Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po propuštění ze sexuologické léčby znásilnil školačku, dostal 10 let

  15:53aktualizováno  15:53
Ústecký krajský soud poslal na deset let do vězení Milana Pokorného, který znásilnil v Jiříkově na Děčínsku 14letou dívku. Už dříve přitom znásilnil šestiletou dívenku, byl za to ve vězení a pak se léčil. Soudci ale sexuologickou léčbu ukončili, protože lékař tvrdil, že Pokorný již není nebezpečný.

Milan Pokorný dostal za znásilnění školačky v Jiříkově deset let vězení, pak přejde do detenčního ústavu. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Milan Pokorný, jehož inteligence je v pásmu debility, se do konfliktu se zákony dostal nejprve krádežemi. Jako krádež tak vyšetřovatelé posoudili i případ, kdy se vloupal do dětského pokoje. Tehdy tvrdil, že tam hledal čerpadlo.

Pak v únoru 2003 poprvé zaútočil. Šestiletá holčička si zkracovala cestu ze školy, když se na ni vrhl a odvlekl ji do pole, kde ji znásilnil. Dostal čtyřletý trest a pak musel na sexuologické léčení do léčebny v Horních Beřkovicích.

Ústavní léčba mu byla změněna na ambulantní, ta se pak dvakrát prodloužila. V roce 2012 psychiatr Marek Páv navrhl soudu ukončení léčby, přestože Pokorný už dva roky léčbu ignoroval a do léčebny na kontroly nejezdil.

„Z bydliště to měl do nemocnice daleko,“ řekl Páv. „A hlavně, neměli jsme indicie, že by hrozila recidiva,“ dodal.

Že je Pokorný v pořádku, tak lékaři usoudili z toho, že už dva roky nic nespáchal, přestože je bez léčby. Soud v Litoměřicích se s názorem lékaře spokojil a léčbu před třemi roky oficiálně ukončil. Pokorného ani nevyslechl.

Je jako jiná bytost, říká matka znásilněné dívky

Letos 23. února Pokorný napadl 14letou dívku v Jiříkově u železniční trati.

„Jestli budeš křičet, zabiju tě!“ zařval na ni. Strhl ji na zem, osahával a znásilňoval. Dívka křičela, ale nikdo ji neslyšel, přestože byla od domova jen 200 metrů.

Pak se násilník lekl ženy, která poblíž venčila psa, a utekl. „Zaplaťpánbůh. Jinak jsme tu mohli řešit jinou právní kvalifikaci,“ komentovala to soudkyně Kamila Elsnicová.

Znalci konstatovali, že Pokorný je sexuálním sadistou. „Sexuální agresivita je nezpochybnitelná, jeho pobyt na svobodě je nebezpečný,“ řekl sexuolog Luděk Daneš. Připustil, že pokud by Pokorný dál užíval hormony na snížení sexuálního pudu, ke druhému znásilnění dojít nemuselo.

Dívka utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu. Dodnes bere antidepresiva, nechodí ven, má děsivé sny, před spaním kontroluje zamčené dveře a zavřená okna, která ještě zakrývá dekou. Rodiče museli v bytě zakrýt nebo odstranit zrcadla, protože dívka se na sebe nechce dívat. Spolužačky popsaly, že si například nešla koupit kebab jen proto, že za pultem obsluhoval muž.

„Změnila se mi před očima, je jako jiná bytost,“ řekla její matka. Dívka překonává trauma jen díky snovému světu, že jednou bude žít a zpívat v Anglii.

Po odpykání trestu půjde do detenčního ústavu

„Chtěl bych se omluvit za to, co jsem udělal,“ řekl před soudem Pokorný. Za znásilnění mu hrozilo pět až 12 let.

„Modřiny se zahojí, ale šrámy na srdíčku, pane obžalovaný, se budou hojit roky. A nejen poškozené, ale celé rodině, která vaším jednáním trpí,“ řekla Pokornému při vynášení rozsudku soudkyně Elsnicová.

Kromě deseti let do vězení ho poslala po odpykání trestu do zabezpečovací detence, kde jsou pacienti hlídaní a kde mohou být až do konce života.

„Je třeba chránit společnost před vaší osobou. Senát si nevezme na svědomí, abyste napadl další oběť a zkazil jí život,“ dodala Elsnicová.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz