Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž se sexuální deviací dostal za vraždu dvou seniorek 18 let vězení

  10:37aktualizováno  10:37
Ústecký krajský soud potrestal 18 lety vězení Stanislava Horčíka za dvě vraždy, které od sebe dělí čtyři roky. Horčík podle rozsudku v dubnu ubodal babičku svého kamaráda a před čtyřmi roky starší ženu v Novém Jičíně na severní Moravě. Podle sexuologů trpí deviací.

Před soudem stanul Stanislav Horčík obžalovaný z vraždy 57leté ženy (3. 12. 2014) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Na jednatřicetiletého Horčíka policie přišla po letošní vraždě, kterou spáchal v Teplicích. Počínal si při ní velmi podivně. Mrtvou ženu po vraždě vysvlékl, osprchoval ji ve vaně a odvlekl do kuchyně. Vedle mrtvé dokonce přespal a policie na místě činu našla i stopy spermatu.

Díky tomu se kriminalistům pachatelova DNA spojila v databázi se stopami zajištěnými při vraždě jednasedmdesátileté ženy v prosinci 2010 v Novém Jičíně.

Horčík se k oběma vraždám přiznal v přípravném řízení, u soudu ale už nevypovídal. Vyšetřovatelům tvrdil, že poprvé vraždil kvůli penězům. Na sever Moravy se přestěhoval z Teplic, měl dluhy a neměl na nájem. Koupil si rum, vzal nůž, zazvonil u domku seniorky a chtěl peníze (o případu zde).

„Zatlačil jsem ji dovnitř, začala do mě bušit, vytáhl jsem nůž a bodl. Ani nevím proč, asi ze strachu, když začala volat o pomoc,“ vypověděl. Ženě zasadil 15 ran, některé přímo do srdce.

Z domu se nakonec nic neztratilo. Soudce při vynášení rozsudku řekl, že Horčík do domu skutečně šel krást, ale během vraždy zjistil, že ho čin uspokojuje.

Nemocného je nutné léčit, ne trestat, řekl advokát

Do Teplic se Horčík vrátil letos na jaře a našel si i práci, celou výplatu však utratil za cigarety a alkohol a žil tak na ulici. Brzy na to spáchal druhou vraždu, po které ho policie dopadla. Nepomohlo mu ani to, že chtěl zahladit stopy výbuchem. V domě pustil plynové hořáky a zapálil svíčku. Příbuzní ale zjistili včas, co se stalo.

Horčík vyšetřovatelům řekl, že původně chtěl v bytě jen přespat. Vysvětloval, že ženu svlékal a sprchoval proto, aby ji nenechal ležet v krvi. Sperma vedle nahého těla však vysvětit nedokázal. „Nepamatuji se, že bych měl erekci. Nic sexuálního jsem tam nedělal sám, ani s ní,“ tvrdil. Jeho sperma se však našlo i v ženině pochvě.

Znalci u soudu řekli, že Horčík trpí agresivním sadismem. Uspokojuje ho, když  oběť znehybní, nakládá s tělem podle libosti a aranžuje ho do různých poloh.

Zatímco státní zástupce Horčíkovi navrhoval trest v horní polovině sazby, která je 15 až 20 let, jeho obhájce v závěrečné řeči řekl, že přísný trest není na místě.

„Můj klient je nemocný člověk a mám za to, že nemocného je nutné léčit, ne trestat. Neměl tušení, že jeho protivníkem je deviace. Měl by dostat druhou šanci,“ řekl advokát. Ústavní sexuální léčbu Horčíkovi navrhovali i znalci a státní zástupce.

Horčík se u soudu pozůstalým omluvil. „Nikdy se s tím nesmířím a nikdy si to neodpustím. Vím, že jsem pro společnost nebezpečný a souhlasím, že musím dostat trest,“ prohlásil. Zároveň ale poukázal na svou sexuální úchylku. „Sám se v sobě nevyznám,“ řekl.

Soud nakonec k úchylce přihlédl a Horčíkovi nedal výjimečný trest, který mu také hrozil. Nařídil mu i ústavní sexuální léčbu, se kterou Horčík začne už ve vězení.

Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na případné odvolání.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák...

Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních...

Najdete na iDNES.cz