Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrchní soud snížil úplatnému řediteli dotačního úřadu trest o třetinu

  15:23aktualizováno  16:07
Vrchní soud v Praze snížil o třetinu trest bývalému řediteli dotačního úřadu pro Ústecký a Karlovarský kraj Petru Kušnierzovi, který za ovlivnění dotací požadoval úplatek nejméně 1,7 milionu korun a několik set tisíc přijal. Místo 7,5 dostal 5 let. Jeho komplicové nově vyvázli s podmínkou.

Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz u soudu | foto: Karel PešekMF DNES

"Soud potvrdil vinu u všech obžalovaných, pouze změnil tresty," řekl mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

Krajský soud v Ústí nad Labem původně Kušnierze poslal do vězení na 7,5 roku. Vrchní soud trest snížil na pět let ve vězení s ostrahou. Zároveň Kušnierzovi potvrdil pokutu 750 tisíc korun a zákaz činnosti. Kušnierz si už rok z trestu odseděl ve vazbě.

"Máme za to, že trest by neměl být výrazně vyšší než v obdobných kauzách, jaké jsme tu řešili, jako například případ poslance Pekárka (o Pekárkovi zde). V tomto světle není důvod neuložit panu Kušnierzovi trest na spodní hranici trestní sazby," zdůvodnil rozsudek soudce Jiří Lněnička.

Komplicové vyvázli s podmínkami

Ještě lépe u odvolání dopadli jeho přátelé Roman Švec, Vladyslav Ivanovyč Hleba a Václav Poláček, kteří úplatky pro Kušnierze vyjednávali. Z původních pěti let vězení jim vrchní soud uložil tříleté tresty podmínečně odložené na pět let.

Zakázky s úplatky

Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem, dotace 12 milionů korun, úplatek 1,2 milionu.

Penzion Villa Mannesman, dotace 15 milionů korun, úplatek nejméně 625 tisíc.

Rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích, dotace v přípravě navýšená o milion na úplatek.

Vrchní soud zároveň potvrdil tresty třem podnikatelům Martinu Mikešovi, Mileně Pucholtové a Lukáši Šístkovi, kteří úplatky dávali. Mikeš za to dostal osmnáctiměsíční podmínku, Pucholtová dvouletou podmínku a Šístek roční podmínku.

Soudce jim však odpustil pokuty, Pucholtová tak oproti původnímu rozsudku nebude muset zaplatit 150 tisíc a Šístek 75 tisíc kroun.

"Paní Pucholtová nás přesvědčila, že naletěla podvodníkům. Už takhle jim zaplatila 625 tisíc korun, a to je pro ni dostatečný trest. Pan Štístek zase nechtěl obohatit sebe, ale chtěl dotaci pro fotbalový klub a protože to platil z vlastních peněz, bylo by příliš tvrdé dát mu ještě pokutu," zdůvodnil to soudce Lněnička.

Kušnierze čekají ještě dvě podobné kauzy

Rozsudek Vrchního soudu ukončil teprve první ze tří kauz, ve kterých Kušnierz figuruje. Týkal se úplatků a machinací s dotacemi na Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem, penzion Villa Mannesman a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích (viz box).

V další kauze je Kušnierz obviněný společně s vedoucí územního odboru dotačního úřadu Irenu Kotlanovou a vedoucím právního oddělení Janem Martinovským a zástupcem mosteckého hotelu Cascade, který podle obžaloby žádal o dotaci 16 milionů korun na rekonstrukci patra hotelu, která byla provedena už o pět let dříve.

V zatím největším případu je obviněný společně s radním Pavlem Koudou z ČSSD, svým předchůdcem Petrem Vráblíkem a nástupcem Pavlem Markvartem z ODS, opět Irenou Kotlanovou a vedoucí odboru administrace projektů Klárou Odvárkovou.

Obvinění se týká deseti projektů, například modernizace lyžařských středisek v Krušných horách, krajské propagace výsypek, vybudování nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani nebo wellness centra v sídle dotačního úřadu (o kauzách dotačního úřadu přehledně zde).

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Najdete na iDNES.cz