Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vejprty si pomáhají, ale ničí je zavřená hranice, říká starostka

  7:07
Starostka Vejprt Jitka Gavdunová, která teď byla sama 14 dní v karanténě, krušnohorskou obec řídila po telefonu a děkuje za pomoc. Obec ji nabízí komukoli. Rychle také opravuje v lednu vyhořelý ústav.
Starostka Vejprt Jitka Gavdunová, která je sama v karanténě, teď řídí...

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová, která je sama v karanténě, teď řídí krušnohorskou obec po telefonu. | foto: archiv J. Gavdunové

Krušnohorské Vejprty s třemi tisíci obyvateli se s ohrožením nákazou koronavirem podle starostky Jitky Gavdunové (ODS) vyrovnávají celkem dobře.

Největší psychická zátěží pro obyvatele je podle ní zavřená státní hranice a stále také lednová tragédie požáru domova pro mentálně postižené, při kterém zemřelo osm klientů a třicet lidí skončilo v nemocnici. Sama starostka pracuje pro obec z karantény.

„Polovina našich klientů domovů sociální péče naštěstí ani nemá tušení, co je koronavir. Spíš vnímají, že nemohou ven na nákupy. Ale každý domov má zahradu. Denně jsem ve spojení s ředitelem městských sociálních služeb a zatím od něj nemám žádný náznak problémů u klientů, ani psychických. Bohužel my všichni stále neseme následky vyhořelého domu. Stále nás to tíží víc než koronavir,“ řekla starostka.

Jak se vám daří zajistit pro město vše potřebné?
Už druhý týden jsem v karanténě a nesmím vycházet. Co mohu, vyřizuji z domova po telefonu a přes internet. Zařídili jsme občanům nad 80 let nákupy, pomůžeme jim i s lékařem. Ale to se týká vlastně všech, kdokoli cokoli potřebuje, může se na nás obrátit. Denně sledujeme nařízení vlády a hygieniků a vše zveřejňujeme na webu obce a na Facebooku. Máme s vedením obce telekonference. Funguje to, i když musím být doma. Nechci kolegy vystavit případné nákaze. (karanténa měla starostce skončit včera – pozn. red.).

Co se stalo?
Byli jsme v Berchtesgadenu a před odjezdem jsme měli informace, že tam ani v okolí nebyl ani jeden nakažený. Odjížděli jsme v době, kdy v celém Česku bylo pět nemocných, neplatily žádné zákazy, jen doporučení necestovat do Itálie. I proto myslím, že když lidé nyní pranýřují ty, kteří vyjeli, je to trošku nefér. Spousta lidí zvážila všechna rizika...

Zmínila jste obchody. Kvůli nejistotě lidé ve městech „vzali obchody útokem“. Jak funguje zásobování u vás v horách těsně u hranic?
Jsme naprosto v pohodě, protože veliký obrat nám dělali Němci, a když k nám nemohou, veškeré zboží máme pro sebe. Vše funguje, pekárna dodává čerstvý chleba. Lidé se zde znají, pomáhají si a platí to i u seniorů. Všichni mají sousedy, kamarády a lidi kolem. Nevěřím, že je někdo ve Vejprtech sám. I já osobně jsem závislá na přátelích, kteří mi nakupují, tašku nechají za dveřmi. Zaplatit mám až po karanténě.

Jak u vás funguje lékařská péče? Řada praktiků si stěžovala, že nemá ochranné pomůcky a zůstala radši jen na telefonu.
Máme zde obvodního lékaře a chirurga. Obvodní lékař se také snaží nepřijít do styku s pacienty, vše řeší telefonicky nebo mailem. Chirurg funguje na objednání. Nevidím nic diametrálně odlišného od dřívějšího života. Jen všichni vypadají jako Zorro. Máme roušky a jsme víceméně doma.

Od čtvrtka začaly platit nové podmínky pro pendlery. Podle nařízení vlády musí, pokud chtějí, zůstat tři týdny v Německu a po návratu do Česka je čekají dva týdny karantény. Zejména z příhraničí se to dotkne života lidí. Je to tak?
Tak pětina našich obyvatel pracuje v Německu, obyvatele to zasáhlo hodně. Kdo potřebuje zabezpečit rodinu, zůstává tam. Není to neřešitelné. Nechci moc kritizovat a myslím si, že vláda dělá maximum a v tomto případě ji naprosto podporuji. Myslím ale, že Němci se k této situaci postavili dost vstřícně, umožňují svým lidem být doma s platem od 90 do 100 procent. Lidé, kteří do práce nemohou nebo se rozhodnou být doma, nemají vůbec žádnou újmu a ekonomicky nestrádají. U nás se setkávám s řadou lidí, kteří zůstávají doma třeba na pouhých 60 procentech mzdy a jsou na tom mnohem hůř a mají obavy.

Máte u vás čtyři druhy služeb pro handicapované a mentálně postižené, kteří žijí v šestnácti domech. Jak zvládáte současnou situaci a jak třeba vysvětlujete mentálně postiženým, aby nechodili ven nebo nosili roušky?
Největší problém je, jak zabezpečit, aby lidé neonemocněli. Zatím naštěstí nemáme v obci jediného nakaženého. Proto se mi říká jednoduše, že nevidím žádný problém kromě omezeného pohybu vycházení.

Dostali se k vám do města už roušky a další ochranné pomůcky?
Z počátku jsme neměli nic, když jsme si mysleli, že nám vše zařídí vláda a my budeme čekat. Pochopili jsme však brzy, že čekáním nic nevyřešíme. Městská správa sociálních služeb má dílnu, kde se opravují oděvy klientů, a tam šikovní zaměstnanci šijí roušky. Vedoucí stavebního odboru je ušila pro celý úřad, vietnamská komunita je rozdávala po panelácích... Chci všem velmi poděkovat.

Městská policie pak obyvatele upozorňuje, že roušku mít musí a zatím nedáváme pokuty. Ovšem také dost lidí říká, že roušku nemá. Volal mi třeba starší muž, který po operaci nemá obě nohy a roušku jsem mu hned zařídila. Výmluva nemám roušku, není řešení. Každému roušku zajistíme. Na malém městě jsme připraveni výborně.

19. ledna 2020

Jak v současnosti probíhá oprava vyhořelého domu sociálních služeb pro postižené a kdy odhadujete, že bude opraveno a první klienti se nastěhují zpět?
Počítali jsme, že do konce března se první lidé nastěhují do prvního patra onoho vyhořelého domu. Nyní se vše kvůli koronaviru opozdí. Předpokládám ale, že nejpozději do poloviny dubna by se 12 klientů do prvního, opraveného patra mohlo vrátit. Další by mělo být hotové za další měsíc a přímo to vyhořelé do léta. Díky solidaritě lidí, státu a kraje jsme získali tolik finančních prostředků, že vůbec nemáme problém budovu opravit. A finance nám ještě zbyly. Jsme neuvěřitelně vděční. Okamžitě jsme začali dělat i protipožární opatření, aby se něco takového už neopakovalo. Na to nám všechny získané peníze stačit nebudou, ale základní opatření ve všech 16 domech uděláme a pak se budeme dál zlepšovat.

20. ledna 2020

Epidemie koronaviru má zatím dopad na zdraví lidí, podle ekonomů budou nemalé i ty ekonomické. Připravujete se na to?
Zastavila jsem rozpočet. Jakmile přijdu do práce, sedneme si a rozhodneme se, co z opatrnosti můžeme odložit na příští rok. Nikdo neví, kolik peněz dostaneme od státu. Ten bude mít obrovské výdaje a nechce se mi věřit, že by příjmy městům a obcím nekrátil. Nechci předjímat, ale k nějakému propadu dojde.

Nejvíc nás ale prostě psychologicky tíží zavřená hranice. Všichni si uvědomili, jak se pro nás důležité, když je otevřená. Jak nám to chybí. S Bärensteinem nás dělí jen potok, ale spojují kontakty a přátelé. Když zavírali hranici, lidé natočili video, všichni na něm brečí. Vůbec si nedokážeme představit, že bychom bez otevřených hranic žili déle...

19. ledna 2020

  • Nejčtenější

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Učitelku zmátli rychlí žáci a omylem zkrátila přijímačky. Musí se zopakovat

17. dubna 2024  10:27

Několik dětí z devátých tříd si zopakuje přijímací zkoušky z matematiky na teplickém gymnáziu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zase se ožrali a pobodala ho, říkají místní o smrti muže v zahrádkářské osadě

11. dubna 2024  9:35,  aktualizováno  15:35

Před dveřmi do malé dřevěné chaty v zahrádkářské kolonii je zřetelná kaluž zaschlé krve, okolo mezi...

Syna jsem neznásilňovala, léčebné praktiky se mu líbily, řekla souzená žena

16. dubna 2024  13:40,  aktualizováno  14:22

Ústecký krajský soud pokračuje v projednávání případu ženy, která podle obžaloby za účasti svého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič jel po D8 dvacet minut v protisměru, jiný šofér kvůli tomu boural

5. dubna 2024  17:21,  aktualizováno  12.4 14:54

Policistům z dálničního oddělení Řehlovice se podařilo vypátrat řidiče, který jel v úterý 2. dubna...

Násilí! křičeli Zítkovi příznivci u soudu a napadali stráž, aktivista nepřišel

19. dubna 2024  8:31,  aktualizováno  8:54

Známý aktivista Pavel Zítko dnes nedorazil k Okresnímu soudu v Chomutově, před kterým měl stanout...

Chmelaře trápí agresivní houbová choroba, při rozšíření hrozí likvidace polí

19. dubna 2024  7:17

Pěstitelé chmele v Ústeckém kraji čelí hrozbě v podobě agresivní houbové choroby, která způsobuje...

Žatec je historickým městem roku 2023, loni se dostal na seznam UNESCO

18. dubna 2024  16:16,  aktualizováno  16:29

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec. Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu...

Křišťálové kapky nebo 600 nových dveří. Nejstarší lázeňský dům je po opravě

18. dubna 2024  15:33

Lázeňský dům Beethoven v Teplicích, který je nejstarším v Česku, se po čtyřměsíční rekonstrukci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...