Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Musíme uklidnit situaci, říká nový ředitel špitálu, kde se vraždilo

  9:17aktualizováno  9:17
Lužická nemocnice v Rumburku má po deseti letech nového ředitele, dlouholetého šéfa Darka Švába vystřídal Petr Dúbravec. Špitál nemá dobrou pověst. Město detailně nezná jeho finanční situaci, několik lékařů i sester hrozí vypovědí a stále doznívá aféra, kdy bylo šest pacientů ve špitále zavražděno.

Lužická nemocnice v Rumburku má nového ředitele. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Nervozita je zde opravdu velká a uklidnění je v současné chvíli nejdůležitější. Pak musíme zrevidovat smluvní vztahy, které nemocnice má, zjistit finanční situaci nemocnice a podle toho nastavit další priority,“ řekl nový ředitel Dúbravec.

Rumburská nemocnice neměla nejlepší pověst. Nedávno například „proslula“ sestrou, která zde draslíkem zavraždila pět pacientů V pátek ji policie z těchto činů obvinila a hrozí jí až doživotní vězení. Co uděláte proto, aby se situace neopakovala?
Tento případ zatím znám pouze z médií, ale pokud policie bude potřebovat ještě jakoukoli pomoc, vyjdeme jí vstříc. A také se budeme snažit takovým věcem zabránit. Chceme image nemocnice zlepšit jak ve vztahu k veřejnosti, tak ve vztahu k jednání s lékaři, kteří by k nám mohli přijít. V nemocnici je řada profesionálů, kteří odvádí dobrou práci a zaslouží si, aby se na ně koukalo jinak, než v poslední době bylo zvykem.

Nebudete mít lehkou pozici. Špitál byl deset let v rukách exředitele Darka Švába, který si „pod pokličku nemocnice“ nakukovat nenechal, s městem nekomunikoval. Co se zde dělo ani město jako jediný akcionář nevědělo. Myslíte, že se vám podaří situaci brzy zklidnit?
Budeme se snažit, aby to bylo co nejdříve. Těch různých fám a „zaručených zpráv“ byla celá řada. Někteří zaměstnanci, kterým jde o živobytí, to nebylo jedno a řada z nich fámám podlehla a podali výpovědi. Budeme s nimi jednat.

Přiblížíte, jakých fám se zaměstnanci báli?
Například že nebudou peníze, že společnost „klekne“, že se nemocnice bude prodávat... Je jich řada a nechci se do nich pouštět. Není to pravda. My se snažíme dělat věci od základu. Proto nyní musíme zjistit skutečný stav věcí a od toho se budou další kroky odvíjet. Bude to ale nějakou chvíli trvat. Sami jsme se k relevantním informacím nedostali, protože jsme k tomu neměli oprávnění.

Zmínil jste, že kvůli strachu, co se špitálem bude, někteří lékaři a sestry podali výpovědi. Jste ve funkci několik hodin, už víte, kolika lidí se to týká?
Počty budeme znát později. Předávání všech dokumentů nemocnice začalo v pátek odpoledne a bude trvalo několik hodin. Nyní postupně chceme jednat se zaměstnanci, vedoucími lékaři a řešit situaci na odděleních, personální i smluvní vztahy.

Chcete něco změnit na řízení nemocnice?
Ano. Už jako dřív nebude ředitel současně předsedou představenstva. My jsme představenstvo oddělili od výkonného managementu.

Bydlíte v Rumburku, vystudoval jste vysokou školu Cevro Institut Praha, pracoval například jako ředitel celního úřadu nebo jako auditor na městském úřadě ve Varnsdorfu. Není v pozici ředitele nemocnice nevýhodou, že nemáte lékařské vzdělání?
Tyto názory vnímám, snažím se v nové pozici rychle zorientovat. Ale není nezvyklé, že nemocnici řídí nelékař. Ostatně v rumburské nemocnici nebudu na této pozici první.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz