Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Musíme dostat Ústecký kraj z posledních příček, říká adept na hejtmana

  14:10aktualizováno  14:10
Lídr vítězného hnutí ANO Petr Urbánek má šanci stát se novým hejtmanem Ústeckého kraje. „Jsem odhodlaný přesvědčit lidi, že nastartovat rozvoj kraje a změnit ho k lepšímu je možné,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Radost vítězů krajských voleb - hnutí ANO 2011. Lídr Petr Urbánek vpravo s brýlemi. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Vítězství hnutí ANO v Ústeckém kraji bylo jedno z nejvýraznějších v zemi, nováček v krajských volbách nechal ostatní strany daleko za sebou a posbíral přes 23 procent hlasů (výsledky voleb zde).

„Lidé měli možnost seznámit se s naším programem, viděli silnou kandidátku složenou z odborníků, kteří už něco dokázali. Předpokládám, že to ocenili, stejně jako výsledky našich ministrů, primátorů a starostů v kraji,“ vysvětluje si Urbánek vítězství ANO ve volbách.

Jak moc se konečný zisk ANO liší od toho, jaký jste si přál volební výsledek?
Neměl jsem v hlavě konkrétní číslo. Přál jsem si, aby nám náš výsledek dal dostatečný mandát k vyjednávání o koalici tak, abychom mohli prosadit náš program a splnit to, co jsme voličům slíbili. Ten výsledek tomu dává dobrou šanci. Ale jsme na začátku a nerad bych předbíhal v prognózách.

Je dost pravděpodobné, že usednete do křesla hejtmana. Jaký bude váš první krok v této funkci?
Začneme uskutečňovat náš volební program. Zavedeme jasná pravidla, zefektivníme hospodaření, eliminujeme klientelismus, který zde panoval, a takto ušetřené peníze investujeme do rozvoje kraje a zlepšování životních podmínek lidí. Chceme oslovit investory, kteří vytvoří nová a lépe placená pracovní místa. Chceme pomoci obcím při řešení problémů v sociálně vyloučených lokalitách. Při tom využijeme zákonodárné iniciativy kraje k prosazení změn v zákonech, abychom zastavili obchod s chudobou a zneužívání sociálních dávek. Chceme pracovat na zlepšování dopravní infrastruktury, zdravotnictví, školství či sociálních služeb.

Jaká byste z těchto plánů vypíchl tři hlavní opatření, která budete chtít bezpodmínečně prosadit?
Nebudeme vládnout sami, ale v koalici, pokud u toho budeme. A já nechci spekulovat, s jakými návrhy přijdou další partneři a jaké kompromisy při jednáních budeme muset dělat. Bylo by ode mě neseriózní, pokud bych teď něco sliboval, a pak by se v koaličních jednáních ukázalo, že splnění takových slibů je nereálné.

Tak ale zkuste říct prioritu, která je pro vás nejzásadnější.
Já jsem šel do politiky proto, abych změnil politickou kulturu a aby se politika stala službou veřejnosti namísto prostředku k získávání osobního prospěchu. To znamená transparentnost veřejné samosprávy, otevřenost, efektivní hospodaření a využívání peněz ve prospěch lidí. Pro mě je tohle klíčové.

Jaká bude budoucnost největší firmy v majetku kraje, Krajské zdravotní? Vy jste v kampani avizoval, že nechcete, aby v jejím vedení byli politici. Znamená to, že má současné představenstvo složené z politiků počítat s výměnou?
Nechci predikovat žádná opatření bez toho, aniž bychom si udělali podrobné analýzy, jakým způsobem představenstvo hospodařilo a zda všechna jeho rozhodnutí byla správná. Bylo by ode mě neseriózní, abych bez takových analýz cokoli komukoli vzkazoval.

Ale bude vaší snahou, aby v představenstvu Krajské zdravotní nebyli politici, ne?
Myslím, že to je racionální. Měli by tam být odborníci. Ale pokud je aktivní politik odborníkem ve zdravotnictví, třeba řídil zdravotní pojišťovnu či zdravotnické zařízení a má s tím zkušenosti, tak ho z veřejného života nevylučujeme. Ovšem v případě, že by měl získat funkci jen díky tomu, že je členem zastupitelstva či díky své politické funkci, tak takové jmenování bych jednoznačně vyloučil.

Dejme tomu, že se stanete hejtmanem a ANO bude hlavní silou určující priority správy a rozvoje kraje. Jak tento kraj bude za čtyři roky vaší vlády vypadat?
Z mého pohledu je důležité, aby občané získali důvěru ve vedení kraje. Aby začali věřit, že lze dostat Ústecký kraj z posledních příček hodnocení většiny parametrů. Chtěli bychom začít proces, který bude určitě trvat déle než jedno volební období. Ale na konci toho procesu by náš kraj měl být ostatním ukázkou k následování.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz