Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie hledá zmizelou dva roky. Jejího muže zprostili obžaloby z týrání

  11:38aktualizováno  11:38
Lounský soud zprostil Pavla Paura ze Slavětína obžaloby z týrání manželky Jany. Ta u soudu svědčit nemohla. Když dostala předvolání k policii, aby o týrání vypovídala, tak následující den záhadně zmizela. Policie ji marně hledá už skoro dva roky.

Pavel Paur tvrdí, že naopak manželka v opilosti týrala jeho a on se jen bránil. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Paur manželku podle obžaloby týral od 1. ledna 2012 do 3. února 2013. Trestní oznámení na něj podala sociální pracovnice z lounského úřadu. Podle žalobce Paur svoji manželku opakovaně urážel a fyzicky napadal, fackoval ji a škrtil. Jednou ji udeřil do obličeje tak silně, až upadla a hlavou se uhodila o radiátor.

„Obžalovaný to sice popírá,  ale existuje řada svědeckých výpovědí, které prokazují opak,“ řekl v závěrečné řeči státní zástupce Jindřich Koželuh. Paurovi navrhoval dvouletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na tři roky.

Jana Paurová

Jana Paurová

nar. 9. 8. 1980

Výška 160 až 168 cm

Postava střední

Vlasy hnědočerné, rovné

Oči šedé

pohřešovaná od 3. 2. 2013

Paur tvrdí, že konflikty vyvolávala jeho žena. „Když se manželka napila, byla agresivní. Házela po mně věcmi, jednou na mě vytáhla nůž. Hádali jsme se kvůli jejímu pití, které mi vadilo. Modřiny měla od toho, jak jsem ji chytil, když se do mě pustila, nebo jsem ji posadil na sedačku. Ale netýral jsem ji,“ vypověděl u prvního líčení.

Manželé spolu vychovávali čtyři děti, ovšem potýkali se s mnoha problémy, kromě alkoholismu i s nevěrou. Z výpovědí příbuzných Paurové vyplynulo, že žena doma prožívala muka.

„Jana měla od manžela zákaz k nám jezdit. Znásilňoval ji a ponižoval. Když spala, měl se na ni vykálet,“ prohlásil její otec.

Podle dalších svědků Paur před manželkou zamykal mrazák a jídlo jí dával jen na příděl. Jiní zase vypovídali, že maso z domácnosti žena vyměňovala za alkohol.

Paurovi rodiče syna u soudu bránili. „Byla agresivní. Modřiny měla od toho, jak se Pavel bránil. Kdyby se nebránil, tak by byl vůl. Vymyslela si tolik lží, aby se to otočilo proti Pavlovi a nám. Myslím si, že odešla kvůli penězům,“ líčila Paurova matka.

Paurův advokát Miroslav Zrůst upozornil, že o týrání mluvila jen rodina Paurové, zatímco sousedé včetně starosty obce o Paurovi mluvili jako o bezproblémovém člověku, který by nebyl týrání schopný.

Pozastavil se i nad tím, že sociální odbor právní ochrany dětí podal trestní oznámení na Paura až v roce 2012, když se poměry v rodině zabývala od roku 2010 a měla spoustu poznatků, že žena často a hodně pije alkohol, na což si jim manžel několik stěžoval. V opilosti nejmladší z dcer vyklopila i z kočárku.

„Měly zasáhnout a Paurové děti odebrat. Trestním oznámením chtěly jen zakrýt svoje pochybení,“ řekl Zrůst na adresu pracovnic sociálního odboru. Zdůraznil, že nikdo ze svědků neviděl, že by Paur manželku někdy uhodil.

Téma otec a bratr je tabu, řekla psycholožka o mladším

Soud se nakonec rozhodl, že vyslechne také dvě nejstarší děti Paurových. Nejstaršího, čtrnáctiletého chlapce, který žije u otce společně s dvěma nejmladšími dívkami, a také jeho třináctiletého bratra.

Ten se po zmizení Jany Paurové zhroutil, odmítal zůstat s otcem a opatrovnický soud ho svěřil do péče babičky z matčiny strany. Ani jeden ze synů ale u soudu vypovídat nechtěl.

Psycholožka Eva Lochovská, která pracovala s mladším z bratrů, řekla, že prožil těžké trauma. „Navázat s ním kontakt bylo velmi těžké, stáhl se do sebe. Až po několikáté návštěvě mluvil o matce a mladších sestrách, má je rád. Téma otec a bratr bylo tabu, nechtěl o nich mluvit. Zřejmě ze strachu,“ řekla Lochovská u soudu.

U Paurových několikrát zasahovala policie. Ze záznamů vyplynulo, že je volal Paur, který nechtěl, aby opilá žena vyváděla před dětmi. Jednou měla při hádce v ruce i nůž.

Jednou Paurová policistům tvrdila, že opilá není a že si manžel vymýšlí. Dechová zkouška ale prokázala opak. Paurová pak vyhrožovala sebevraždou, policisty dokonce žádala, aby jí dali služební pistoli, že všechny problémy vyřeší sama.

Jednou se o sebevraždu skutečně pokusila, v létě 2012 spolykala prášky.

„Soud získal jediný důkaz o napadení,“ zdůvodnil rozsudek soudce Petr Šilhan. Připomněl výpověď sestry Jany Paurové, že nejstarší syn uhodil matku do obličeje. „Ostatní svědci o bití jen slyšeli. Nebylo tak prokázáno, že by obžalovaný poškozenou fyzicky napadal,“ poznamenal soudce.

Státní zástupce řekl, že se proti rozsudku odvolá. „Divím se, že byl zproštěn obžaloby. To, že byla napadena a měla modřiny bylo prokázáno,“ zdůvodnil.

Paur ani jeho advokát rozsudek komentovat nechtěli. Paur nepronesl ani závěrečnou řeč.

Pátrání po Paurové pokračuje

Paurová zmizela v noci na 3. února 2013. Zmizení policii nahlásil její manžel. Řekl, že v pátek večer byla opilá a šla spát a druhý den ráno už ji nenašel.

Podle další svědkyně se Paurová bála jít den před zmizením domů. „Než zmizela, domluvily jsme se, že k nám v sobotu přijde a přinese dětem na ochutnání dort, který upeče synovi k narozeninám. Už nepřišla,“ vypověděla kamarádka Paurové.

„Komu to zmizení prospělo?“ položil u soudu řečinckou otázku žalobce Koželuh. 

Od té doby o Paurové nikdo nic neví a Paur je pod drobnohledem sousedů. Někteří si myslí, že žena odešla sama a nevěří, že by byl Paur schopen ji dlouhodobě týrat. Jiní jsou přesvědčeni, že je žena po smrti a Paur ví o jejím zmizení víc, než řekl.

„Je důvodné podezření, že na poškozené byl spáchán trestný čin a už nežije,“ řekl žalobce Koželuh.

Policie pracuje se všemi možnostmi - nešťastná náhoda, vražda, útěk, nebo sebevražda.

„Rozsudek na pátrání po paní Paurové vliv nemá, stále pracujeme se čtyřmi verzemi a po ženě pátráme,“ uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

Autoři: ,Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Fenin skončil, varnsdorfského kouče Frťalu zaskočil Brazilcův odchod

Jablonecký kouč Zdenko Frťala

Šest bodů nad sestupem z druhé ligy. Fotbalový Varnsdorf ještě není v komfortní zóně, trenér Zdeno Frťala si to...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Boj o finanční vyrovnání za Kamencové jezero ani po dvou letech nekončí

Opravy mol a další nutné úpravy na Kamencovém jezeře.

Město Chomutov je ochotné bývalému nájemci Kamencového jezera uhradit 18 milionů korun za tři desítky staveb, které tam...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Najdete na iDNES.cz