Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za povolení své chaty v CHKO přijde úředník z rozhodnutí soudu o místo

  7:13aktualizováno  7:13
Ústecký krajský soud potrestal roční podmínkou šéfa stavebního odboru v Bílině Milana Vondráčka za to, že nezákonně povolil zřízení vodovodní a elektrické přípojky k chatě na svém pozemku v chráněné krajinné oblasti. Součástí verdiktu také je, že nesmí zastávat vedoucí funkce ve státní správě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

„Soud mu ukládá jako trest zákaz výkonu jakékoliv funkce ve státní správě a samosprávě spojené s rozhodovací činností ve výměře čtyř roků,“ přečetla verdikt předsedkyně soudního senátu Naděžda Hájková.

Krajský soud tak potvrdil předloňský rozsudek Okresního soudu v Teplicích, proti němuž se Vondráček odvolal. Protože je rozhodnutí pravomocné, Vondráček jako šéf odboru musí skončit. Tato část trestu se ho dotkne citelněji než roční vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Jako úředník s dvacetiletou praxí strávil v čele stavebního odboru v Bílině devět let.

„Počkáme si na písemné rozhodnutí rozsudku, do té doby se nebudeme vyjadřovat,“ reagoval na verdikt Vondráčkův advokát Jiří Císař.

Vondráček na jaře 2008 rozhodl o zřízení přípojky vody na svém pozemku v Mukově u Hrobčic na Teplicku. V srpnu téhož roku pak vydal územní souhlas s tím, že se na pozemek přivede elektřina. Vše směřovalo k zasíťování pozemku, aby si na něm mohl Vondráček postavit chatu. Parcela přitom leží v nezastavitelném území II. zóny CHKO České středohoří, kde se stavět nesmí.

„V roce 2008 byl na našem úřadě a sdělili jsme mu, že výstavba chaty na uvedeném pozemku není možná,“ sdělila bývalá vedoucí správy CHKO Markéta Peřinová.

Kauza je vyčerpávající, řekl Vondráček

Vondráček tak porušil správní řád, stavební zákon i zákon o ochraně přírody a krajiny. Na jaře 2009 pak jeho zástupkyně Jitka Koubková na pozemku opět v rozporu se zákonem povolila výstavbu chaty s přístřeškem pro auta, bazénem a oplocením. V té době už pozemek patřil Danielu B., kterému Vondráček parcelu prodal. Podle vyšetřovatelů tím chtěl od sebe odvést pozornost, což Vondráček popírá.

„Došlo k zasíťování pozemku, ke kterému by nedošlo nebýt nezákonného jednání,“ řekl mimo jiné při rekapitulaci kauzy u krajského soudu člen odvolacího senátu Martin Roubalík.

Vondráčkův právní zástupce namítal, že jeho klient nebyl podjatý, že své kroky činil v souladu s legislativou a že původní rozsudek teplického soudu je nepřezkoumatelný. „Odůvodnění rozsudku neodpovídá příslušným ustanovením stavebního zákona ani trestního řádu,“ pronesl mimo jiné Císař.

Také poukázal na to, že teplický soud nevyslechl celkem dvanáct svědků navrhovaných Vondráčkem a spokojil se jen s jejich výpovědmi z vyšetřování. „Obžalovaný byl u soudu prvního stupně zkrácen na svých právech, protože neměl možnost svědkům klást dotazy,“ poznamenal advokát Císař.

Sám Vondráček u soudu řekl, že celá kauza je pro něj vyčerpávající. „Po dvaceti letech činnosti na stavebním úřadu mi rozhodnutí teplického soudu připadá tvrdé,“ podotkl.

Úřad prověří, zda Vondráček může zůstat jako řadový úředník

Odvolací senát jeho argumentaci neuznal. Dospěl k závěru, že teplický soud postupoval v zásadě bezchybně.

„Je na úvaze soudu, jak dokazování provede a zda na něm lze vystavět rozhodnutí. Navíc tyto případy budou primárně vždy o listinách,“ odmítl přísedící Roubalík kritiku obhajoby, že při líčení nevypovídali navrhovaní svědci. Vondráčkovi navíc důrazně vytkl, že rozhodoval v jasném střetu zájmů.

Městský úřad v Bílině si tak bude muset začít hledat nového šéfa stavebního odboru. „Až obdržím písemný rozsudek, budu postupovat ve smyslu zákona o úřednících. Ten to řeší tím, že bude odvolán,“ sdělil tajemník úřadu Ladislav Kvěch. Pak úřad vyhlásí na Vondráčkovo místo výběrové řízení.

Tajemník Kvěch také prověří, zda bude Vondráček moci na úřadu zůstat alespoň jako řadový referent.

Vondráčkovy trable tím ovšem nekončí. Na krajském soudu s ním totiž běží další proces kvůli nezákonnému povolení pro fotovoltaickou elektrárnu z roku 2010. V této kauze je Vondráček obžalovaný ze zneužití pravomoci úřední osoby a nebezpečného vyhrožování.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz