Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za vraždu a znásilnění dívky z Klášterce uložil soud dvacet let vězení

  8:41aktualizováno  12:05
Za vraždu a znásilnění devítileté dívky z Klášterce nad Ohří poslal Krajský soud v Ústí nad Labem jejího příbuzného Romana Kalužíka na dvacet let do vězení se zvýšenou ostrahou. Navíc mu uložil ochrannou sexuologickou léčbu.

Soud Kalužíkovi udělil nejpřísnější trest, jaký v trestní sazbě 15 až 20 let mohl. „Nenašla jsem žádnou polehčující okolnost,“ řekla soudkyně Kamila Krejcarová. 

Výjimečný trest, případně doživotí, Kalužík nedostal kvůli sexuální deviaci, kterou u něj zjistili znalci.

„K výjimečnému trestu nebyly splněny zákonné předpoklady. Podle znalců totiž není vyloučena možnost nápravy obžalovaného. Pokud se vyléčí, je možné uvažovat o tom, že by nemusel být nadále pro společnost nebezpečný,“ zdůvodnila soudkyně.

Zdůraznila, že Kalužík spáchal dva zločiny, oba předem plánoval a dívenku vylákal na odlehlé místo, kde se nemohla bránit nebo si přivolat pomoc. „Byla mu vydána na milost a nemilost,“ řekla soudkyně.

Navíc Kalužík zaútočil na děvče, které mu důvěřovalo, neboť byl jejím strýcem. „Když rodiče připomínají svým dětem, aby nechodili nikam s cizími lidmi, nikdo nepředpokládá, že by něco takového mohl udělat příbuzný,“ zmínila.

Babičce soud přiznal odškodné, matce ho zamítl

Babičce, u které zavražděná dívka žila, soud přiznal nárok na 450 tisíc korun odškodného. „Babička byla fakticky jedinou osobou, která se o nezletilou starala, která ji měla ráda a která o ni pečovala, jako by to byla její vlastní dcera,“ řekla Elsnicová.

Fotogalerie

Naopak matce dítěte, která požadovala 250 tisíc, soud odškodnění nepřiznal a odkázal ji na civilní řízení, protože o dívku za jejího života nejevila zájem a nepřijela ani na její narozeniny, které měla dívka dva dny před smrtí..

„„Bylo zjištěno, že ji nenavštívila ani v den jejích narozenin, že si ji nevzala ani jeden den o letních prázdninách, přestože bydlela nedaleko a měla možnost kdykoli sednout na autobus a dítě navštívit. Navíc je zřejmé, že matka dala souhlas k osvojení nezletilé babičkou. V tomto směru je zřejmé, že neměla o poškozenou nezletilou žádný zájem,“ řekla soudkyně.

Rozsudek zatím není pravomocný, Kalužík i žalobce si nechali lhůtu na případné odvolání.

Soudkyně se přiklonila k názoru, že Kalužík čin připravoval

Kalužík dívku zavraždil loni 9. září, když šla ze školy. U soudu vyprávěl, že před školu přišel proto, že hledal dívčinu babičku, u které malá školačka žila. Po babičce prý chtěl tisíc korun, které dlužila jeho matce.

Státní zástupce František Stibor takové vysvětlení označil za účelovou obhajobu. Podle něj je to nelogické, navíc babička sdělila, že na ni ten den nikdo nezvonil a Kalužíkova matka dodala, že si dluh chtěla vyzvednout sama. Podle Stibora Kalužík svůj čin plánoval.

K tomu se nakonec přiklonil i soud. „Když vymýšlel záminku, jak ji vylákat do neobydlené oblasti, je jasné, že přijel už s tím, aby ji znásilnil a zavraždil,“ řekla soudkyně Elsnicová. „Skutek se začal odehrávat už tři hodiny před samotným činem, když stál před školou a připravoval si záminku,“ dodala.

Před školou Kalužík potkal bývalou přítelkyni s jeho synem a hrál si s ním. Když žena s chlapcem odešli, objevila se dívka před školou. Kalužíkovi důvěřovala, protože byl její vzdálený příbuzný - matčin bratranec. Pak spolu odešli. „Šla dobrovolně, bez mého nátlaku. Cestou jsme hledali houby,“ řekl Kalužík.

Soudkyně Elsnicová ale jeho tvrzení odmítla. Zmínila, že dívka neměla důvod s ním kamkoli jít. Takovými přáteli totiž nebyli a navíc na ni čekala babička s obědem.

