Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Growshop prodával semena konopí a radil, majitel za to dostal podmínku

  16:28aktualizováno  16:28
Okresní soud v Lounech potrestal dvouletou podmínkou za šíření toxikomanie sedmatřicetiletého Václava Stejskala, který v Lubenci provozoval takzvaný growshop. Ten nabízel věci potřebné k pěstování konopí, ale i semínka marihuany s informacemi o účincích vypěstované rostliny na lidský organismus.

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

„Prodával jsem věci k zahradničení, do autolakýren a restaurací. Toxikomanii jsem nešířil,“ hájil se Stejskal.

V obchodě měl prodavače. Tomu soud už dříve udělil roční podmínku trestním příkazem, hlavní líčení s dokazováním se proto týkalo už jen Stejskala.

Stejskalův advokát upozornil, že se soud rolí prodavače nezabýval. Naznačil, že prodej semen mohl organizovat právě on a zákazníky o způsobu pěstování a účincích rostlin konopí informoval také sám. Právě toto soudy v procesech s provozovateli growshopů za šíření toxikomanie považují.

„Důkazy, které předložila a hodnotí obžaloba, vedou k celé řadě pochybností. Václav Stejskal prodával zboží využitelné nejenom v zahradnictví, ale i v dalších oborech. Prodával vzduchotechniku, ventilaci a osvětlení. Mezi jeho zákazníky byly autolakýrny, restaurace a také letiště Ruzyně. Na obchodě měl i semena konopí, ale na jejich prodej není potřeba žádné povolení a samotný prodej je legální,“ argumentoval jeho obhájce.

Státní zástupce Radim Dragoun ale upozornil, že k prodeji semen docházelo i prostřednictvím webových stránek obchodu, kde byl uveden podrobný popis výnosu rostliny, obsahu THC a účinky na lidský organismus.

Obhájce na to odvětil, že stránky nebyly přístupné veřejnosti. „To by mohl být stíhán i prodejce kuchyňských nožů, neboť jeho zboží může být využito k trestné činnosti,“ dodal obhájce.

Proti majiteli growshopu svědčily odposlechy

Státní zástupce obžalobu opřel nejenom o znalecké posudky, ale i o odposlechy telefonních hovorů obou obžalovaných.

„Hovory svědčí, že se zákazníky řeší nikoliv prodej semen jako suvenýrů pro sběratelské účely, ale baví se i o způsobu pěstování a velikosti rostlin,“ upozornil Dragoun. Stejskalovi navrhl trest ve výši 24 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky.

Stejskal se snažil soud obměkčit. „Měl jsem dobrou práci, rodinu, zázemí, ale o vše jsem přišel. Navíc mám v důsledku toho dluh ve výši tří milionů korun na zboží, které policie zabavila. Chtěl bych, aby soud k tomuto přihlédl,“ uvedl v závěrečné řeči Stejskal.

Soudce Kamil Vacík se ale s návrhem státního zástupce ztotožnil. Rozsudek zatím není pravomocný, Stejskal i státní zástupce si ponechali lhůtu na případné odvolání.

U lounského soudu je to již druhý rozsudek nad provozovatelem growshopu. V únoru dostal roční podmínku majitel growshopu v Lounech (o tomto soudu zde).

„Nejvyšší soud a následně Ústavní ujasnil, co je v těchto případech již trestným činem šíření toxikomanie. Přesto s podnikáním neskončili. Naopak hledali kličky, jak se stíhání vyhnout. Do jisté míry lze pochopit, že se výnosného podnikání nechtěli vzdát, ale musí si uvědomit, že pak ponesou za své jednání zodpovědnost,“ okomentoval to žalobce Dragoun.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz