Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jen vyšší mzda přetížené sestry nespasí, upozorňuje oceněná zdravotnice

  19:13aktualizováno  19:13
Michaela Rothová je vrchní sestra na dětské chirurgii Masarykovy nemocnice v Ústí. V zaměstnání dokázala skloubit zajímavou náplň „herní specialista“ i snahu po popularizaci oboru. „Nahrazuji malým pacientům rodiče tam, kde nemohou být,“ vysvětluje zdravotnice.

Zdravotní sestra Michaela Rothová. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Michaela Rothová pracuje na dětském oddělení ústecké nemocnice už více než 30 let. Působí i na fakultě zdravotnických studií ústecké univerzity a nedávno získala cenu za svou odbornou práci v oblasti ošetřovatelství.

Vždycky jste chtěla být zdravotní sestra?
Ano, už od raného dětství. Měla jsem v tom vždy jasno.

Fotogalerie

Proč zrovna dětská sestra?
Protože mám ráda medicínu, která je trochu akční. A děti jsou nejlepší pacienti a práce s nimi je naprosto úžasná. Mým cílem bylo směřovat někam, kde budu skutečně pomáhat a pro mě je to dětská chirurgie.

Nedoléhá na vás občas lítost, když děti trpí?
Ne, nikdy mi to nepřišlo. Samozřejmě tu soucit musí být, ale nesmí překročit určitou profesionální mez. Upřímně mě tato otázka nikdy nenapadla a nikdy jsem nad tím nepřemýšlela. Spousta mých kolegyň z oddělení pro dospělé mi říká, že by s dětmi pracovat nemohly, protože by u nich převládala ta lítost. Já to mám obráceně, těžko by se mi pracovalo s dospělými.

Co přesně je náplní vaší práce?
Manažersky zajišťuji celé oddělení a všechny stanice, které k nám příslušejí, takže ještě úrazovou ambulanci a operační sál. Ale protože pracuji v kumulované funkci, jsem ještě staniční sestra lůžkového oddělení, mým dalším úkolem je zajišťování vlastní zdravotní péče o naše malé pacienty.

Neubírá vám pozice vrchní sestry čas na samotné děti?
V současné době už na ně opravdu tolik času nemám, což mě mrzí. Než jsem nastoupila na tuto pozici, pracovala jsem jako herní specialista. To je práce, která je velmi náročná, ale pro dětskou sestru absolutně naplňující.

Herní specialista? Co to je?
To je člověk, který má čas si s dětmi povídat, má čas zprostředkovat dětem takové to normálno světa mimo nemocnici. Prochází s nimi celou proceduru léčby a všechny výkony.

Kromě toho, že pomáháte dětem, se věnujete i vědecké činnosti, za kterou jste byla v nedávné době oceněná...
Cenu vědecké rady Krajské zdravotní za nejlepší odbornou práci v oblasti ošetřovatelství jsem získala za dvě přednášky. První byla na Sympoziu dětské traumatologie a druhá na mezinárodním Sympoziu dětských chirurgů. Víceméně se to odvíjí od toho, že pokládám za nutné a vhodné určité sdílení poznatků a zkušeností.

Co pro vás toto ocenění znamená?
Je to pro mě zpětná vazba a žene mě to dál. Ukazuje mi to, že má cenu pokračovat.

Šlo o vaše první ocenění?
Ne, ale kdo mě zná, ví, že přednáším již dlouho. Například se dlouhodobě zaobírám týranými dětmi, v rámci toho zpracovávám výzkum a za něj jsem obdržela před třemi lety jednu z cen.

Kde všude přednášíte?
Přednášení a lektoring jsou, řekla bych, taková moje láska. Takže kromě konferencí přednáším i zde v nemocnici a na ústecké střední zdravotní škole a vyšší zdravotní škole. Na fakultě zdravotnických studií ústecké univerzity vedu bakalářské práce.

O vzdělávání zdravotních sester se v poslední době dost diskutuje. Jaký je váš názor na potřebnost nebo nepotřebnost vysokoškolského diplomu pro sestry?
Můj subjektivní názor je takový, že pokud sestra pracuje v manažerské pozici, pak je jistě výhodou, když vystuduje nějaký management. Pokud se chce sestra vzdělávat i po ukončení povinného studia, bude se vzdělávat vždycky. Mě také do studia nikdy nikdo nenutil, našla jsem si svou cestu a vzdělávala se. Jsem toho názoru, ať jsou na odděleních vzdělané sestry, ale co nám velmi chybí, je pomocný zdravotnický personál. Takže ta vysokoškolsky vzdělaná sestra dnes supluje pomocný personál a nemá ani šanci uplatnit své znalosti.

Jak ukazuje situace v nemocnicích, kde sestry chybějí, tak velkým problémem je i nedostatečné platové ohodnocení sester, ne?
Finanční ohodnocení je věc druhá. Pokud mohu nabídnout sestře, která nastupuje po sedmi letech studia, stejný plat, jaký dostane dělník v továrně, tak to zcela určitě není v pořádku. Odpovědnost sestry je někde úplně jinde, musí se stále vzdělávat, stále rozšiřovat svůj obzor... Její ohodnocení je dnes naprosto mimo. Jsem zastánce toho, že sestry nejsou adekvátně zaplaceny. Ale není to jen o penězích. Sester je málo a jsou přetížené, musí často pracovat přesčas. Stává se i to, že sestry nechtějí peníze za přesčasy, nechtějí přesčasy vůbec, raději by byly doma s rodinami a žily i svůj soukromý život.

Jaké máte další vědecké cíle?
Ráda bych například ještě více zviditelnila obor dětské chirurgie a pokračovala ve výzkumu. Ráda bych pokračovala ve výzkumu komunikace mezi sestrami a dětmi a sestrami a rodiči, protože obojí je velmi složité. V komunikaci s pacienty a jejich rodinami vidím opravdu velký potenciál, kde se sestry mohou vzdělávat a zlepšovat.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz