Nový ústecký hejtman Oldřich Bubeníček

Nový ústecký hejtman Oldřich Bubeníček | foto: Karel Pešek, MAFRA

Dluhy kraje navyšovat nechceme, tvrdí komunistický hejtman Bubeníček

  • 5
Čerstvý komunistický hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček poprvé předstoupil před novináře a odpovídal na jejich dotazy. Už tím se odlišil od předchůdkyně Jany Vaňhové z ČSSD, která s novináři osobně prakticky nemluví. Bubeníček mimo jiné řekl, že nechce zvyšovat dluhy kraje.

Jak se bude styl vaší práce lišit od vaší předchůdkyně Vaňhové?
Paní Vaňhová si to dělala svým způsobem a já bych to chtěl dělat svým. To znamená být v kontaktu s organizacemi zřízenými krajem, nevyhýbat se komunikaci s běžným občanem a pokud se lidé na kraj obrátí, tak aby jim také kraj v rámci možností pomohl. Kraj by pak měl být oporou pro malé obce.

Oldřich Bubeníček

Oldřich Bubeníček (1953) se z rodného Ústí nad Orlicí do severočeské Bíliny odstěhoval v roce 1975.

Do KSČ vstoupil už o rok dříve, je představitelem její konzervativní linie.

Pracoval jako dělník v řetenických sklárnách, v nichž se stal mistrem.

Od roku 1990 až dosud sedí v zastupitelstvu města Bílina, třináct let byl jejím radním, zastupitelem Ústeckého kraje je od roku 2004.

Od poloviny devadesátých let pracuje jako krajský zpravodaj komunistických Haló novin.

Zřídíte poradní orgán hejtmana pro potřeby seniorů a zdravotně postižených. Co má konkrétně dělat?
Za tuhle myšlenku jsem byl kritizován, že to je populistický krok. Ale já si myslím, že senioři a zdravotně postižení jsou hlavně v této době ohrožená skupina obyvatel a že mají právo na pomoc. Neříkám, že jako kraj jim budeme schopni pomoct ve všem, ale mám představu, že bychom tento orgán ustavili a že by tam byli zástupci zdravotně postižených, svazu důchodců a potom by tam byli zástupci odborů úřadu, kterých se to týká.

V současnosti činí závazky kraje 1,85 miliardy korun. Budete se snažit, aby na konci tohoto volebního období byly dluhy menší?
Obecně řeknu, že je nebudeme chtít navyšovat. Zatím ale nejsem schopen říci něco konkrétnějšího, ale nebudeme mít zájem na tom, aby se kraj zbytečně zadlužoval. Současně jsem byl ale panem vedoucím ekonomického odboru informován o tom, že ekonomicky na tom Ústecký kraj není špatně, na rozdíl od některých jiných.

Přehodnotíte do budoucna rozpočtové priority kraje? Hodláte nějakým oblastem přidat?
Důraz budeme klást na sociální věci, zdravotnictví, školství a na hromadnou dopravu. Na tom se v rámci možností šetřit nebude.

Čili do těchto oblastí poteče více peněz než dosud?
Ukážu vám to na příkladu. Zvyšují se náklady na hromadnou dopravu, takže, abychom jí zachovali ve stávajícím rozsahu, tak se jí v budoucích letech zvýší částka.

V zóně Triangle, kterou kraj vlastní, do konce roku ukončí činnost Panasonic a o práci přijde 600 lidí. Budete usilovat o koncepčnější rozvoj zóny, aby tam mířili investoři s dlouhodobými plány a ne montovny, které po třech letech zavřou?
Chápu, co říkáte. O těch montovnách si myslím totéž, ale zatím neumím odpovědět. Momentálně je prostě těžší vůbec do zóny Triangle někoho sehnat. Velké podmínky si klást nemůžeme.

Jako jednu z priorit jste jmenoval prolomení těžebních limitů na Mostecku. Jak o to budete konkrétně usilovat, když tato záležitost je v kompetenci vlády?
Tato vláda má v koaliční smlouvě, že limity nezruší. Pokud za rok a půl vznikne jiná vláda, tak kraj jí doporučí, aby se usnesení o limitech zrušilo.

Limity dávají jistotu obyvatelům Horního Jiřetína a Černic, že jejich obce těžbě neustoupí. A obyvatelům Litvínova pak jistotu, že nebudou mít těžební jámu na kraji města. Je to více, nebo méně než tisíce horníků, kteří by s limity přišli o práci?
Je to problematické, pokud se na to budeme dívat z pohledu lidí, kteří museli těžbě ustoupit. Z jednoho pohledu jsou tam občané Jiřetína či Litvínova, z druhého pohledu jsou tam zaměstnanci dolů. Otázka je, co s těmi zaměstnanci, když se přestane těžit. Kraj a hlavně Mostecko trápí vysoká nezaměstnanost, tak jak teď vyvážit, jestli těžit či netěžit. A my nic jiného než uhlí nemáme, je to pro republiku strategická surovina. Každopádně případné prolomení limitů musí být za jasných podmínek, lidé s tím musí souhlasit a těžařské firmy se s nimi musí vyrovnat.

Existuje reálná hrozba, že Brusel uloží Ústeckému a Karlovarskému kraji sankce za machinace s dotacemi v operačním programu Severozápad. Jak se k tomu postavíte?
Poslední informace, kterou mám, je, že pochybení by mělo být u ministerstva financí. Z toho důvodu si myslím, že by se k tomu mělo postavit ministerstvo financí.

Pan ministr jasně řekl, že stát na sankce nedá ani korunu. Takže jak se zachováte, pokud Brusel bude chtít peníze po kraji?
Pokud by to vysloveně byla chyba kraje, tak by si následky musely nést kraje.

To je zřejmé, ale co konkrétně uděláte? Napadnete příkaz z Bruselu u soudu, budete krátit rozpočet či si vezmete úvěr?
Za dva dny ve funkci vám teď tohle neumím říct. Ani jsme se o tomhle ještě nebavili na první radě kraje, kterou jsme měli v úterý.

S problémy programu souvisí časté netransparentní zakázky, které kraj v minulosti vypisoval. Co uděláte s nimi?
Budeme se snažit, aby se v co největší míře zamezilo různým spekulacím a aby ty zakázky byly co nejvíce otevřené.

Podobně funguje i Fond Ústeckého kraje, dříve Fond hejtmanky, z něhož dostávali peníze hlavně lidé díky stranické průkazce...
V rámci peněz z fondu kraje by se mělo pomáhat hlavně menším obcím. Pak jsou tu různé dobrovolné organizace či zájmové organizace, které, když si podají žádost na něco smysluplného, tak by se jim přispět mělo.

Problémy kvůli zakázkám má dlouhodobě i Krajská zdravotní, jejímž akcionářem je kraj. Na prvním zastupitelstvu došlo prakticky ke kompletní obměně jejího vedení, co si od toho slibujete?
Mělo by to přispět ke zlepšení hospodaření Krajské zdravotní a k lepší kontrole hospodaření.

Na závěr se nelze nezeptat na kontroverzního kancléře Aleše Konopáska, který se nevybíravě choval k bývalé vysoké úřednici. Ta později dostala z jeho popudu výpověď, kterou ale soud zrušil. Jak pana Konopáska vnímáte? Bude vaším kancléřem?
Vnímám ho jako profesionála. Já s ním spolupracuji dva dny, ale když jsem byl v minulém období předseda výboru, tak si myslím, že tu funkci vykonával dobře.