Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie hledá zmizelou dva roky. Jejího muže zprostili obžaloby z týrání

  11:38aktualizováno  11:38
Lounský soud zprostil Pavla Paura ze Slavětína obžaloby z týrání manželky Jany. Ta u soudu svědčit nemohla. Když dostala předvolání k policii, aby o týrání vypovídala, tak následující den záhadně zmizela. Policie ji marně hledá už skoro dva roky.

Pavel Paur tvrdí, že naopak manželka v opilosti týrala jeho a on se jen bránil. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Paur manželku podle obžaloby týral od 1. ledna 2012 do 3. února 2013. Trestní oznámení na něj podala sociální pracovnice z lounského úřadu. Podle žalobce Paur svoji manželku opakovaně urážel a fyzicky napadal, fackoval ji a škrtil. Jednou ji udeřil do obličeje tak silně, až upadla a hlavou se uhodila o radiátor.

„Obžalovaný to sice popírá,  ale existuje řada svědeckých výpovědí, které prokazují opak,“ řekl v závěrečné řeči státní zástupce Jindřich Koželuh. Paurovi navrhoval dvouletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na tři roky.

Jana Paurová

Jana Paurová

nar. 9. 8. 1980

Výška 160 až 168 cm

Postava střední

Vlasy hnědočerné, rovné

Oči šedé

pohřešovaná od 3. 2. 2013

Paur tvrdí, že konflikty vyvolávala jeho žena. „Když se manželka napila, byla agresivní. Házela po mně věcmi, jednou na mě vytáhla nůž. Hádali jsme se kvůli jejímu pití, které mi vadilo. Modřiny měla od toho, jak jsem ji chytil, když se do mě pustila, nebo jsem ji posadil na sedačku. Ale netýral jsem ji,“ vypověděl u prvního líčení.

Manželé spolu vychovávali čtyři děti, ovšem potýkali se s mnoha problémy, kromě alkoholismu i s nevěrou. Z výpovědí příbuzných Paurové vyplynulo, že žena doma prožívala muka.

„Jana měla od manžela zákaz k nám jezdit. Znásilňoval ji a ponižoval. Když spala, měl se na ni vykálet,“ prohlásil její otec.

Podle dalších svědků Paur před manželkou zamykal mrazák a jídlo jí dával jen na příděl. Jiní zase vypovídali, že maso z domácnosti žena vyměňovala za alkohol.

Paurovi rodiče syna u soudu bránili. „Byla agresivní. Modřiny měla od toho, jak se Pavel bránil. Kdyby se nebránil, tak by byl vůl. Vymyslela si tolik lží, aby se to otočilo proti Pavlovi a nám. Myslím si, že odešla kvůli penězům,“ líčila Paurova matka.

Paurův advokát Miroslav Zrůst upozornil, že o týrání mluvila jen rodina Paurové, zatímco sousedé včetně starosty obce o Paurovi mluvili jako o bezproblémovém člověku, který by nebyl týrání schopný.

Pozastavil se i nad tím, že sociální odbor právní ochrany dětí podal trestní oznámení na Paura až v roce 2012, když se poměry v rodině zabývala od roku 2010 a měla spoustu poznatků, že žena často a hodně pije alkohol, na což si jim manžel několik stěžoval. V opilosti nejmladší z dcer vyklopila i z kočárku.

„Měly zasáhnout a Paurové děti odebrat. Trestním oznámením chtěly jen zakrýt svoje pochybení,“ řekl Zrůst na adresu pracovnic sociálního odboru. Zdůraznil, že nikdo ze svědků neviděl, že by Paur manželku někdy uhodil.

Téma otec a bratr je tabu, řekla psycholožka o mladším

Soud se nakonec rozhodl, že vyslechne také dvě nejstarší děti Paurových. Nejstaršího, čtrnáctiletého chlapce, který žije u otce společně s dvěma nejmladšími dívkami, a také jeho třináctiletého bratra.

Ten se po zmizení Jany Paurové zhroutil, odmítal zůstat s otcem a opatrovnický soud ho svěřil do péče babičky z matčiny strany. Ani jeden ze synů ale u soudu vypovídat nechtěl.

Psycholožka Eva Lochovská, která pracovala s mladším z bratrů, řekla, že prožil těžké trauma. „Navázat s ním kontakt bylo velmi těžké, stáhl se do sebe. Až po několikáté návštěvě mluvil o matce a mladších sestrách, má je rád. Téma otec a bratr bylo tabu, nechtěl o nich mluvit. Zřejmě ze strachu,“ řekla Lochovská u soudu.

U Paurových několikrát zasahovala policie. Ze záznamů vyplynulo, že je volal Paur, který nechtěl, aby opilá žena vyváděla před dětmi. Jednou měla při hádce v ruce i nůž.

Jednou Paurová policistům tvrdila, že opilá není a že si manžel vymýšlí. Dechová zkouška ale prokázala opak. Paurová pak vyhrožovala sebevraždou, policisty dokonce žádala, aby jí dali služební pistoli, že všechny problémy vyřeší sama.

Jednou se o sebevraždu skutečně pokusila, v létě 2012 spolykala prášky.

„Soud získal jediný důkaz o napadení,“ zdůvodnil rozsudek soudce Petr Šilhan. Připomněl výpověď sestry Jany Paurové, že nejstarší syn uhodil matku do obličeje. „Ostatní svědci o bití jen slyšeli. Nebylo tak prokázáno, že by obžalovaný poškozenou fyzicky napadal,“ poznamenal soudce.

Státní zástupce řekl, že se proti rozsudku odvolá. „Divím se, že byl zproštěn obžaloby. To, že byla napadena a měla modřiny bylo prokázáno,“ zdůvodnil.

Paur ani jeho advokát rozsudek komentovat nechtěli. Paur nepronesl ani závěrečnou řeč.

Pátrání po Paurové pokračuje

Paurová zmizela v noci na 3. února 2013. Zmizení policii nahlásil její manžel. Řekl, že v pátek večer byla opilá a šla spát a druhý den ráno už ji nenašel.

Podle další svědkyně se Paurová bála jít den před zmizením domů. „Než zmizela, domluvily jsme se, že k nám v sobotu přijde a přinese dětem na ochutnání dort, který upeče synovi k narozeninám. Už nepřišla,“ vypověděla kamarádka Paurové.

„Komu to zmizení prospělo?“ položil u soudu řečinckou otázku žalobce Koželuh. 

Od té doby o Paurové nikdo nic neví a Paur je pod drobnohledem sousedů. Někteří si myslí, že žena odešla sama a nevěří, že by byl Paur schopen ji dlouhodobě týrat. Jiní jsou přesvědčeni, že je žena po smrti a Paur ví o jejím zmizení víc, než řekl.

„Je důvodné podezření, že na poškozené byl spáchán trestný čin a už nežije,“ řekl žalobce Koželuh.

Policie pracuje se všemi možnostmi - nešťastná náhoda, vražda, útěk, nebo sebevražda.

„Rozsudek na pátrání po paní Paurové vliv nemá, stále pracujeme se čtyřmi verzemi a po ženě pátráme,“ uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz