Ukradený graduál sloužil k nácviku zpěvů s žáky v husitském kostele Všech...

Ukradený graduál sloužil k nácviku zpěvů s žáky v husitském kostele Všech svatých v Litoměřicích. | foto: Státní oblastní archiv v Litoměřicích

Ze sbírek litoměřického muzea mizely památky, zloděje hledá policie

  • 2
Policie se zabývá rozkrádáním sbírek Oblastního muzea v Litoměřicích. Krádeže se netýkají pouze depozitáře, ale celé organizace. Škoda je podle zdrojů blízkých vyšetřování až k sedmi milionům korun. Částka však není definitivní, muzeum mimořádnou inventarizací stále zjišťuje, co všechno chybí.

"Případem se zabýváme na základě dvou podaných trestních oznámení. Je zde podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku a krádež. Zatím nikdo nebyl obviněn," řekla státní zástupkyně Kateřina Doušová, která si vyhradila právo o případu informovat.

Trestní oznámení podal současný ředitel muzea Tomáš Wiesner, když loni v červnu zjistil, že muzeum postrádá ve svých sbírkách jeden artefakt. Při následných kontrolách majetku muzeum přišlo na to, že věcí chybí mnohem víc. Po tomto odhalení podal Wiesner další trestní oznámení.

Ani Wiesner však nechce upřesnit, co konkrétně muzeum postrádá. "Policie mě neuvolnila k tomu, abych podával jakékoliv informace," uvedl Wiesner. Dodal, že podezření leží na bývalých zaměstnancích muzea. "Těch současných se to určitě netýká," řekl Wiesner.

S případem souvisí i to, že z muzea zmizel středověký rukopis graduálu, který někdo vyvezl do Rakouské národní knihovny. Vymáhání tohoto artefaktu má na starosti odbor archivní správy a spisové služby ministerstva vnitra.

"Jedná se o graduál z poloviny 15. století sloužící k nácviku zpěvů s žáky v husitském kostele Všech svatých v Litoměřicích," přiblížil Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva.

Ministerstvo se ukradený graduál snaží dostat zpět

Původně tuto liturgickou knihu vlastnil litoměřický archiv, který ji muzeu dlouhodobě zapůjčil už v roce 1951. Nyní ji však má Rakouská národní knihovna. Jak se graduál do její sbírky dostal, zůstává nejasné. Oliva uvedl, že musel být odcizený v letech 1996 až 2003.

"Rakouská národní knihovna ho získala v dobré víře jako součást sbírky rakouského soukromého sběratele Loibla, jenž ho zakoupil v roce 2003 v Mnichově," popsal Oliva. Doplnil, že soudní znalec hodnotu rukopisu ocenil na 900 tisíc korun a ministerstvo se snaží středověké dílo dostat zpět do Česka.

Zřizovatelem litoměřického muzea je Ústecký kraj. Jakou mají muzeální sbírky hodnotu, je podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové těžko zjistitelné.

"Sbírky nejsou finančně ohodnoceny. Jednalo by se o velmi nákladný a ekonomicky nehospodárný proces, nehledě na fakt, že mnohé předměty mají těžko vyčíslitelnou kulturně-historickou hodnotu, která nemusí korespondovat s hodnotou účetní," řekla Hanáčková. Hodnota se tak podle ní stanovuje jen odhadem.