Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrchní soud snížil úplatnému řediteli dotačního úřadu trest o třetinu

  15:23aktualizováno  16:07
Vrchní soud v Praze snížil o třetinu trest bývalému řediteli dotačního úřadu pro Ústecký a Karlovarský kraj Petru Kušnierzovi, který za ovlivnění dotací požadoval úplatek nejméně 1,7 milionu korun a několik set tisíc přijal. Místo 7,5 dostal 5 let. Jeho komplicové nově vyvázli s podmínkou.

Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz u soudu | foto: Karel PešekMF DNES

"Soud potvrdil vinu u všech obžalovaných, pouze změnil tresty," řekl mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

Krajský soud v Ústí nad Labem původně Kušnierze poslal do vězení na 7,5 roku. Vrchní soud trest snížil na pět let ve vězení s ostrahou. Zároveň Kušnierzovi potvrdil pokutu 750 tisíc korun a zákaz činnosti. Kušnierz si už rok z trestu odseděl ve vazbě.

"Máme za to, že trest by neměl být výrazně vyšší než v obdobných kauzách, jaké jsme tu řešili, jako například případ poslance Pekárka (o Pekárkovi zde). V tomto světle není důvod neuložit panu Kušnierzovi trest na spodní hranici trestní sazby," zdůvodnil rozsudek soudce Jiří Lněnička.

Komplicové vyvázli s podmínkami

Ještě lépe u odvolání dopadli jeho přátelé Roman Švec, Vladyslav Ivanovyč Hleba a Václav Poláček, kteří úplatky pro Kušnierze vyjednávali. Z původních pěti let vězení jim vrchní soud uložil tříleté tresty podmínečně odložené na pět let.

Zakázky s úplatky

Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem, dotace 12 milionů korun, úplatek 1,2 milionu.

Penzion Villa Mannesman, dotace 15 milionů korun, úplatek nejméně 625 tisíc.

Rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích, dotace v přípravě navýšená o milion na úplatek.

Vrchní soud zároveň potvrdil tresty třem podnikatelům Martinu Mikešovi, Mileně Pucholtové a Lukáši Šístkovi, kteří úplatky dávali. Mikeš za to dostal osmnáctiměsíční podmínku, Pucholtová dvouletou podmínku a Šístek roční podmínku.

Soudce jim však odpustil pokuty, Pucholtová tak oproti původnímu rozsudku nebude muset zaplatit 150 tisíc a Šístek 75 tisíc kroun.

"Paní Pucholtová nás přesvědčila, že naletěla podvodníkům. Už takhle jim zaplatila 625 tisíc korun, a to je pro ni dostatečný trest. Pan Štístek zase nechtěl obohatit sebe, ale chtěl dotaci pro fotbalový klub a protože to platil z vlastních peněz, bylo by příliš tvrdé dát mu ještě pokutu," zdůvodnil to soudce Lněnička.

Kušnierze čekají ještě dvě podobné kauzy

Rozsudek Vrchního soudu ukončil teprve první ze tří kauz, ve kterých Kušnierz figuruje. Týkal se úplatků a machinací s dotacemi na Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem, penzion Villa Mannesman a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích (viz box).

V další kauze je Kušnierz obviněný společně s vedoucí územního odboru dotačního úřadu Irenu Kotlanovou a vedoucím právního oddělení Janem Martinovským a zástupcem mosteckého hotelu Cascade, který podle obžaloby žádal o dotaci 16 milionů korun na rekonstrukci patra hotelu, která byla provedena už o pět let dříve.

V zatím největším případu je obviněný společně s radním Pavlem Koudou z ČSSD, svým předchůdcem Petrem Vráblíkem a nástupcem Pavlem Markvartem z ODS, opět Irenou Kotlanovou a vedoucí odboru administrace projektů Klárou Odvárkovou.

Obvinění se týká deseti projektů, například modernizace lyžařských středisek v Krušných horách, krajské propagace výsypek, vybudování nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani nebo wellness centra v sídle dotačního úřadu (o kauzách dotačního úřadu přehledně zde).

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační pracovník - moderní zařízení v Praze - 21-23 000 Kč - velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 21 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz