Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za smrt vozíčkářky na Lounsku dostal traktorista dvouletou podmínku

  15:25aktualizováno  15:25
Soud v Lounech uložil dvouletou podmínku traktoristovi Radku Černému, který před dvěma lety srazil u krajnice vozíčkářku Zuzanu. Na silnici si jí vůbec nevšiml a srazil ji zadním kolem traktoru. Jednatřicetiletá žena v nemocnici podlehla těžkým zraněním.

Řidiče traktoru Radka Černého uznal soud vinným ze smrti jednatřicetileté vozíčkářky. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Doposud netrestaný řidič má dvouletý trest podmíněně odložený na třicet měsíců a dva roky nesmí za volant. Zároveň musí rodičům vozíčkářky a jejímu příteli zaplatit celkem přes 730 tisíc korun a přes 10 tisíc korun uhradit zdravotní pojišťovně.

„Měli jsme se Zuzanou plány, chtěli jsme se přestěhovat do vlastního bytu. Trest je nízký, zničil život nejenom mně, ale hlavně Zuzaniným rodičům,“ poznamenal po rozsudku vozíčkářčin přítel.

Spokojení nebyli ani její rodiče, kteří během několika líčení museli poslouchat, jak traktorista svaluje vinu na jejich dceru. Znalec obhajoby dokonce přišel s tvrzením, že vjela sama pod kola přívěsu.

„Kde to žijeme, trest je mírný. Nejhorší je, že se nemůžete tomu, co tu říká on a jeho obhájce ani bránit. Udělali z ní nezpůsobilou ženu, která jezdila opilá. Poslední slova, která mi řekla, byla ‚Maminko, on mě tím velkým kolem drtil‘,“ plakala po skončení soudu Zuzanina matka.

Traktorista po nehodě balík sundal

Nehoda se stala 17. srpna 2012 u Třeskonic na okresní silnici do Nečemic. Handicapovaná Zuzana se vypravila před pátou hodinou odpoledne na svém elektrickém vozíku na výlet k nedalekému koupališti, přítel ji doprovázel na kole.

Traktor přijížděl proti ní od Třeskonic. Táhl dva přívěsy plně naložené slámou a další balík vezl na vidlicích před kapotou. Zuzana zastavila na krajnici na levé straně, traktor ji ale srazil.

Soud posuzoval, jaký rozhled řidič traktoru přes slámu měl. Dokazování ztížilo to, že řidič po střetu z místa nehody odjel několik desítek metrů a balík z vidlic sundal. Několik svědků uvedlo, že dobře vidět nemohl, řidič to však odmítl.

„Přes balík jsem měl výhled dobrý. Nejsem hloupý, abych ho měl výš a bránil mi tak ve výhledu. Ve zpětném zrcátku jsem viděl, jak se žena pohnula směrem do vozovky. Cítím bezmoc, když je mi zde vyvraceno, co jsem viděl. Je mi líto, co se stalo, ale vinu necítím,“ vypověděl obžalovaný.

Obžalovaný se proti rozsudku odvolal

Obhajoba se snažila soud přesvědčit, že žena svůj elektrický vozík správně neovládala a byla to ona, kdo ohrožoval okolí. Tvrzení měl podpořit i dopis místního chataře.

„Mezi chataři jsme si často říkali, že se něco stane. Poškozená se chovala na silnici nezodpovědně, třeba stála uprostřed silnice a četla si. Jezdila opilá,“ psal v dopise zaslaném soudu.

Při čtení dopisu se Zuzanina matka rozplakala a odešla se soudní síně. Dopis nenechal klidným ani státního zástupce Jindřicha Koželuha.

„Takový dopis je hanba. Je neskutečné, jak někdo útočí na dívku, která za nedbalost jiného zaplatila životem,“ uvedl v závěrečné řeči.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání, traktorista se odvolal na místě.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz