Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Petr Benda zvažuje překvapivé spojenectví s extremistickou DSSS

  18:28aktualizováno  18:28
Bývalý krajský šéf sociálních demokratů, spojenec expremiéra Jiřího Paroubka a někdejší poslanec Petr Benda z Teplic zvažuje spolupráci s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Sám říká, že má rád pořádek, ale ještě není rozhodnutý, zda za stranu bude kandidovat v krajských volbách.

Petr Benda | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Podnikatel Petr Benda z Teplic býval vlivným severočeským politikem. Byl krajským předsedou ČSSD, šéfoval nemocnicím, úzce spolupracoval se sociálně demokratickým expremiérem Jiřím Paroubkem, s nímž skončil u národních socialistů.

Za ty se nedostal do Evropského parlamentu a neuspěl ani v komunálních volbách v Teplicích na kandidátce Pro sport a zdraví. Dalo by se říci, že s Paroubkovým pádem přišel i jeho sestup.

Benda však politické ambice nevzdal a podle zjištění MF DNES zvažuje další, celkem překvapivé spojenectví: s extremistickou DSSS.

Benda sice tvrdí, že jde jen o úvahy a že ještě není rozhodnutý, zda bude DSSS podporovat, nebo za ni dokonce kandidovat, nicméně sympatie k ní přiznává. „Dělnická strana se pro mě stává čitelnou a už něco odpracovala,“ říká.

Ostatně DSSS na svém facebookovém profilu prezentuje snímky, kde Benda stojí na jednom z mítinků na pódiu vedle předsedy této partaje Tomáše Vandase.

„Národní socialisté - LEV 21 dělali při Dni české státnosti takovou veselici pro děti, takové krátké kulturněpolitické odpoledne. Pořádali jsme ho my a nějak jsme se při zařizování povolení konfrontovali s dělnickou stranou,“ vysvětluje Benda.

„Tak jsme si řekli: Hele, na prvním místě není politika, pojďme to udělat společně. A připravili jsme program pro děti i dospělé, byly soutěže, dýdžej. Nebyly tam žádné nepřístojnosti, nepříjemnosti, konfrontace,“ podotýká.

Jak jste se dostal k DSSS?
Já jsem přišel blíž k dělnické straně po komunálních volbách 2014, kdy se domlouvala spolupráce v Duchcově. Začal jsem se tím zabývat a je třeba říct, že to, co tam stávající koalice (DSSS, ČSSD, KSČM) za necelé dva roky dokázala, tak to je posun Duchcova výrazně k lepšímu, co se týká pořádku a vnitřního neklidu, který tam byl. A ČSSD jako nejsilnější vládní strana, tak KSČM jako nejsilnější opoziční strana tu koalici naprosto legitimizovala.

Vedení ČSSD ale protestovalo a duchcovskou buňku zrušilo...
To bylo jen formální. Všechny členy převedlo do nejbližší organizace v Háji u Duchcova a všichni zůstali členy ČSSD. A věci jdou dál. Z toho mi vyplývá, že celá sociální demokracie souhlasí se spoluprací s DSSS. Dělnická strana se stala legitimní stranou. Pokud mě paměť neklame, starosta Šimbera z ČSSD je na kandidátce strany do krajských voleb na 25. místě. Takže starostu podporovaného dělnickou stranou dali na volitelné místo.

Pořád mluvíte o ČSSD. Ale jak jste se dostal k DSSS?
Lidi se baví, někde jsme se setkali, slovo dalo slovo. Přirozeně lidsky jsme si začali povídat a takhle to je až dodneška.

Máme informace, že chcete za DSSS kandidovat, nebo ji budete jen podporovat?
My si tady povídáme o dělnické straně, ale já jsem nikde veřejně neprohlásil ani jedno, ani druhé.

Tak uvidíme vás na kandidátce DSSS?
Je březen, volby jsou za půl roku a do té doby se může stát věcí...

Jinými slovy nevylučujete kandidaturu ani podporu. Ale přeci jen je rozdíl mezi ČSSD a DSSS. DSSS kolem sebe koncentruje lidi s radikálními názory. Hodláte spojit svoje jméno s takovou značkou?
Tuto nálepku z dělnické strany víceméně smývá spolupráce sociální demokracie a komunistů ve vedení Duchova. Kdyby to byla problematická, radikální, vyhraněná, nesnášenlivá strana, tak by s ní nejsilnější vládní a opoziční strana nemohla spolupracovat.

Ale sám jste ji tak před časem viděl. V roce 2011 po komunálních volbách v Krupce, kde DSSS získala přes 7 procent a dostala se do zastupitelstva, jste varoval před nárůstem extremismu a mluvil o tom, že „zlo vždy začínalo a rostlo velmi pomalu“. Kde se vzala najednou ta změna?
Je to šest roků, stala se spousta věcí v životě i v politice, které nikdo nemohl očekávat. Já se na to dneska koukám jinak. Ale hlavně vidím, jak zástupci DSSS dokážou celkem dobře a efektivně spolupracovat a vést Duchcov směrem, který je absolutně správný. Když vidím volební výsledky na Slovensku a v příhraničním Sasku, tak z toho přece jasně něco vychází.

Co z toho vychází?
Jakým způsobem se voliči rozhodují. Voliči už nechtějí slyšet, že se opraví 200 kilometrů silnice I. třídy, fasáda na domově důchodců, střecha na škole a vytvoří 100 nebo 500 pracovních míst. Lidi chtějí slyšet, že budou rázná rozhodnutí, chtějí pořádek a bezpečnost, nechtějí se bát uprchlické krize a uprchlíků.

Jak to zajistí vedení kraje?
Nebude se bát jednat s předsedou vlády, s poslanci a ministry. My tady máme takovéhle sociologické složení, tady nám přeci nemůžete dělat utečenecké tábory.

Čím je vám DSSS blízká?
Já mám rád pořádek, systém, hodnoty, respekt k lidem, věcem, ke zvířatům i sám k sobě by měl mít člověk respekt. A to se v Ústeckém kraji vytrácí.

Myslíte si, že DSSS v Ústeckém kraji uspěje?
Nevím. Před čtyřmi roky byli těsně pod pětiprocentní metou (4,37 procent). To se nedá označit za špatný výsledek vzhledem k tomu, jakou měli, nebo spíš neměli volební kampaň.

Když jsme u kampaně. Hodláte DSSS na kampaň přispět?
Kdybych se rozhodl o jakékoli alternativě s kteroukoli stranou, tak se ode mě přirozeně očekává, že bych do toho vložil svoje úsilí, energii, nasazení a v rámci svých možností pomohl.

Mám dojem, že nechcete otevřeně přiznat, že ji chcete podporovat nebo za ni kandidovat...
Zamýšlím se nad tím, zda budu znovu s někým spolupracovat a za někoho kandidovat. Ty věci zvažuju. Teď je brzo říkat, že jdu s tím nebo s někým jiným. Zatím nejsem rozhodnutý, variant je několik.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ BOZP/PO

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz