvedne na zhruba 4,5 metru.

zatopená silnice

Problémy by na Labe mohly dorazit nejdříve v pátek, pokud se naplní černé scénáře a bude vydatně pršet.

"Musíme sledovat hlavně Ohři, Berounku a Jizeru. Déšť na Šumavě by nám ani tolik nevadil, protože vltavská kaskáda má připravenou rezervu 200 milionů kubíků vody," přiblížil mluvčí povodí Dolního Labe Jindřich Zídek.

Starostové už chodí kontrolovat koryta

Tentokrát by záplavy neměly ohrozit obyvatele Děčínska, které loni dvakrát smetla letní velká voda. "Kamenice je v korytě. Většina sněhu již roztála, navíc vodohospodáři prohloubili koryto, takže by se nic dít nemělo," sdělil starosta Janské Oldřich Kubec.

Naopak na horách nyní potoky bedlivě sledují. V Hoře Svaté Kateřiny je stále až metr sněhu.

"Kontrolovali jsme místa, kde by mohly být zábrany z ledu. Teď je vše v pořádku, led kolem odtál a hladina se dramaticky nezvýšila. Mnohem drsněji to vypadalo na Flájském potoku směrem do Německa," popsal starosta Lubomír Šlapka.

,