Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za smrt vozíčkářky na Lounsku dostal traktorista dvouletou podmínku

  15:25aktualizováno  15:25
Soud v Lounech uložil dvouletou podmínku traktoristovi Radku Černému, který před dvěma lety srazil u krajnice vozíčkářku Zuzanu. Na silnici si jí vůbec nevšiml a srazil ji zadním kolem traktoru. Jednatřicetiletá žena v nemocnici podlehla těžkým zraněním.

Řidiče traktoru Radka Černého uznal soud vinným ze smrti jednatřicetileté vozíčkářky. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Doposud netrestaný řidič má dvouletý trest podmíněně odložený na třicet měsíců a dva roky nesmí za volant. Zároveň musí rodičům vozíčkářky a jejímu příteli zaplatit celkem přes 730 tisíc korun a přes 10 tisíc korun uhradit zdravotní pojišťovně.

„Měli jsme se Zuzanou plány, chtěli jsme se přestěhovat do vlastního bytu. Trest je nízký, zničil život nejenom mně, ale hlavně Zuzaniným rodičům,“ poznamenal po rozsudku vozíčkářčin přítel.

Spokojení nebyli ani její rodiče, kteří během několika líčení museli poslouchat, jak traktorista svaluje vinu na jejich dceru. Znalec obhajoby dokonce přišel s tvrzením, že vjela sama pod kola přívěsu.

„Kde to žijeme, trest je mírný. Nejhorší je, že se nemůžete tomu, co tu říká on a jeho obhájce ani bránit. Udělali z ní nezpůsobilou ženu, která jezdila opilá. Poslední slova, která mi řekla, byla ‚Maminko, on mě tím velkým kolem drtil‘,“ plakala po skončení soudu Zuzanina matka.

Traktorista po nehodě balík sundal

Nehoda se stala 17. srpna 2012 u Třeskonic na okresní silnici do Nečemic. Handicapovaná Zuzana se vypravila před pátou hodinou odpoledne na svém elektrickém vozíku na výlet k nedalekému koupališti, přítel ji doprovázel na kole.

Traktor přijížděl proti ní od Třeskonic. Táhl dva přívěsy plně naložené slámou a další balík vezl na vidlicích před kapotou. Zuzana zastavila na krajnici na levé straně, traktor ji ale srazil.

Soud posuzoval, jaký rozhled řidič traktoru přes slámu měl. Dokazování ztížilo to, že řidič po střetu z místa nehody odjel několik desítek metrů a balík z vidlic sundal. Několik svědků uvedlo, že dobře vidět nemohl, řidič to však odmítl.

„Přes balík jsem měl výhled dobrý. Nejsem hloupý, abych ho měl výš a bránil mi tak ve výhledu. Ve zpětném zrcátku jsem viděl, jak se žena pohnula směrem do vozovky. Cítím bezmoc, když je mi zde vyvraceno, co jsem viděl. Je mi líto, co se stalo, ale vinu necítím,“ vypověděl obžalovaný.

Obžalovaný se proti rozsudku odvolal

Obhajoba se snažila soud přesvědčit, že žena svůj elektrický vozík správně neovládala a byla to ona, kdo ohrožoval okolí. Tvrzení měl podpořit i dopis místního chataře.

„Mezi chataři jsme si často říkali, že se něco stane. Poškozená se chovala na silnici nezodpovědně, třeba stála uprostřed silnice a četla si. Jezdila opilá,“ psal v dopise zaslaném soudu.

Při čtení dopisu se Zuzanina matka rozplakala a odešla se soudní síně. Dopis nenechal klidným ani státního zástupce Jindřicha Koželuha.

„Takový dopis je hanba. Je neskutečné, jak někdo útočí na dívku, která za nedbalost jiného zaplatila životem,“ uvedl v závěrečné řeči.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání, traktorista se odvolal na místě.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Najdete na iDNES.cz