Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S ČSSD asi dokážeme najít společnou řeč, připouští nová primátorka Ústí

  8:31aktualizováno  8:31
Taková politická kariéra, jaká se přihodila referentce městského úřadu v Lovosicích Věře Nechybové, se vidí málokdy. Ve středu se v Ústí nad Labem stala ve svých 44 letech jako náhradnice ANO poprvé městskou zastupitelkou a tři hodiny na to už byla kvůli rozkolu hnutí primátorkou stotisícového města.

Novou primátorkou Ústí nad Labem se stala Věra Nechybová, která se jen chvíli před tím stala zastupitelkou jako náhradnice za Josefa Matějku označovaného za hlavního strůjce rozkolu ústecké ANO. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kdo a kdy vás oslovil, zda byste chtěla být primátorkou?
Byla jsem oslovena svými kolegy v hnutí ANO, ale velmi krátce před středečním jednáním zastupitelstva. Nebylo to žádné dlouhodobé připravování této situace. Opravdu ne. Nálada tu byla taková, že se to vyřešilo během velmi krátké doby.

Část ANO v Ústí svrhla vlastního primátora a vytvořila si svou koalici

Co vás podle vlastního mínění kvalifikuje do funkce primátorky?
Myslím, že jsem člověk, který je svým vzděláním v oblasti veřejné správy a regionálního rozvoje ten pravý, který může něco přinést. Znám spoustu předpisů v oblasti veřejných zakázek a dotačních titulů. Opravdu si myslím, že jsem kompetentní člověk, mám zkušenosti a můžu něco přinést.

Fotogalerie

Novou radu jste složili s hnutím UFO. Proč právě UFO a podepíšete s ním koaliční smlouvu?
UFO je také hnutí a je nám programově nejblíž. Ale koaliční dohoda podepsaná nebude, bude podepsána dohoda o spolupráci.

Část ANO kolem vás a hnutí UFO má dohromady jen 7 hlasů ze 37. Kde budete hledat podporu?
Budeme hledat podporu napříč zastupitelskými kluby. Myslím si, že pokud materiály do zastupitelstva budou projednávány tak, že dojde ke shodě, neměl by to být problém. Všichni si musíme uvědomit, že nám musí jít především o blaho občanů tohoto města.

Převrat v Ústí

Volba nového vedení Ústí nad Labem

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

V tomto volebním období jsou zasedání zastupitelstva dlouhá, body se těžko prohlasovávají a spousta času se tráví výměnou osobních názorů a invektiv. Jak chcete toto změnit?
Budu se snažit, aby se situace uklidnila. Proto se sejdeme v širším kruhu a budeme jednotlivé materiály připravovat společně tak, aby nevykazovaly chyby, abychom se na nich společně shodli a mohli je prohlasovat tak, aby se průtahy do půlnočních hodin neopakovaly.

Dnešní situace je důsledkem rozkolu v ANO, kdy jeho část včetně vás svrhla vlastního primátora a zbytek rady. Jak chcete v rámci zastupitelského klubu ANO jednat se skupinou kolem exprimátora a bývalých radních Martina Maty a Pavla Štěpaře?
Je to velký problém. Myslím si, že tím, že jsem žena, mírné povahy a umím naslouchat lidem, tak se nám podaří najít společné slovo. Protože téma ANO bylo, je a snad bude společné: žít v tomto městě, abychom se tu nebáli a důstojně tady mohli trávit volný čas.

Nemáte strach, že ANO za sestřelení vlastní koalice a rozkolu ve svém zastupitelském klubu zaplatí u veřejnosti ztrátou podpory?
Tím, že bylo ANO opět zvoleno do vedení města, má šanci předvést, že to myslí správně a že nastavilo cestu společného řešení, tedy odvrátit hrozby a začít konečně společně pracovat. Budu věřit a dělat maximum pro to, aby se to nestalo.

Věra Nechybová

Pochází z Klášterce nad Ohří.

Vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor veřejná správa, regionální rozvoj.

Třináct let působila v neziskové organizaci Fokus, kde se vypracovala z místa asistentky na pozici finanční manažerky.

Poslední více než tři roky působí na Městském úřadě v Lovosicích, kde se zabývá dotacemi a veřejnými zakázkami.

Je vdaná, má dvě dospělé děti.

Vaši novou městskou radu podpořila i ČSSD, která vládla v minulém volebním období. Bude pro vás partnerem v zastupitelstvu, s nímž budete chtít spolupracovat?
Je to na diskusi. Jsem přesvědčená o tom, že pokud se v ČSSD najdou slušní lidé, budou chtít s námi spolupracovat a budou hájit zájmy města, tak s nimi dokážeme najít společnou řeč.

Jaké hlavní úkoly při přebírání správy města před sebou vidíte?
Uvědomujeme si velká rizika ze sankcí, které hrozí kvůli chybám v čerpání evropských dotací. Chceme spolupracovat s odborníky a zaměřit se na to, abychom rizika eliminovali a posílili toto město ve finanční kondici. Musíme také zastavit nárůst sociálního napětí. Vrátíme se k politice nulové tolerance, protože ti, kteří nedodržují pravidla a zákony, musí vědět, že za přestupky budou potrestáni. Nechceme žít ve městě, kde se lidé bojí večer vyjít na ulici, protože se necítí bezpečně.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz