Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za vraždu a znásilnění dívky z Klášterce uložil soud dvacet let vězení

  8:41aktualizováno  12:05
Za vraždu a znásilnění devítileté dívky z Klášterce nad Ohří poslal Krajský soud v Ústí nad Labem jejího příbuzného Romana Kalužíka na dvacet let do vězení se zvýšenou ostrahou. Navíc mu uložil ochrannou sexuologickou léčbu.

Soud Kalužíkovi udělil nejpřísnější trest, jaký v trestní sazbě 15 až 20 let mohl. „Nenašla jsem žádnou polehčující okolnost,“ řekla soudkyně Kamila Krejcarová. 

Výjimečný trest, případně doživotí, Kalužík nedostal kvůli sexuální deviaci, kterou u něj zjistili znalci.

„K výjimečnému trestu nebyly splněny zákonné předpoklady. Podle znalců totiž není vyloučena možnost nápravy obžalovaného. Pokud se vyléčí, je možné uvažovat o tom, že by nemusel být nadále pro společnost nebezpečný,“ zdůvodnila soudkyně.

Zdůraznila, že Kalužík spáchal dva zločiny, oba předem plánoval a dívenku vylákal na odlehlé místo, kde se nemohla bránit nebo si přivolat pomoc. „Byla mu vydána na milost a nemilost,“ řekla soudkyně.

Navíc Kalužík zaútočil na děvče, které mu důvěřovalo, neboť byl jejím strýcem. „Když rodiče připomínají svým dětem, aby nechodili nikam s cizími lidmi, nikdo nepředpokládá, že by něco takového mohl udělat příbuzný,“ zmínila.

Babičce soud přiznal odškodné, matce ho zamítl

Babičce, u které zavražděná dívka žila, soud přiznal nárok na 450 tisíc korun odškodného. „Babička byla fakticky jedinou osobou, která se o nezletilou starala, která ji měla ráda a která o ni pečovala, jako by to byla její vlastní dcera,“ řekla Elsnicová.

Fotogalerie

Naopak matce dítěte, která požadovala 250 tisíc, soud odškodnění nepřiznal a odkázal ji na civilní řízení, protože o dívku za jejího života nejevila zájem a nepřijela ani na její narozeniny, které měla dívka dva dny před smrtí..

„„Bylo zjištěno, že ji nenavštívila ani v den jejích narozenin, že si ji nevzala ani jeden den o letních prázdninách, přestože bydlela nedaleko a měla možnost kdykoli sednout na autobus a dítě navštívit. Navíc je zřejmé, že matka dala souhlas k osvojení nezletilé babičkou. V tomto směru je zřejmé, že neměla o poškozenou nezletilou žádný zájem,“ řekla soudkyně.

Rozsudek zatím není pravomocný, Kalužík i žalobce si nechali lhůtu na případné odvolání.

Soudkyně se přiklonila k názoru, že Kalužík čin připravoval

Kalužík dívku zavraždil loni 9. září, když šla ze školy. U soudu vyprávěl, že před školu přišel proto, že hledal dívčinu babičku, u které malá školačka žila. Po babičce prý chtěl tisíc korun, které dlužila jeho matce.

Státní zástupce František Stibor takové vysvětlení označil za účelovou obhajobu. Podle něj je to nelogické, navíc babička sdělila, že na ni ten den nikdo nezvonil a Kalužíkova matka dodala, že si dluh chtěla vyzvednout sama. Podle Stibora Kalužík svůj čin plánoval.

K tomu se nakonec přiklonil i soud. „Když vymýšlel záminku, jak ji vylákat do neobydlené oblasti, je jasné, že přijel už s tím, aby ji znásilnil a zavraždil,“ řekla soudkyně Elsnicová. „Skutek se začal odehrávat už tři hodiny před samotným činem, když stál před školou a připravoval si záminku,“ dodala.

Před školou Kalužík potkal bývalou přítelkyni s jeho synem a hrál si s ním. Když žena s chlapcem odešli, objevila se dívka před školou. Kalužíkovi důvěřovala, protože byl její vzdálený příbuzný - matčin bratranec. Pak spolu odešli. „Šla dobrovolně, bez mého nátlaku. Cestou jsme hledali houby,“ řekl Kalužík.

Soudkyně Elsnicová ale jeho tvrzení odmítla. Zmínila, že dívka neměla důvod s ním kamkoli jít. Takovými přáteli totiž nebyli a navíc na ni čekala babička s obědem.

V lesíku potřebovala holčička na záchod. „Řekla, že potřebuje čurat a abych se otočil. Já řekl, že o nic nejde, je to jen čurání. Ona řekla, že to řekne babičce a na policii, že jsem se na ni koukal. V afektu jsem jí řekl, aby se svlékla,“ líčil ve své výpovědi Kalužík.

Během hádky dal Kalužík dívce facku a způsobil jí drobné krvácení. Podle znalců mohl pohled na krev a obnaženou dívenku uvolnit dosud skrytou sexuální deviaci. Psychiatr Michal Hessler se domnívá, že deviantní projev mohlo odstartovat i užívání pervitinu, ke kterému se Kalužík přiznal, a frustrace z nedostatku sexu.

Teď mi začal boj, napsal po činu expartnerce

Podle obžaloby pak Kalužík dívku v křoví nedaleko Ciboušova povalil. „Svlékl jí oblečení z dolní poloviny těla, přimáčkl obličej do zeminy a začal rdousit,“ stojí v obžalobě. Podle žalobce ji škrtil proto, aby ji mohl znásilnit a pak ve rdoušení pokračoval, aby ho nemohla udat.

„Aby se zbavil svědka,“ podotkla i soudkyně Elsnicová.

Na otázku, proč čin spáchal, Kalužík nedokázal odpovědět. „Nevím, byl to zkrat. To, že ji zabiju, mě napadlo až v tom lese, když pořád říkala, že to na mě řekne,“ odpověděl.

Že dívku znásilnil, ale Kalužník popřel. „Zabil jsem ji, ale neznásilnil. Vůbec netuším, jak se do ní dostaly spermie,“ tvrdil.

Jenže lékařka Andrea Vlčková, která provedla pitvu, před soudem uvedla, že poranění i nalezené sperma svědčí o dokonaném pohlavním styku.

„Ještě předtím, než usmrtil poškozenou, vykonal na ní zaživa pohlavní styk. Jiná konstrukce není možná,“ řekla pak v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Kamila Krejcarová.

„Teď mi začal boj,“ napsal Kalužík krátce po vraždě v SMS své bývalé přítelkyni, se kterou má syna. Chvíli na to se s expartnerkou znovu sešel a se synem, jemuž bylo 2,5 roku, si hrál.

Na místo činu se vrátil ujistit, jestli je dívka mrtvá

Na místo činu se pak vrátil, aby se ujistil, jestli je dívka opravdu mrtvá. Poté přespal na nedalekém posedu. Dívku už mezi tím hledaly desítky lidí.

„To je strašný, kdyby se něco takového stalo malýmu,“ řekl Kalužík později expartnerce, když mu o zmizení dívky vyprávěla.

Při podobném rozhovoru s další známou na adresu zmizelé dívky prohodil, „ta je pohřbená v Ciboušově“. „Nebo v Německu,“ dodal rychle.

Další svědci dokonce uvedli, že Kalužíka viděli, jak na pietním místě před školou zapálil svíčku na dívčinu památku.

Podle znalců Kalužík trpí útočným sadismem

Podle znalců Kalužík trpí sexuální deviací, konkrétně útočným sadismem. Proto mu navrhli  ústavní sexuologickou léčbu.

„Resocializaci nevylučuji za předpokladu úspěšné léčby,“ sdělila psycholožka Štěpánka Tůmová. „Ale je ztížená,“ dodala a zmínila osobnostní rysy i věk obžalovaného, kterému je 26 let.

Státní zástupce František Stibor s léčbou souhlasil, zároveň ale navrhl vězení na samé horní hranici trestní sazby, která činí 20 let. Obhájkyně Michaela Tichá Madarová žádala zhruba o dva tři roky méně.

Soudní líčení zabralo jen dva dny, v pátek soud pouze vynesl rozsudek. K soudu totiž kvůli špatnému psychickému stavu nepřišla svědčit například dívčina babička, Kalužíkova matka ani jeho bývalá družka.

„Lidé si na mě ukazují na ulici, i na mého syna,“ napsala expartnerka soudu, když vysvětlovala, proč se chce vyhnout pozornosti médií. Soudkyně Kamila Krejcarová tak jen přečetla jejich výpovědi z přípravného řízení.

Kalužík má v rejstříku trestů už čtyři záznamy. Mimo jiné za podvod, krádež a porušování domovní svobody.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz