Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za útok v Duchcově padly podmínky i vězení. Iniciátor dostal dva roky

  12:35aktualizováno  14:00
Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal dvěma roky vězení sedmnáctiletého mladíka, který vyprovokoval loňský útok Romů na manželský pár v Duchcově na Teplicku. Jeho obžaloba měla nejvíc bodů, soud ale musel přihlédnout k tomu, že je mladistvý. Ostatní čtyři obžalovaní dostali tresty od tří let vězení po podmínky.

Mladistvý útočník (vlevo), který byl nejbrutálnější, má ve vězení strávit za těžké ublížení na zdraví, výtržnictví a pokus o krádež dva roky. Marie Bledyová a Martin Demetr dostali tříleté podmínky, Šárka Hušová tři roky vězení a Jiří Ferenc roční podmínku. | foto: ČTK

Tři roky vězení dostala obžalovaná Šárka Hušová, která byla už dříve trestaná za výtržnictví. "Její jednání bylo opravdu hrubé. Byla to kombinace kopů a mlácení hlavou o zem. V jejím případě nelze uložit pouze výchovný podmíněný trest," řekla soudkyně Jana Kurešová.

Napadení zachytila bezpečnostní kamera městské policie.

Napadení zachytila kamera městské policie.

Zbytek dostal podmíněné tresty. Marie Bledyová a Martin Demeter tři roky s odkladem na pět let a Jiří Ferenc rok odložený na tři.

Napadení manželé požadovali po útočnících odškodnění milion korun, soud jim přiznal 120 tisíc. K tomu musí útočníci zaplatit bolestné, majetkovou újmu a náklady zdravotním pojišťovnám.

Obžalovaní i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na případné odvolání. Útočníci pak od soudu odešli beze slova, napadení manželé na jednání nepřišli.

Rasový motiv útoku podle soudu nebyl prokázaný

Incident se stal loni v noci na 18. května. Tehdy šestnáctiletý Rom se svým o tři roky starším bratrancem nejprve před restaurací v Nádražní ulici napadli třiapadesátiletého muže, který bránil své motokolo, jež mu chtěli vzít.

Oba mladíci praštili muže pěstí a když ležel na zemi, kopali ho do hlavy. Muž měl zlomenou ruku, nos, vymknutý přední zub a spoustu modřin po celém těle.

Mladíci tehdy od zraněného muže utekli, opodál ale potkali manželskou dvojici, na kterou začali pokřikovat. Hádka přerostla v zuřivou rvačku, do níž se postupně zapojili další Romové. Útočnice bily ženu pěstmi do obličeje a na zemi jí mlátily hlavou o zem. Zbitá žena dodnes trpí vážnými psychickými potížemi a lékaři předpokládají, že její léčba a terapie potrvá rok až dva (o útoku zde).

"Podle poškozených šlo o rasistický čin. Nicméně říkají, že v každém národě žijí rasisté a nelze uplatňovat princip kolektivní viny," uvedla při zahájení hlavního líčení na chodbě ústeckého soudu právní zástupkyně manželů Klára Kalibová. Do jednací síně veřejnost kvůli zákonné ochraně mladistvého útočníka nesměla.

Marie Bledyová, Martin Demeter, Šárka Hušová a  Jiří Ferenc se před objektivy...

Žalobkyně Zdena Chromá ale rasistický motiv odmítla. "Útoku předcházela slovní potyčka, hlavní roli sehrál alkohol. Myslím si, že i kdyby stáli na obou stranách takzvaně bílí nebo černí, ke rvačce by došlo stejně," řekla.

S názorem žalobkyně se nakonec ztotožnila i soudkyně Kurešová. "Nebylo prokázáno, že by obžalovaní chovali nenávist nebo zášť k jinému národu či jiné rase a to by bylo motivem útoku," řekla.

Obžalovaní se přiznali a poslali peníze s omluvou

Všech pět obžalovaných Romů se u soudu k napadení manželů přiznalo. Poslali jim i peníze s omluvou. Nejprve 10 tisíc a pak další částky po dvou nebo dvou a půl tisících podle toho, co našetřili. Celkem to bylo zhruba 20 tisíc. Dalších 10 tisíc poslali spolu s omluvou zbitému majiteli motokola.

Útok sledoval na monitoru strážník Jiří L. Služebna městské policie je jen pár metrů od místa, kde surová rvačka probíhala. Muž se sice vydal na ulici, ale pak se raději vrátil, aniž by zasáhl.

"Bylo tam asi šest sedm lidí. Neměl jsem šanci, ještě by mi sebrali zbraň. Vyhodnotil jsem to tak, že na to fyzicky nestačím," zdůvodnil to MF DNES (o strážníkovi zde).

Zbitá žena tvrdila, že dokonce žádala o pomoc a klepala na okno a dveře služebny, nikdo jí ale neotevřel. Přitom nakonec stačilo, že dorazili dva další strážníci, které Jiří L. zavolal, aby celá bitka skončila a Romové se rozprchli.

"Bylo jich tam asi třicet. Když jsme přijeli, rozutekli se," uvedl jeden ze strážníků.

Záběry divokého útoku se krátce po incidentu dostaly na internet a vyvolaly bouřlivé emoce. Duchcovem prošlo několik pochodů místních lidí, kteří protestovali proti narůstajícímu násilí ve městě. Demonstrací se ale účastnili i radikálové, kteří rozpoutali pouliční střety s těžkooděnci.

Otec dvou zadržených Romů se chtěl v červenci pomstít pořadateli první demonstrace a s kumpány zorganizoval trestní výpravu. Při ní ale zbili dva úplně jiné lidi. Na konci ledna ho teplický soud poslal na 20 měsíců do vězení, dalšího obžalovaného na 16 měsíců, třetí vyvázl s podmínkou a čtvrtého soud osvobodil pro nedostatek důkazů. Tresty jsou pravomocné, nikdo se proti nim nedovolal (soud s trestnou výpravou zde).

Takto se mladík po útoku za svůj čin omlouval:




Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...



Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Najdete na iDNES.cz