Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za povolení své chaty v CHKO přijde úředník z rozhodnutí soudu o místo

  7:13aktualizováno  7:13
Ústecký krajský soud potrestal roční podmínkou šéfa stavebního odboru v Bílině Milana Vondráčka za to, že nezákonně povolil zřízení vodovodní a elektrické přípojky k chatě na svém pozemku v chráněné krajinné oblasti. Součástí verdiktu také je, že nesmí zastávat vedoucí funkce ve státní správě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

„Soud mu ukládá jako trest zákaz výkonu jakékoliv funkce ve státní správě a samosprávě spojené s rozhodovací činností ve výměře čtyř roků,“ přečetla verdikt předsedkyně soudního senátu Naděžda Hájková.

Krajský soud tak potvrdil předloňský rozsudek Okresního soudu v Teplicích, proti němuž se Vondráček odvolal. Protože je rozhodnutí pravomocné, Vondráček jako šéf odboru musí skončit. Tato část trestu se ho dotkne citelněji než roční vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Jako úředník s dvacetiletou praxí strávil v čele stavebního odboru v Bílině devět let.

„Počkáme si na písemné rozhodnutí rozsudku, do té doby se nebudeme vyjadřovat,“ reagoval na verdikt Vondráčkův advokát Jiří Císař.

Vondráček na jaře 2008 rozhodl o zřízení přípojky vody na svém pozemku v Mukově u Hrobčic na Teplicku. V srpnu téhož roku pak vydal územní souhlas s tím, že se na pozemek přivede elektřina. Vše směřovalo k zasíťování pozemku, aby si na něm mohl Vondráček postavit chatu. Parcela přitom leží v nezastavitelném území II. zóny CHKO České středohoří, kde se stavět nesmí.

„V roce 2008 byl na našem úřadě a sdělili jsme mu, že výstavba chaty na uvedeném pozemku není možná,“ sdělila bývalá vedoucí správy CHKO Markéta Peřinová.

Kauza je vyčerpávající, řekl Vondráček

Vondráček tak porušil správní řád, stavební zákon i zákon o ochraně přírody a krajiny. Na jaře 2009 pak jeho zástupkyně Jitka Koubková na pozemku opět v rozporu se zákonem povolila výstavbu chaty s přístřeškem pro auta, bazénem a oplocením. V té době už pozemek patřil Danielu B., kterému Vondráček parcelu prodal. Podle vyšetřovatelů tím chtěl od sebe odvést pozornost, což Vondráček popírá.

„Došlo k zasíťování pozemku, ke kterému by nedošlo nebýt nezákonného jednání,“ řekl mimo jiné při rekapitulaci kauzy u krajského soudu člen odvolacího senátu Martin Roubalík.

Vondráčkův právní zástupce namítal, že jeho klient nebyl podjatý, že své kroky činil v souladu s legislativou a že původní rozsudek teplického soudu je nepřezkoumatelný. „Odůvodnění rozsudku neodpovídá příslušným ustanovením stavebního zákona ani trestního řádu,“ pronesl mimo jiné Císař.

Také poukázal na to, že teplický soud nevyslechl celkem dvanáct svědků navrhovaných Vondráčkem a spokojil se jen s jejich výpovědmi z vyšetřování. „Obžalovaný byl u soudu prvního stupně zkrácen na svých právech, protože neměl možnost svědkům klást dotazy,“ poznamenal advokát Císař.

Sám Vondráček u soudu řekl, že celá kauza je pro něj vyčerpávající. „Po dvaceti letech činnosti na stavebním úřadu mi rozhodnutí teplického soudu připadá tvrdé,“ podotkl.

Úřad prověří, zda Vondráček může zůstat jako řadový úředník

Odvolací senát jeho argumentaci neuznal. Dospěl k závěru, že teplický soud postupoval v zásadě bezchybně.

„Je na úvaze soudu, jak dokazování provede a zda na něm lze vystavět rozhodnutí. Navíc tyto případy budou primárně vždy o listinách,“ odmítl přísedící Roubalík kritiku obhajoby, že při líčení nevypovídali navrhovaní svědci. Vondráčkovi navíc důrazně vytkl, že rozhodoval v jasném střetu zájmů.

Městský úřad v Bílině si tak bude muset začít hledat nového šéfa stavebního odboru. „Až obdržím písemný rozsudek, budu postupovat ve smyslu zákona o úřednících. Ten to řeší tím, že bude odvolán,“ sdělil tajemník úřadu Ladislav Kvěch. Pak úřad vyhlásí na Vondráčkovo místo výběrové řízení.

Tajemník Kvěch také prověří, zda bude Vondráček moci na úřadu zůstat alespoň jako řadový referent.

Vondráčkovy trable tím ovšem nekončí. Na krajském soudu s ním totiž běží další proces kvůli nezákonnému povolení pro fotovoltaickou elektrárnu z roku 2010. V této kauze je Vondráček obžalovaný ze zneužití pravomoci úřední osoby a nebezpečného vyhrožování.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz