Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Musíme uklidnit situaci, říká nový ředitel špitálu, kde se vraždilo

  9:17aktualizováno  9:17
Lužická nemocnice v Rumburku má po deseti letech nového ředitele, dlouholetého šéfa Darka Švába vystřídal Petr Dúbravec. Špitál nemá dobrou pověst. Město detailně nezná jeho finanční situaci, několik lékařů i sester hrozí vypovědí a stále doznívá aféra, kdy bylo šest pacientů ve špitále zavražděno.

Lužická nemocnice v Rumburku má nového ředitele. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Nervozita je zde opravdu velká a uklidnění je v současné chvíli nejdůležitější. Pak musíme zrevidovat smluvní vztahy, které nemocnice má, zjistit finanční situaci nemocnice a podle toho nastavit další priority,“ řekl nový ředitel Dúbravec.

Rumburská nemocnice neměla nejlepší pověst. Nedávno například „proslula“ sestrou, která zde draslíkem zavraždila pět pacientů V pátek ji policie z těchto činů obvinila a hrozí jí až doživotní vězení. Co uděláte proto, aby se situace neopakovala?
Tento případ zatím znám pouze z médií, ale pokud policie bude potřebovat ještě jakoukoli pomoc, vyjdeme jí vstříc. A také se budeme snažit takovým věcem zabránit. Chceme image nemocnice zlepšit jak ve vztahu k veřejnosti, tak ve vztahu k jednání s lékaři, kteří by k nám mohli přijít. V nemocnici je řada profesionálů, kteří odvádí dobrou práci a zaslouží si, aby se na ně koukalo jinak, než v poslední době bylo zvykem.

Nebudete mít lehkou pozici. Špitál byl deset let v rukách exředitele Darka Švába, který si „pod pokličku nemocnice“ nakukovat nenechal, s městem nekomunikoval. Co se zde dělo ani město jako jediný akcionář nevědělo. Myslíte, že se vám podaří situaci brzy zklidnit?
Budeme se snažit, aby to bylo co nejdříve. Těch různých fám a „zaručených zpráv“ byla celá řada. Někteří zaměstnanci, kterým jde o živobytí, to nebylo jedno a řada z nich fámám podlehla a podali výpovědi. Budeme s nimi jednat.

Přiblížíte, jakých fám se zaměstnanci báli?
Například že nebudou peníze, že společnost „klekne“, že se nemocnice bude prodávat... Je jich řada a nechci se do nich pouštět. Není to pravda. My se snažíme dělat věci od základu. Proto nyní musíme zjistit skutečný stav věcí a od toho se budou další kroky odvíjet. Bude to ale nějakou chvíli trvat. Sami jsme se k relevantním informacím nedostali, protože jsme k tomu neměli oprávnění.

Zmínil jste, že kvůli strachu, co se špitálem bude, někteří lékaři a sestry podali výpovědi. Jste ve funkci několik hodin, už víte, kolika lidí se to týká?
Počty budeme znát později. Předávání všech dokumentů nemocnice začalo v pátek odpoledne a bude trvalo několik hodin. Nyní postupně chceme jednat se zaměstnanci, vedoucími lékaři a řešit situaci na odděleních, personální i smluvní vztahy.

Chcete něco změnit na řízení nemocnice?
Ano. Už jako dřív nebude ředitel současně předsedou představenstva. My jsme představenstvo oddělili od výkonného managementu.

Bydlíte v Rumburku, vystudoval jste vysokou školu Cevro Institut Praha, pracoval například jako ředitel celního úřadu nebo jako auditor na městském úřadě ve Varnsdorfu. Není v pozici ředitele nemocnice nevýhodou, že nemáte lékařské vzdělání?
Tyto názory vnímám, snažím se v nové pozici rychle zorientovat. Ale není nezvyklé, že nemocnici řídí nelékař. Ostatně v rumburské nemocnici nebudu na této pozici první.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz