Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf lounského podniku vyhlášeného prodejem drog dostal čtyři a půl roku

  16:25aktualizováno  16:25
Soud v Lounech poslal na čtyři roky a šest měsíců do věznice s ostrahou Lukáše Faltýnka, který v Lounech provozoval bar King Ston. Ten byl známý spíš jako Vikárka a zároveň místo, kde se prodává marihuana. Faltýnka soud označil za organizátora tohoto drogového obchodu.

Lukáš Faltýnek byl již v minulosti za prodej drog potrestán. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Marihuana je méně škodlivá než alkohol, ale neprodával jsem ji. Hodili to na mě, nerozumím tomu, byli jsme kamarádi,“ prohlásil u soudu Faltýnek.

Vinu tím chtěl svalit na své tři kamarády, kteří v baru marihuanu prodávali. Gram marihuany za dvě stě korun prodali ve stovkách případů.

Miroslav Lisse za to dostal podmíněný trest 2,6 roku s odkladem na čtyři roky, Imrich Dunka dva roky s odkladem na tři roky a Jaroslav Pelikán třicet měsíců ve vězení s dozorem.

Faltýnek přišel do Loun z Prahy, kde byl již v minulosti za prodej drog potrestán.

„Distribuovat drogy tu začal mnohem sofistikovaněji, poučen předchozí zkušeností. Věděl, že nemůže mít drogy u sebe, ani je sám prodávat. Na to si proto najímal jiné osoby. Poté, co si v Lounech utvořil síť známých a kamarádů, prodávali marihuanu právě oni,“ uvedla soudkyně Hana Bachová.

Do prodeje bylo zapojeno víc lidí

Podle ní bylo do prodeje zapleteno více osob, avšak policii se podařilo dokázat to jen těmto čtyřem. Podle obžaloby drogu obstarával právě Faltýnek a „najal“ si tři dealery, aby ji v podniku prodávali. Bar tak sloužil hlavně jako zástěrka pro obchodování s drogou.

„Marihuanu tam prodávali lidé, kteří byli Faltýnkovi nějak zavázáni. Například peněžní dluh mohli odpracovat u něj v baru i prodejem marihuany. Svědci vypověděli, že bylo veřejným tajemstvím, že drogu obstarával provozní baru, tedy Faltýnek,“ uvedl státní zástupce Radim Dragoun.

Zatímco Faltýnek, který je již sedm měsíců ve vazbě, vinu popírá, ostatní tři obvinění Miroslav Lisse, Jaroslav Pelikán a Imrich Dunka, se u soudu doznali a vypovídali, že právě Faltýnek vše organizoval a že rozdával úkoly, co má kdo dělat.

„Než jsem Faltýnka potkal, vedl jsem slušný život a nyní to vypadá, že jsem marihuanu snad do baru vozil já. Není to pravda,“ prohlásil před vynesením rozsudku Pelikán.

Policie bar sledovala několik měsíců

Zpráva o tom, že se v baru prodává marihuana, se mezi uživateli rozkřikla brzy po otevření podniku v roce 2013. Kdo drogu chtěl, musel si koupit pití a stačilo se jen zeptat někoho z návštěvníků, nebo přímo obsluhy. Barmani a dealeři se řídili jen pravidlem, že marihuanu a alkohol neprodávají zákazníkům mladším 18 let.

Zpráva o tom, že se v baru prodává marihuana, se mezi uživateli rozkřikla brzy...

„Chodil jsem tam na pivo a občas si koupil trávu. Šel jsem za kluky, dal jim dvě stovky a dostal ji. Jejich to ale nebylo, vědělo se, že to je provozního. Hulení nebylo moc kvalitní, ale bylo nejsnazší ho tam dostat,“ vyprávěl jeden ze svědků.

Řada dalších svědků vypověděla, že trávu kupovali od barmanů, nebo „nějakého týpka“, kterého neznali. Jiní si nedokázali vzpomenout, nebo se snažili soudkyni namluvit, že dali do šuplíku u jednoho ze stolků dvě stě korun a vzali si sáček s marihuanou.

Policie bar sledovala několik měsíců. V červnu 2014 do něj vtrhla a v poutech odvedla několik lidí včetně Faltýnka.

„Mého klienta nařkli z organizování prodeje ostatní spoluobvinění, kteří jsou vzájemnými dlouholetými kamarády. Nelze je pokládat za důvěryhodné,“ prohlásil Faltýnkův advokát. Pro svého klienta požadoval zproštění obžaloby.

Faltýnek už za drogy ve vězení byl

Soudkyně a státní zástupce se také dozvěděli, že marihuana je méně škodlivá než alkohol a že lékařské účinky nemůže nikdo marihuaně odepřít.

„Žádnou trávu jsem neprodával ani ji do podniku nedodával. Nosili si to tam sami. Řekl jsem jim, že mi to vadí, že si to ve svém baru nepřeji. Často jsem byl ale pryč, i několik dní, a neměl jsem přehled, co se tam děje. Důvěřoval jsem jim,“ uvedl ve své závěrečné řeči Faltýnek.

Není to přitom jeho první podobný prohřešek. V roce 2005 policie vtrhla do pražského baru, kde zajistila velké množství marihuany a hašiše. Mezi dealery byl zatčen i Faltýnek, soud ho poslal na dva roky do vězení. Propuštěn byl na podmínku před uplynutím celé délky trestu.

Na svém kontě má Faltýnek také dopravní nehodu pod vlivem alkoholu a napadení strážníků. V červnu 2014, pár dní před tím než byl zatčen v Lounech, ho pražský soud navíc potrestal podmínkou za podvod, při kterém si měl přijít na 2,6 milionů korun.

Rozsudek lounského soudu zatím není pravomocný, všichni si ponechali lhůtu na odvolání.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz