Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Growshop prodával semena konopí a radil, majitel za to dostal podmínku

  16:28aktualizováno  16:28
Okresní soud v Lounech potrestal dvouletou podmínkou za šíření toxikomanie sedmatřicetiletého Václava Stejskala, který v Lubenci provozoval takzvaný growshop. Ten nabízel věci potřebné k pěstování konopí, ale i semínka marihuany s informacemi o účincích vypěstované rostliny na lidský organismus.

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

„Prodával jsem věci k zahradničení, do autolakýren a restaurací. Toxikomanii jsem nešířil,“ hájil se Stejskal.

V obchodě měl prodavače. Tomu soud už dříve udělil roční podmínku trestním příkazem, hlavní líčení s dokazováním se proto týkalo už jen Stejskala.

Stejskalův advokát upozornil, že se soud rolí prodavače nezabýval. Naznačil, že prodej semen mohl organizovat právě on a zákazníky o způsobu pěstování a účincích rostlin konopí informoval také sám. Právě toto soudy v procesech s provozovateli growshopů za šíření toxikomanie považují.

„Důkazy, které předložila a hodnotí obžaloba, vedou k celé řadě pochybností. Václav Stejskal prodával zboží využitelné nejenom v zahradnictví, ale i v dalších oborech. Prodával vzduchotechniku, ventilaci a osvětlení. Mezi jeho zákazníky byly autolakýrny, restaurace a také letiště Ruzyně. Na obchodě měl i semena konopí, ale na jejich prodej není potřeba žádné povolení a samotný prodej je legální,“ argumentoval jeho obhájce.

Státní zástupce Radim Dragoun ale upozornil, že k prodeji semen docházelo i prostřednictvím webových stránek obchodu, kde byl uveden podrobný popis výnosu rostliny, obsahu THC a účinky na lidský organismus.

Obhájce na to odvětil, že stránky nebyly přístupné veřejnosti. „To by mohl být stíhán i prodejce kuchyňských nožů, neboť jeho zboží může být využito k trestné činnosti,“ dodal obhájce.

Proti majiteli growshopu svědčily odposlechy

Státní zástupce obžalobu opřel nejenom o znalecké posudky, ale i o odposlechy telefonních hovorů obou obžalovaných.

„Hovory svědčí, že se zákazníky řeší nikoliv prodej semen jako suvenýrů pro sběratelské účely, ale baví se i o způsobu pěstování a velikosti rostlin,“ upozornil Dragoun. Stejskalovi navrhl trest ve výši 24 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky.

Stejskal se snažil soud obměkčit. „Měl jsem dobrou práci, rodinu, zázemí, ale o vše jsem přišel. Navíc mám v důsledku toho dluh ve výši tří milionů korun na zboží, které policie zabavila. Chtěl bych, aby soud k tomuto přihlédl,“ uvedl v závěrečné řeči Stejskal.

Soudce Kamil Vacík se ale s návrhem státního zástupce ztotožnil. Rozsudek zatím není pravomocný, Stejskal i státní zástupce si ponechali lhůtu na případné odvolání.

U lounského soudu je to již druhý rozsudek nad provozovatelem growshopu. V únoru dostal roční podmínku majitel growshopu v Lounech (o tomto soudu zde).

„Nejvyšší soud a následně Ústavní ujasnil, co je v těchto případech již trestným činem šíření toxikomanie. Přesto s podnikáním neskončili. Naopak hledali kličky, jak se stíhání vyhnout. Do jisté míry lze pochopit, že se výnosného podnikání nechtěli vzdát, ale musí si uvědomit, že pak ponesou za své jednání zodpovědnost,“ okomentoval to žalobce Dragoun.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz