Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž se sexuální deviací dostal za vraždu dvou seniorek 18 let vězení

  10:37aktualizováno  10:37
Ústecký krajský soud potrestal 18 lety vězení Stanislava Horčíka za dvě vraždy, které od sebe dělí čtyři roky. Horčík podle rozsudku v dubnu ubodal babičku svého kamaráda a před čtyřmi roky starší ženu v Novém Jičíně na severní Moravě. Podle sexuologů trpí deviací.

Před soudem stanul Stanislav Horčík obžalovaný z vraždy 57leté ženy (3. 12. 2014) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Na jednatřicetiletého Horčíka policie přišla po letošní vraždě, kterou spáchal v Teplicích. Počínal si při ní velmi podivně. Mrtvou ženu po vraždě vysvlékl, osprchoval ji ve vaně a odvlekl do kuchyně. Vedle mrtvé dokonce přespal a policie na místě činu našla i stopy spermatu.

Díky tomu se kriminalistům pachatelova DNA spojila v databázi se stopami zajištěnými při vraždě jednasedmdesátileté ženy v prosinci 2010 v Novém Jičíně.

Horčík se k oběma vraždám přiznal v přípravném řízení, u soudu ale už nevypovídal. Vyšetřovatelům tvrdil, že poprvé vraždil kvůli penězům. Na sever Moravy se přestěhoval z Teplic, měl dluhy a neměl na nájem. Koupil si rum, vzal nůž, zazvonil u domku seniorky a chtěl peníze (o případu zde).

„Zatlačil jsem ji dovnitř, začala do mě bušit, vytáhl jsem nůž a bodl. Ani nevím proč, asi ze strachu, když začala volat o pomoc,“ vypověděl. Ženě zasadil 15 ran, některé přímo do srdce.

Z domu se nakonec nic neztratilo. Soudce při vynášení rozsudku řekl, že Horčík do domu skutečně šel krást, ale během vraždy zjistil, že ho čin uspokojuje.

Nemocného je nutné léčit, ne trestat, řekl advokát

Do Teplic se Horčík vrátil letos na jaře a našel si i práci, celou výplatu však utratil za cigarety a alkohol a žil tak na ulici. Brzy na to spáchal druhou vraždu, po které ho policie dopadla. Nepomohlo mu ani to, že chtěl zahladit stopy výbuchem. V domě pustil plynové hořáky a zapálil svíčku. Příbuzní ale zjistili včas, co se stalo.

Horčík vyšetřovatelům řekl, že původně chtěl v bytě jen přespat. Vysvětloval, že ženu svlékal a sprchoval proto, aby ji nenechal ležet v krvi. Sperma vedle nahého těla však vysvětit nedokázal. „Nepamatuji se, že bych měl erekci. Nic sexuálního jsem tam nedělal sám, ani s ní,“ tvrdil. Jeho sperma se však našlo i v ženině pochvě.

Znalci u soudu řekli, že Horčík trpí agresivním sadismem. Uspokojuje ho, když  oběť znehybní, nakládá s tělem podle libosti a aranžuje ho do různých poloh.

Zatímco státní zástupce Horčíkovi navrhoval trest v horní polovině sazby, která je 15 až 20 let, jeho obhájce v závěrečné řeči řekl, že přísný trest není na místě.

„Můj klient je nemocný člověk a mám za to, že nemocného je nutné léčit, ne trestat. Neměl tušení, že jeho protivníkem je deviace. Měl by dostat druhou šanci,“ řekl advokát. Ústavní sexuální léčbu Horčíkovi navrhovali i znalci a státní zástupce.

Horčík se u soudu pozůstalým omluvil. „Nikdy se s tím nesmířím a nikdy si to neodpustím. Vím, že jsem pro společnost nebezpečný a souhlasím, že musím dostat trest,“ prohlásil. Zároveň ale poukázal na svou sexuální úchylku. „Sám se v sobě nevyznám,“ řekl.

Soud nakonec k úchylce přihlédl a Horčíkovi nedal výjimečný trest, který mu také hrozil. Nařídil mu i ústavní sexuální léčbu, se kterou Horčík začne už ve vězení.

Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na případné odvolání.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz