Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dění v ČSSD ilustruje, proč nemá víc hlasů, říká severočeský lídr ANO

  10:41aktualizováno  10:41
Hnutí ANO má v Ústeckém kraji necelých sto členů, přesto tam získalo 71 986 hlasů a s 21,29 procent porazilo i sociální demokracii. "Jak říká zpěvák Karel Gott, to jsem opravdu nečekal," říká severočeský lídr hnutí Richard Brabec.

Richard Brabec | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kolik jste odhadoval, že v kraji dostanete?
Já jsem svůj osobní tip radši ani neříkal, bylo to ale patnáct procent. A výsledek je v levicovém kraji, kde je hlavně vidět ČSSD a komunisté, výborný.

Čemu výsledek přičítáte?
Především, když se podíváte na strukturu volebního výsledku v Ústeckém kraji detailněji, tak je vidět, že ANO sebralo část voličů nejenom ODS, TOP 09 a véčkařům, což se čekalo, ale i sociální demokracii a bralo určitou část takových těch protestních hlasů, které by jinak dostala komunistická strana.

Richard Brabec

Lídr ANO v Ústeckém kraji.

Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Byl jedním ze zakládajících členů Občanského fóra v Kladně, v letech 1991-1997 členem ODS.

Byl v zastupitelstvu Kladna a za Unii svobody v zastupitelstvu Středočeského kraje.

Pracoval jako generální sekretář Českomoravské komoditní burzy Kladno, vedoucí odboru financování společnosti Unipetrol, finanční ředitel společnosti Spolana.

V letech 2005-2011 byl generálním ředitelem Lovochemie.

Je členem představenstva Svazu chemického průmyslu.

Ale proč?
Touha lidí po změně byla větší, než jsme i sami čekali. Zjevně, a ukázalo se to na příkladu Zemanovců, lidé nedali na obrázky prezidentů, které hlasy nenalákají. Lidé viděli zcela reálnou osobnost Andreje Babiše, který je vnímán jako člověk, který někde něco dokázal a něco velkého vybudoval. Lidé si podle všeho řekli i třeba ze zoufalství: ´Proboha, možná, že máme nějaké pochybnosti, ale ANO je pořád přijatelná varianta. Když ten člověk něco dokázal v byznysu, tak mu dáme šanci, aby něco dokázal i v politice. Zbytek jsou spíše zoufalci, kteří to tu rozkradli, anebo jsou to lidé, kteří za sebou nic nemají, a hrozí, že to tu dopadne špatně´.

Přijme ANO podle vás vládní zodpovědnost?
Na rovinu, já bych se k tomu nerad vyjadřoval, protože jsem loajální vůči naší dohodě, kterou jsme udělali. Za prvé je tu vyjednávací tým čtyř lidí, kteří jsou velmi zkušení. Za druhé se v ANO sejdeme ve středu. Určitě budou probíhat nějaká vyjednávání, ale ve středu si řekneme víc. Já ale musím říct jednu věc a na tom trváme. Absolutní priorita je nerozprodat náš program. Máme priority, jako je zákon o státní službě, odpolitizování státní správy, nezvyšování a naopak snížení daní a další dvě až tři věci, a ty jsou pro nás klíčové. A ještě tam hraje roli druhá věc. Když se dnes podíváte na aktuální vývoj, tak vyjadřovat se k něčemu by byla čirá spekulace.

Co říkáte na protisobotkovský puč v ČSSD a na dění v této straně?
Vítěz voleb se zjevně štěpí. Já jsem v šoku stejně jako Andrej Babiš. Nebylo to žádné tajemství, že napětí mezi Haškovým a Sobotkovým křídlem existuje, ale že se v přímém přenosu začne odehrávat poprava, že se začnou destruovat den po volbách nebo už vlastně v den voleb... Jim ani nedojde, jak jsou destruktivní a že se sami zabíjejí. Jim nedochází, že voliči jim dali mandát a jsou vítězové voleb. Už vůbec se nemohou divit tomu, že jim lidé nedali víc procent. Jejich jednání je přesně ten důvod. Já to považuju za naprosto skandální a je to důkaz nevyzrálosti. To jsou mocichtiví kluci, kteří jednají sami za sebe, nikdy nepracovali, pro ně je politika nějaká kořist, o kterou se budou rvát. Dění v ČSSD nejlíp dokazuje, v jaké situaci je česká politika.

(Hnutí ANO předsedá podnikatel Andrej Babiš, do jehož holdingu mimo jiné spadá i společnost Mafra, vydavatel MF DNES a iDNES.cz, pozn. red.)

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Najdete na iDNES.cz