Jindřich Krbec je obžalovaný z toho, že jako policista přepadl čtyřikrát banky

Jindřich Krbec je obžalovaný z toho, že jako policista přepadl čtyřikrát banky v Krupce a Oseku. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Expolicista dostal za čtyři bankovní loupeže sedm a půl roku vězení

  • 5
Soud poslal na sedm let a šest měsíců do vězení dnes již bývalého policistu Jindřicha Krbce. Loni přepadl dvakrát Komerční banku v Krupce a dvakrát Českou spořitelnu v Oseku. Celkem si odnesl přes milion korun.

Sedmatřicetiletého Krbce dohnaly k loupežím dluhy. Jen od kolegů z oddělení doprovodu vlaků si napůjčoval přes 300 tisíc korun, měl ale i půjčky u bank nebo společnosti Vitacredit. Loni v březnu se pohádal s Josefem Šmatlákem, který po něm požadoval splatit třicetitisícový dluh.

"Řekl jsem mu, že může mít problémy, protože je nemorální půjčit si a nevracet," řekl u soudu Šmatlák.

Krbec vzal 24. března plastovou maketu pistole a odjel do banky v Krupce. Z novin věděl, že tuto banku nedávno přepadl jiný lupič a odnesl si 800 tisíc korun (o rozsudku nad Valentýnským lupičem zde). Po loupeži dluh splatil a zbytek prohrál v elektronické ruletě.

Pobočku Komerční banky v Krupce přepadl lupič převlečený za stavbaře.
Komerční banka v Krupce byla přepadena za dva měsíce už potřetí. Na snímku je lupič z loupeže z 19. dubna.

Přepadení v Krupce 24. března a 19. dubna 2011

Na Krbce ale poté začali tlačit i další kolegové, kteří chtěli své peníze zpět. V přepadání bank proto pokračoval.

Lupiče prozradila nálepka na autě

Kriminalisty ke Krbcovi dovedl detail - nálepka na autě. Přestože za sebou jako policista zkušeně zametal stopy, věci použité při přepadeních hned vyhazoval a svůj mobil na dobu přepadení ukryl u obchodního centra kvůli pozdějšímu alibi, na přepadení jezdil svým autem s trojúhelníkovou značkou Dítě v autě. Ze 768 podobných aut, které kriminalisté prověřovali, byla jen na jeho.

Paradoxní na tom je, že Krbec nepřestal loupit ani poté, co ho kvůli autu kriminalisté kontaktovali. Jen začal místo banky v Krupce přepadat Českou spořitelnu v Oseku.

Přepadení České spořitelny v Oseku na Teplicku (24. května 2011)
Poslední přepadení v Oseku, po kterém policistu - lupiče jeho kolegové zatkli.

Přepadení v Oseku 24. května a 19. července 2011

Před posledním přepadením, kdy již byl pod dohledem policejní inspekce, si dokonce cestou ke spořitelně několikrát všiml různých aut, která ho sledovala, a vrátil se domů. Za měsíc ale loupež přesto uskutečnil. Inspekce ho po ní zadržela i s uloupenými penězi.

Případ obestírá jedna "záhada". Kde skončily peníze z lupu. Policisté totiž svorně popřeli, že by jim Krbec půjčky splatil. Peníze pocházející z trestné činnosti by totiž v takovém případě museli vrátit přepadeným bankám. Nepomohly ani konfrontace, které soud nařídil (o konfrontacích zde).

Chtěl jsem se zastřelit, vypověděl Krbec

Žalobce zdůraznil, že se při každém dalším přepadení zvyšovala Krbcova razance a agresivita. Při prvním měl jenom maketu pistole, při druhém plynovou kuličkovou zbraň pro airsoft, při třetím revolver se slepým nábojem a při posledním už nabitou ostrými náboji.

Krbec v závěrečné řeči vypověděl, že svých činů upřímně lituje, ale z obtížné životní situace neviděl jinou cestu. Snažil se také vysvětlit, proč měl pistoli při poslední loupeži v Oseku nabitou. Tvrdil, že chtěl spáchat sebevraždu.

"Chtěl jsem to vyřešit na místě. Vozidlo ale není naše, tedy mojí manželky, ale na leasing. Kdybych to tam zaneřádil svými vnitřnostmi a krví, tak by auto bylo neprodejné. Manželce jsem nechtěl způsobit další problémy," dodal v závěrečné řeči.

Proč se nedoznal hned po zadržení ke všem přepadením, ale jen k tomu poslednímu, vysvětloval tím, že nechtěl, aby ukradené peníze byly exekučně vymáhány po jeho manželce. Prý si to rozmyslel až poté, co se mu tři měsíce od zadržení vůbec neozvala.

,