Ředitelka dotačního úřadu Severozápad Jana Havlicová

Ředitelka dotačního úřadu Severozápad Jana Havlicová | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

V dotačním úřadu bylo po zásahu policie vypjaté dusno, říká ředitelka

  • 1
Současná ředitelka Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Jana Havlicová nastoupila na dotační úřad po Petru Vráblíkovi, Petru Kušnierzovi a Pavlu Karlu Markvartovi. Všichni tři skončili před soudem, i když každý nakonec dopadl jinak. Soud jsem sledovala, říká Havlicová.

Sledovala jste soudní líčení se svými předchůdci, nebo vás nezajímalo?Pochopitelně celé věci z titulu své funkce věnuji pozornost. Je potřeba také říct, že Evropská komise případ bedlivě sleduje a v souvislosti s regionálním operačním programem se nás na probíhající řízení dotazuje.

Co říkáte průběhu procesu a rozsudkům?
Já myslím, že mi z pozice ředitelky nepřísluší se k této otázce vyjadřovat. Plně důvěřuji činnosti orgánů v trestním řízení. Věřím, že soud na základě důkazů rozhodl spravedlivě.

Mimochodem byla jste u soudu vypovídat?
Váš předpoklad není správný. Nebyla jsem předvolána k podání svědectví v této věci.

Jen připomenu, že v kauze bylo vedle exhejtmana Koudy dalších pět obžalovaných, kterými byli bývalí ředitelé dotačního úřadu Petr Kušnierz, Pavel Markvart a Petr Vráblík, někdejší právník úřadu Jan Martinovský a bývalá vedoucí jednoho z odborů Irena Kotlanová. Podle státního zástupce skupina ovlivnila ve prospěch vybraných subjektů projekty za 1,4 miliardy korun, z toho 922 milionů korun úřad proplatil. Máte vy osobně představu o tom, čeho se obžalovaní skutečně dopustili?
Vážený pane redaktore, já myslím, že obžalobu za Českou republiku podává státní zástupce a o trestu a vině rozhoduje soud. Nic dalšího vám k tomu asi nemohu říct.

Rozsudek krajského soudu

Zleva Pavel Kouda, Petr Kušnierz a Pavel Markvart před krajským soudem.

  • bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz dostal sedm let vězení za ovlivňování dotačních projektů, pokutu 750 tisíc korun a zákaz činnosti na deset let
  • někdejší ředitel Pavel Markvart dostal dvouletou podmínku a zákaz podnikání na pět let
  • exnáměstek hejtmanky Pavela Kouda dostal tříletou podmínku a zákaz činnosti na sedm let
  • úřednice Irena Kotlanová dostala dvouletou podmínku a zákaz činnost na čtyři roky
  • právníka úřadu Jana Martinovského a dalšího bývalého ředitele Petra Vráblíka soud obžaloby zprostil (o soudu jsme psali zde)

Policie skupinu zadržela v září 2012. Byla jste od té doby s někým z nich v kontaktu a měla jste s nimi možnost o jejich případu mluvit? Řekl vám k tomu někdo něco?
S nikým z obžalovaných kontakt nevyhledávám.

K trestné činnosti v této kauze mělo docházet v letech 2009 až 2012, kdy už jste na úřadu působila. V té době jste veškeré rozhodování kolem dotací považovala za standardní?
Mohu vám říct pouze tolik, že jsem jako zaměstnankyně úřadu dělala svoji práci podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a to dělám i dnes ve své manažerské funkci. Fungování programu se dynamicky vyvíjelo právě tak jako všechny operační programy, takže odpovědět, co je standardní a co nestandardní, lze těžko, když to nemáte s čím porovnávat. Pokud ale svou otázkou směřujete k tomu, zda jsem věděla o nějaké nelegální činnosti, tak vám mohu odpovědět, že nevěděla.

Ředitelčina kauza

Jana Havlicová řeší i svou vlastní soudní kauzu. Podle obžaloby nezabránila tomu, aby jejím předchůdcům Pavlu Markvartovi a Petru Kušnierzovi bylo vyplaceno statisícové odstupné. Soud řeší porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což je sazba až 5 let za mřížemi. V případu figuruje 5 lidí včetně exhejtmana Jiřího Šulce.

Trestná činnost na úřadě se děla tak, jak ji popsal státní zástupce. Jak to, že jste o ničem neměla tušení?
Jak jsem odpověděla v předchozí otázce, já jsem neměla žádnou informaci nebo tušení o nelegální činnosti kohokoliv.

Když policie zadržela Pavla Koudu, ředitele Markvarta a další, jaká byla vaše první reakce?
Přiznám se, že stejně jako ostatní moji kolegové jsem byla v šoku. Byly to tehdy velmi dramatické chvíle.

Jak se policejní zásah v září 2012 promítl do pracovní atmosféry na úřadě?
Pracovní atmosféru v té době nelze nazvat jinak, než že to bylo vypjaté dusno. Policisté se opakovaně vraceli pro další a další materiály, program byl zastaven, nemohli jsme proplácet projekty, docházely peníze i na chod a mzdy zaměstnanců. To chod úřadu dost značně paralyzovalo. Během několika týdnů, kdy jsem byla pověřena řízením úřadu, se podařilo stabilizovat chod úřadu a postupně změnit atmosféru k normálu.

ROP Severozápad v průběhu roku 2012 změnil pravidla hodnocení dotací tak, aby možnost machinací minimalizoval. Vnímáte tato opatření jako dostatečná a máte pocit, že se situace v ROP Severozápad zlepšila?
Ano, já pochopitelně tato opatření považuji za dostatečná, ale na jakémkoliv procesu a na jakékoliv práci, ať už je to práce novináře, anebo dotačního úřadu, je vždycky co zlepšovat.

Jste přesvědčená, že podobná situace už se nemůže v ROP Severozápad opakovat?
Ano, jsem přesvědčená, že něco takového by se opakovat nemělo.

Slogan ROP Severozápad zní „Vize přestane být snem“. Neřekla byste, že často v případě dotací v ROP Severozápad šlo spíše o noční můru? Máte za to, že když se člověk celkově podívá na to, co ROP Severozápad představuje, co se v něm dělo a děje, že jeho dopad je pozitivní?
Doporučuji všem čtenářům, aby vyhledávali informace o vydařených projektech, ať už v oblasti zdravotnictví, dopravy, nebo dopravní infrastruktury, ale i dalších. Zeptejte se v obcích a městech, co všechno se postavilo nebo zrekonstruovalo, a je jisté, že bez přispění evropských peněz by na to prostředky v jejich rozpočtech nebyly. Pak zjistíte, že se toho v našich dvou krajích díky ROP Severozápad podařilo v dobrém slova smyslu mnoho. Toto nelze smazat ani oddiskutovat, to je hmatatelné v našem každodenním životě, a ačkoliv je možné, že v minulosti se odehrávalo něco, co se dít nemělo, nic to nemůže změnit na skutečnosti, že ROP Severozápad naplnil vizi o zlepšení života, jeho kvalitu a životní úrovni obyvatel Ústeckého a Karlovarského kraje.