V lesíku potřebovala holčička na záchod. „Řekla, že potřebuje čurat a abych se otočil. Já řekl, že o nic nejde, je to jen čurání. Ona řekla, že to řekne babičce a na policii, že jsem se na ni koukal. V afektu jsem jí řekl, aby se svlékla,“ líčil ve své výpovědi Kalužík.

Během hádky dal Kalužík dívce facku a způsobil jí drobné krvácení. Podle znalců mohl pohled na krev a obnaženou dívenku uvolnit dosud skrytou sexuální deviaci. Psychiatr Michal Hessler se domnívá, že deviantní projev mohlo odstartovat i užívání pervitinu, ke kterému se Kalužík přiznal, a frustrace z nedostatku sexu.

Teď mi začal boj, napsal po činu expartnerce

Podle obžaloby pak Kalužík dívku v křoví nedaleko Ciboušova povalil. „Svlékl jí oblečení z dolní poloviny těla, přimáčkl obličej do zeminy a začal rdousit,“ stojí v obžalobě. Podle žalobce ji škrtil proto, aby ji mohl znásilnit a pak ve rdoušení pokračoval, aby ho nemohla udat.

„Aby se zbavil svědka,“ podotkla i soudkyně Elsnicová.

Na otázku, proč čin spáchal, Kalužík nedokázal odpovědět. „Nevím, byl to zkrat. To, že ji zabiju, mě napadlo až v tom lese, když pořád říkala, že to na mě řekne,“ odpověděl.

Že dívku znásilnil, ale Kalužník popřel. „Zabil jsem ji, ale neznásilnil. Vůbec netuším, jak se do ní dostaly spermie,“ tvrdil.

Jenže lékařka Andrea Vlčková, která provedla pitvu, před soudem uvedla, že poranění i nalezené sperma svědčí o dokonaném pohlavním styku.

„Ještě předtím, než usmrtil poškozenou, vykonal na ní zaživa pohlavní styk. Jiná konstrukce není možná,“ řekla pak v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Kamila Krejcarová.

„Teď mi začal boj,“ napsal Kalužík krátce po vraždě v SMS své bývalé přítelkyni, se kterou má syna. Chvíli na to se s expartnerkou znovu sešel a se synem, jemuž bylo 2,5 roku, si hrál.

Na místo činu se vrátil ujistit, jestli je dívka mrtvá

Na místo činu se pak vrátil, aby se ujistil, jestli je dívka opravdu mrtvá. Poté přespal na nedalekém posedu. Dívku už mezi tím hledaly desítky lidí.

„To je strašný, kdyby se něco takového stalo malýmu,“ řekl Kalužík později expartnerce, když mu o zmizení dívky vyprávěla.

Při podobném rozhovoru s další známou na adresu zmizelé dívky prohodil, „ta je pohřbená v Ciboušově“. „Nebo v Německu,“ dodal rychle.

Další svědci dokonce uvedli, že Kalužíka viděli, jak na pietním místě před školou zapálil svíčku na dívčinu památku.

Podle znalců Kalužík trpí útočným sadismem

Podle znalců Kalužík trpí sexuální deviací, konkrétně útočným sadismem. Proto mu navrhli  ústavní sexuologickou léčbu.

„Resocializaci nevylučuji za předpokladu úspěšné léčby,“ sdělila psycholožka Štěpánka Tůmová. „Ale je ztížená,“ dodala a zmínila osobnostní rysy i věk obžalovaného, kterému je 26 let.

Státní zástupce František Stibor s léčbou souhlasil, zároveň ale navrhl vězení na samé horní hranici trestní sazby, která činí 20 let. Obhájkyně Michaela Tichá Madarová žádala zhruba o dva tři roky méně.

Soudní líčení zabralo jen dva dny, v pátek soud pouze vynesl rozsudek. K soudu totiž kvůli špatnému psychickému stavu nepřišla svědčit například dívčina babička, Kalužíkova matka ani jeho bývalá družka.

„Lidé si na mě ukazují na ulici, i na mého syna,“ napsala expartnerka soudu, když vysvětlovala, proč se chce vyhnout pozornosti médií. Soudkyně Kamila Krejcarová tak jen přečetla jejich výpovědi z přípravného řízení.

Kalužík má v rejstříku trestů už čtyři záznamy. Mimo jiné za podvod, krádež a porušování domovní svobody.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz