Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za útok v Duchcově padly podmínky i vězení. Iniciátor dostal dva roky

  12:35aktualizováno  14:00
Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal dvěma roky vězení sedmnáctiletého mladíka, který vyprovokoval loňský útok Romů na manželský pár v Duchcově na Teplicku. Jeho obžaloba měla nejvíc bodů, soud ale musel přihlédnout k tomu, že je mladistvý. Ostatní čtyři obžalovaní dostali tresty od tří let vězení po podmínky.

Mladistvý útočník (vlevo), který byl nejbrutálnější, má ve vězení strávit za těžké ublížení na zdraví, výtržnictví a pokus o krádež dva roky. Marie Bledyová a Martin Demetr dostali tříleté podmínky, Šárka Hušová tři roky vězení a Jiří Ferenc roční podmínku. | foto: ČTK

Tři roky vězení dostala obžalovaná Šárka Hušová, která byla už dříve trestaná za výtržnictví. "Její jednání bylo opravdu hrubé. Byla to kombinace kopů a mlácení hlavou o zem. V jejím případě nelze uložit pouze výchovný podmíněný trest," řekla soudkyně Jana Kurešová.

Napadení zachytila bezpečnostní kamera městské policie.

Napadení zachytila kamera městské policie.

Zbytek dostal podmíněné tresty. Marie Bledyová a Martin Demeter tři roky s odkladem na pět let a Jiří Ferenc rok odložený na tři.

Napadení manželé požadovali po útočnících odškodnění milion korun, soud jim přiznal 120 tisíc. K tomu musí útočníci zaplatit bolestné, majetkovou újmu a náklady zdravotním pojišťovnám.

Obžalovaní i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na případné odvolání. Útočníci pak od soudu odešli beze slova, napadení manželé na jednání nepřišli.

Rasový motiv útoku podle soudu nebyl prokázaný

Incident se stal loni v noci na 18. května. Tehdy šestnáctiletý Rom se svým o tři roky starším bratrancem nejprve před restaurací v Nádražní ulici napadli třiapadesátiletého muže, který bránil své motokolo, jež mu chtěli vzít.

Oba mladíci praštili muže pěstí a když ležel na zemi, kopali ho do hlavy. Muž měl zlomenou ruku, nos, vymknutý přední zub a spoustu modřin po celém těle.

Mladíci tehdy od zraněného muže utekli, opodál ale potkali manželskou dvojici, na kterou začali pokřikovat. Hádka přerostla v zuřivou rvačku, do níž se postupně zapojili další Romové. Útočnice bily ženu pěstmi do obličeje a na zemi jí mlátily hlavou o zem. Zbitá žena dodnes trpí vážnými psychickými potížemi a lékaři předpokládají, že její léčba a terapie potrvá rok až dva (o útoku zde).

"Podle poškozených šlo o rasistický čin. Nicméně říkají, že v každém národě žijí rasisté a nelze uplatňovat princip kolektivní viny," uvedla při zahájení hlavního líčení na chodbě ústeckého soudu právní zástupkyně manželů Klára Kalibová. Do jednací síně veřejnost kvůli zákonné ochraně mladistvého útočníka nesměla.

Marie Bledyová, Martin Demeter, Šárka Hušová a  Jiří Ferenc se před objektivy...

Žalobkyně Zdena Chromá ale rasistický motiv odmítla. "Útoku předcházela slovní potyčka, hlavní roli sehrál alkohol. Myslím si, že i kdyby stáli na obou stranách takzvaně bílí nebo černí, ke rvačce by došlo stejně," řekla.

S názorem žalobkyně se nakonec ztotožnila i soudkyně Kurešová. "Nebylo prokázáno, že by obžalovaní chovali nenávist nebo zášť k jinému národu či jiné rase a to by bylo motivem útoku," řekla.

Obžalovaní se přiznali a poslali peníze s omluvou

Všech pět obžalovaných Romů se u soudu k napadení manželů přiznalo. Poslali jim i peníze s omluvou. Nejprve 10 tisíc a pak další částky po dvou nebo dvou a půl tisících podle toho, co našetřili. Celkem to bylo zhruba 20 tisíc. Dalších 10 tisíc poslali spolu s omluvou zbitému majiteli motokola.

Útok sledoval na monitoru strážník Jiří L. Služebna městské policie je jen pár metrů od místa, kde surová rvačka probíhala. Muž se sice vydal na ulici, ale pak se raději vrátil, aniž by zasáhl.

"Bylo tam asi šest sedm lidí. Neměl jsem šanci, ještě by mi sebrali zbraň. Vyhodnotil jsem to tak, že na to fyzicky nestačím," zdůvodnil to MF DNES (o strážníkovi zde).

Zbitá žena tvrdila, že dokonce žádala o pomoc a klepala na okno a dveře služebny, nikdo jí ale neotevřel. Přitom nakonec stačilo, že dorazili dva další strážníci, které Jiří L. zavolal, aby celá bitka skončila a Romové se rozprchli.

"Bylo jich tam asi třicet. Když jsme přijeli, rozutekli se," uvedl jeden ze strážníků.

Záběry divokého útoku se krátce po incidentu dostaly na internet a vyvolaly bouřlivé emoce. Duchcovem prošlo několik pochodů místních lidí, kteří protestovali proti narůstajícímu násilí ve městě. Demonstrací se ale účastnili i radikálové, kteří rozpoutali pouliční střety s těžkooděnci.

Otec dvou zadržených Romů se chtěl v červenci pomstít pořadateli první demonstrace a s kumpány zorganizoval trestní výpravu. Při ní ale zbili dva úplně jiné lidi. Na konci ledna ho teplický soud poslal na 20 měsíců do vězení, dalšího obžalovaného na 16 měsíců, třetí vyvázl s podmínkou a čtvrtého soud osvobodil pro nedostatek důkazů. Tresty jsou pravomocné, nikdo se proti nim nedovolal (soud s trestnou výpravou zde).

Takto se mladík po útoku za svůj čin omlouval:Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz