Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V dotačním úřadu bylo po zásahu policie vypjaté dusno, říká ředitelka

  11:43aktualizováno  11:43
Současná ředitelka Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Jana Havlicová nastoupila na dotační úřad po Petru Vráblíkovi, Petru Kušnierzovi a Pavlu Karlu Markvartovi. Všichni tři skončili před soudem, i když každý nakonec dopadl jinak. Soud jsem sledovala, říká Havlicová.

Ředitelka dotačního úřadu Severozápad Jana Havlicová | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Sledovala jste soudní líčení se svými předchůdci, nebo vás nezajímalo?Pochopitelně celé věci z titulu své funkce věnuji pozornost. Je potřeba také říct, že Evropská komise případ bedlivě sleduje a v souvislosti s regionálním operačním programem se nás na probíhající řízení dotazuje.

Co říkáte průběhu procesu a rozsudkům?
Já myslím, že mi z pozice ředitelky nepřísluší se k této otázce vyjadřovat. Plně důvěřuji činnosti orgánů v trestním řízení. Věřím, že soud na základě důkazů rozhodl spravedlivě.

Mimochodem byla jste u soudu vypovídat?
Váš předpoklad není správný. Nebyla jsem předvolána k podání svědectví v této věci.

Jen připomenu, že v kauze bylo vedle exhejtmana Koudy dalších pět obžalovaných, kterými byli bývalí ředitelé dotačního úřadu Petr Kušnierz, Pavel Markvart a Petr Vráblík, někdejší právník úřadu Jan Martinovský a bývalá vedoucí jednoho z odborů Irena Kotlanová. Podle státního zástupce skupina ovlivnila ve prospěch vybraných subjektů projekty za 1,4 miliardy korun, z toho 922 milionů korun úřad proplatil. Máte vy osobně představu o tom, čeho se obžalovaní skutečně dopustili?
Vážený pane redaktore, já myslím, že obžalobu za Českou republiku podává státní zástupce a o trestu a vině rozhoduje soud. Nic dalšího vám k tomu asi nemohu říct.

Rozsudek krajského soudu

Zleva Pavel Kouda, Petr Kušnierz a Pavel Markvart před krajským soudem.

Zleva Pavel Kouda, Petr Kušnierz a Pavel Markvart před krajským soudem.

  • bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz dostal sedm let vězení za ovlivňování dotačních projektů, pokutu 750 tisíc korun a zákaz činnosti na deset let
  • někdejší ředitel Pavel Markvart dostal dvouletou podmínku a zákaz podnikání na pět let
  • exnáměstek hejtmanky Pavela Kouda dostal tříletou podmínku a zákaz činnosti na sedm let
  • úřednice Irena Kotlanová dostala dvouletou podmínku a zákaz činnost na čtyři roky
  • právníka úřadu Jana Martinovského a dalšího bývalého ředitele Petra Vráblíka soud obžaloby zprostil (o soudu jsme psali zde)

Policie skupinu zadržela v září 2012. Byla jste od té doby s někým z nich v kontaktu a měla jste s nimi možnost o jejich případu mluvit? Řekl vám k tomu někdo něco?
S nikým z obžalovaných kontakt nevyhledávám.

K trestné činnosti v této kauze mělo docházet v letech 2009 až 2012, kdy už jste na úřadu působila. V té době jste veškeré rozhodování kolem dotací považovala za standardní?
Mohu vám říct pouze tolik, že jsem jako zaměstnankyně úřadu dělala svoji práci podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a to dělám i dnes ve své manažerské funkci. Fungování programu se dynamicky vyvíjelo právě tak jako všechny operační programy, takže odpovědět, co je standardní a co nestandardní, lze těžko, když to nemáte s čím porovnávat. Pokud ale svou otázkou směřujete k tomu, zda jsem věděla o nějaké nelegální činnosti, tak vám mohu odpovědět, že nevěděla.

Ředitelčina kauza

Jana Havlicová řeší i svou vlastní soudní kauzu. Podle obžaloby nezabránila tomu, aby jejím předchůdcům Pavlu Markvartovi a Petru Kušnierzovi bylo vyplaceno statisícové odstupné. Soud řeší porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což je sazba až 5 let za mřížemi. V případu figuruje 5 lidí včetně exhejtmana Jiřího Šulce.

Trestná činnost na úřadě se děla tak, jak ji popsal státní zástupce. Jak to, že jste o ničem neměla tušení?
Jak jsem odpověděla v předchozí otázce, já jsem neměla žádnou informaci nebo tušení o nelegální činnosti kohokoliv.

Když policie zadržela Pavla Koudu, ředitele Markvarta a další, jaká byla vaše první reakce?
Přiznám se, že stejně jako ostatní moji kolegové jsem byla v šoku. Byly to tehdy velmi dramatické chvíle.

Jak se policejní zásah v září 2012 promítl do pracovní atmosféry na úřadě?
Pracovní atmosféru v té době nelze nazvat jinak, než že to bylo vypjaté dusno. Policisté se opakovaně vraceli pro další a další materiály, program byl zastaven, nemohli jsme proplácet projekty, docházely peníze i na chod a mzdy zaměstnanců. To chod úřadu dost značně paralyzovalo. Během několika týdnů, kdy jsem byla pověřena řízením úřadu, se podařilo stabilizovat chod úřadu a postupně změnit atmosféru k normálu.

ROP Severozápad v průběhu roku 2012 změnil pravidla hodnocení dotací tak, aby možnost machinací minimalizoval. Vnímáte tato opatření jako dostatečná a máte pocit, že se situace v ROP Severozápad zlepšila?
Ano, já pochopitelně tato opatření považuji za dostatečná, ale na jakémkoliv procesu a na jakékoliv práci, ať už je to práce novináře, anebo dotačního úřadu, je vždycky co zlepšovat.

Jste přesvědčená, že podobná situace už se nemůže v ROP Severozápad opakovat?
Ano, jsem přesvědčená, že něco takového by se opakovat nemělo.

Slogan ROP Severozápad zní „Vize přestane být snem“. Neřekla byste, že často v případě dotací v ROP Severozápad šlo spíše o noční můru? Máte za to, že když se člověk celkově podívá na to, co ROP Severozápad představuje, co se v něm dělo a děje, že jeho dopad je pozitivní?
Doporučuji všem čtenářům, aby vyhledávali informace o vydařených projektech, ať už v oblasti zdravotnictví, dopravy, nebo dopravní infrastruktury, ale i dalších. Zeptejte se v obcích a městech, co všechno se postavilo nebo zrekonstruovalo, a je jisté, že bez přispění evropských peněz by na to prostředky v jejich rozpočtech nebyly. Pak zjistíte, že se toho v našich dvou krajích díky ROP Severozápad podařilo v dobrém slova smyslu mnoho. Toto nelze smazat ani oddiskutovat, to je hmatatelné v našem každodenním životě, a ačkoliv je možné, že v minulosti se odehrávalo něco, co se dít nemělo, nic to nemůže změnit na skutečnosti, že ROP Severozápad naplnil vizi o zlepšení života, jeho kvalitu a životní úrovni obyvatel Ústeckého a Karlovarského kraje.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz