Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S ČSSD asi dokážeme najít společnou řeč, připouští nová primátorka Ústí

  8:31aktualizováno  8:31
Taková politická kariéra, jaká se přihodila referentce městského úřadu v Lovosicích Věře Nechybové, se vidí málokdy. Ve středu se v Ústí nad Labem stala ve svých 44 letech jako náhradnice ANO poprvé městskou zastupitelkou a tři hodiny na to už byla kvůli rozkolu hnutí primátorkou stotisícového města.

Novou primátorkou Ústí nad Labem se stala Věra Nechybová, která se jen chvíli před tím stala zastupitelkou jako náhradnice za Josefa Matějku označovaného za hlavního strůjce rozkolu ústecké ANO. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kdo a kdy vás oslovil, zda byste chtěla být primátorkou?
Byla jsem oslovena svými kolegy v hnutí ANO, ale velmi krátce před středečním jednáním zastupitelstva. Nebylo to žádné dlouhodobé připravování této situace. Opravdu ne. Nálada tu byla taková, že se to vyřešilo během velmi krátké doby.

Část ANO v Ústí svrhla vlastního primátora a vytvořila si svou koalici

Co vás podle vlastního mínění kvalifikuje do funkce primátorky?
Myslím, že jsem člověk, který je svým vzděláním v oblasti veřejné správy a regionálního rozvoje ten pravý, který může něco přinést. Znám spoustu předpisů v oblasti veřejných zakázek a dotačních titulů. Opravdu si myslím, že jsem kompetentní člověk, mám zkušenosti a můžu něco přinést.

Fotogalerie

Novou radu jste složili s hnutím UFO. Proč právě UFO a podepíšete s ním koaliční smlouvu?
UFO je také hnutí a je nám programově nejblíž. Ale koaliční dohoda podepsaná nebude, bude podepsána dohoda o spolupráci.

Část ANO kolem vás a hnutí UFO má dohromady jen 7 hlasů ze 37. Kde budete hledat podporu?
Budeme hledat podporu napříč zastupitelskými kluby. Myslím si, že pokud materiály do zastupitelstva budou projednávány tak, že dojde ke shodě, neměl by to být problém. Všichni si musíme uvědomit, že nám musí jít především o blaho občanů tohoto města.

Převrat v Ústí

Volba nového vedení Ústí nad Labem

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

V tomto volebním období jsou zasedání zastupitelstva dlouhá, body se těžko prohlasovávají a spousta času se tráví výměnou osobních názorů a invektiv. Jak chcete toto změnit?
Budu se snažit, aby se situace uklidnila. Proto se sejdeme v širším kruhu a budeme jednotlivé materiály připravovat společně tak, aby nevykazovaly chyby, abychom se na nich společně shodli a mohli je prohlasovat tak, aby se průtahy do půlnočních hodin neopakovaly.

Dnešní situace je důsledkem rozkolu v ANO, kdy jeho část včetně vás svrhla vlastního primátora a zbytek rady. Jak chcete v rámci zastupitelského klubu ANO jednat se skupinou kolem exprimátora a bývalých radních Martina Maty a Pavla Štěpaře?
Je to velký problém. Myslím si, že tím, že jsem žena, mírné povahy a umím naslouchat lidem, tak se nám podaří najít společné slovo. Protože téma ANO bylo, je a snad bude společné: žít v tomto městě, abychom se tu nebáli a důstojně tady mohli trávit volný čas.

Nemáte strach, že ANO za sestřelení vlastní koalice a rozkolu ve svém zastupitelském klubu zaplatí u veřejnosti ztrátou podpory?
Tím, že bylo ANO opět zvoleno do vedení města, má šanci předvést, že to myslí správně a že nastavilo cestu společného řešení, tedy odvrátit hrozby a začít konečně společně pracovat. Budu věřit a dělat maximum pro to, aby se to nestalo.

Věra Nechybová

Pochází z Klášterce nad Ohří.

Vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor veřejná správa, regionální rozvoj.

Třináct let působila v neziskové organizaci Fokus, kde se vypracovala z místa asistentky na pozici finanční manažerky.

Poslední více než tři roky působí na Městském úřadě v Lovosicích, kde se zabývá dotacemi a veřejnými zakázkami.

Je vdaná, má dvě dospělé děti.

Vaši novou městskou radu podpořila i ČSSD, která vládla v minulém volebním období. Bude pro vás partnerem v zastupitelstvu, s nímž budete chtít spolupracovat?
Je to na diskusi. Jsem přesvědčená o tom, že pokud se v ČSSD najdou slušní lidé, budou chtít s námi spolupracovat a budou hájit zájmy města, tak s nimi dokážeme najít společnou řeč.

Jaké hlavní úkoly při přebírání správy města před sebou vidíte?
Uvědomujeme si velká rizika ze sankcí, které hrozí kvůli chybám v čerpání evropských dotací. Chceme spolupracovat s odborníky a zaměřit se na to, abychom rizika eliminovali a posílili toto město ve finanční kondici. Musíme také zastavit nárůst sociálního napětí. Vrátíme se k politice nulové tolerance, protože ti, kteří nedodržují pravidla a zákony, musí vědět, že za přestupky budou potrestáni. Nechceme žít ve městě, kde se lidé bojí večer vyjít na ulici, protože se necítí bezpečně.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Najdete na iDNES.cz