Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za kupčení s hlasy dostal podmínku. Bral jsem to jako brigádu, řekl

  8:22aktualizováno  8:22
Podezření, že se při komunálních volbách v Bílině loni v říjnu kupčilo s hlasy voličů, se potvrdilo. Vietnamec Chanh Bui Duy u soudu po předchozím zapírání přiznal, že lidem vyplácel 300 až 500 korun za hlas. Za maření voleb dostal podmínku.

Vietnamec Chanh Bui Duy na záznamu ze skryté kamery, která kupčení s hlasy v Bílině zachytila. | foto: Transparency International a Naši politici

„Nejednalo se o žádnou bagatelní záležitost, ale úmyslný trestný čin,“ poznamenal teplický soudce Roman Dobeš.

Když policie chtěla Vietnamce vyslechnout 9. ledna, odmítl mluvit. Nyní před soudem změnil taktiku a přiznal i to, co nemusel. Vylíčil, jak ho kontaktoval neznámý muž a předal mu pět tisíc korun, aby sehnal deset voličů. Každému měl dát 300 korun a zbytek si nechat.

„Bral jsem to jako brigádu, přivýdělek,“ řekl.

Zatímco ve spise byly popsané tři případy, Vietnamec jich přiznal všech deset. Sázel na to, že díky vstřícnému jednání soud jeho trestní stíhání podmíněně zastaví. „Soud tento návrh neakceptoval,“ konstatoval ale soudce Dobeš.

Kdo byl mužem v pozadí, který dal Vietnamci peníze na uplácení voličů, obžalovaný neřekl. Vypověděl, že ho nezná. Sešli se prý jen jednou.

Rozsudek zatím není pravomocný

Vietnamec Chanh Bui Duy byl obžalovaný z maření přípravy a průběhu voleb a referenda, hrozil mu trest šest měsíců až tří let vězení. Nakonec dostal osm měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu dvou let.

Státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání, přesto rozsudek ještě není pravomocný. Obžalovaný si ponechal lhůtu, aby se rozmyslel, zda se odvolá.

Vietnamec je v Bílině známý pod přezdívkou Kevin. Hned první den voleb 10. října 2014 se rozkřiklo, že nabízí peníze za hlasovací lístek vyplněný pro stranu číslo 5 - Bílinské sociální demokraty.

Situaci v Bílině už v té době monitorovali pracovníci nevládních organizací bojujících proti korupci. Informace o tom, že se v Bílině bude kupčit s hlasy, se objevily už před volbami.

Několik místních lidí se podařilo přesvědčit, aby se vydávali za zájemce ochotné nechat si za hlas zaplatit. Vybavili je technikou, diktafony a skrytými kamerami, a poslali je za „Kevinem“. Figuranti nahráli několik případů předání peněz i cestu do volební místnosti (o nahrávkách zde).

Desítky lístků byly vyplněné stejnou rukou

Bílinští sociální demokraté od počátku odmítali, že by někoho upláceli oni. Podle lídra strany Zdeňka Rendla se někdo úmyslně snažil jeho stranu poškodit.

Ve dvou volebních okrscích, kde žije silná romská komunita a kde se podle svědků uplácelo nejvíc, přitom Bílinští sociální demokraté získali mimořádně vysoký počet hlasů.

Krajská soudkyně Markéta Lehká pak při posuzování stížnosti na volby v Bílině našla 48 lístků vyplněných stejnou rukou, díky nimž Bílinští sociální demokraté získali mandát na úkor nezávislých. Rozhodla proto, že se volby v Bílině musí opakovat.

V opakovaných volbách Bílinští sociální demokraté zcela propadli. Přišli o tři mandáty v zastupitelstvu, teď mají jen dva.

Skrytá kamera zachytila obchod s hlasy v Bílině:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz