Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je to důvod k novému začátku, říká po rozsudku sestra z Rumburku

  8:59aktualizováno  8:59
Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou ústecký krajský soud zprostil obžaloby z vražd šesti pacientů v nemocnici v Rumburku, nyní řeší, co dál. Rozsudek zatím není pravomocný, Marešová má ale i jiné problémy. Například jak zabránit exekucím, které se na ni valí, protože strávila 429 dnů ve vazbě.

Věra Marešová po osvobozujícím rozsudku u Krajského soudu v Ústí nad Labem (21. ledna 2016) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Strávila jste více než rok ve vazbě, ačkoliv jste podle rozhodnutí soudu prvního stupně nevinná. Budete žádat náhradu škody za nespravedlivé stíhání?
Určitě budu žádat náhradu škody. Když na mě padají exekuce...

Budete ho žádat jen po státu, nebo budete nárokovat satisfakci i po Lužické nemocnici v Rumburku, která vás propustila?
K tomu se teď nebudu vyjadřovat.

Soud zprostil Věru Marešovou obžaloby z vražd pacientů

Jak vám celá tato kauza změnila život?
Kruciálně. Protože to postihlo mou dceru, postihlo to veškeré mé příbuzenstvo, postihlo to mé přátele. Dnes hodnotím přátele podstatně jinak než předtím. Mnozí se ke mně otočili zády, na druhou stranu jsem získala jiné přátele, kteří mi pomohli a stáli za mnou. Já jsem to ze začátku brala tak, že mi Vondráček (lékař, který na první podezřelé úmrtí upozornil - pozn. red.) zkazil zbytek života. Vemte si, že mi za chvíli bude pětapadesát. Ale dnes to beru tak, že tento rozsudek je důvod k novému začátku, i když člověk je ještě pořád svázán určitým napětím a stresem. Přece jen rok ve vazbě není procházka růžovým sadem a ty dopady můžou být ještě další. Může nastat nějaká posttraumatická záležitost. Takže pořád nevím, co to se mnou udělá, co to udělá s mou dcerou a všemi ostatními kolem mě. V každém případě jsem šťastná a vděčím tomu pánovi nahoře, že to dopadlo tak dobře.

Fotogalerie

Co pro vás bylo na celém případu nejtěžší?
Nejtěžší byl pro mě začátek. Když vás sbalí a teď nevíte, která bije, tak máte takový pocit, že jste v nějakém hrozném snu. A čekáte, že se probudíte. A musím říct, že paradoxně jsem tento pocit měla, když mě 21. prosince propustili z vazby. S hrůzou jsem se bála jít spát, že se ráno probudím na vazbě. To jsou momenty, které si nikdo, pokud to sám nezažil, neumí představit.

Věřila jste od první chvíle, že soud rozhodne ve váš prospěch?
Věřila jsem v to. Od začátku jsem tvrdila a tvrdím, že jsem nikomu nic neudělala.

Nicméně výpověď doktora Vondráčka a úvodní výpovědi vašich kolegyň nebo znalecký posudek obžaloby nevyznívaly ve váš prospěch. Kdy jste poprvé nabyla jistoty, že to pro vás dopadne dobře?
Velkou naději mi dal soudce, když mě chtěl poprvé v červenci propustit z vazby (rozhodnutí poté zrušil vrchní soud - pozn. red.). Pak postupně po různých výpovědích, které sice zpočátku nevyznívaly zrovna v můj prospěch, ale po těch dalších včetně soudních znalců moje víra nabývala větších rozměrů.

Kauza Marešová

Vyšetřování trvalo 299 dnů, soudní proces dalších 214 dnů. Marešová byla dvakrát ve vazbě, strávila v ní celkem 429 dnů. Od 21. prosince je na svobodě. K soudu tak ve čtvrtek přišla poprvé sama z domova, bez doprovodu eskorty.

Vyšetřování začalo v červnu 2014 poté, kdy na oddělení JIP interny rumburské nemocnice zemřela 72letá pacientka na zástavu srdce přesto, že do té doby netrpěla srdečními potížemi. Testy v její krvi odhalily smrtelnou dávku draslíku.

Policisté pak prošli starší případy a v listopadu 2014 rozšířili obvinění Marešové na šest vražd.

Máte za sebou sedmnáct měsíců velmi intenzivní zkušenosti s českou justicí. Jaká ta zkušenost byla, kdybyste ji měla shrnout?
Zvláštní.

Mohla byste to rozvést?
Ne.

Tak jinak. Jak hodnotíte práci policie a státního zastupitelství?
Myslím si, že nedotáhly svou práci, protože je tam spousta věcí, které mohly udělat hned a tím pádem by se ta kauza vůbec tady neřešila.

Jaké věci máte na mysli?
Nechám si to pro sebe.

Státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal. Co to pro vás znamená?
Že na to má právo.

To jistě, ale co si o tom myslíte?
Já si o tom něco myslím, ale nemůžu to tady vyslovit.

Tak to zkuste slušnými slovy.
Ne, prostě pan státní zástupce na to má právo a tečka. Zrovna tak, kdyby vyšel rozsudek opačně, tak bychom se odvolali my. Je to prostě právo obou stran.

Budete se chtít vrátit do oboru?
To je otázka, kterou teď nedokážu zodpovědět. Jsem znechucená zdravotnictvím a jsem znechucená všemi těmi lidmi, kteří mě víceméně poškodili. Zase na druhou stranu je to to jediné, co umím. Takže teď opravdu nevím.

Soud určitě zasáhl do vašeho života v Rumburku. Budete tam chtít zůstat, nebo jsou tam ty osobní vazby tak narušené, že uvažujete o přestěhování?
To je další otázka, kterou budeme teprve zvažovat. Ono je to v návaznosti na jakoukoliv práci, kterou budu chtít dělat. Je docela možné, že tam zůstaneme. Ale zároveň je možné, že půjdeme pryč. V tuhle chvíli vám to ale neřeknu.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz