Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Autistický básník přišel o dům, žije v maringotce. Přesto je spokojený

  8:18aktualizováno  8:18
Pavel Hlušička přišel o domov, žije v Malíči nedaleko Litoměřic v maringotce a jeho budoucnost je nejistá. Básník a textař, jehož životem provází Aspergerův syndrom, přesto neustále píše a pořádá společenské akce.

Básník a textař Pavel Hlušička. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Pavel Hlušička by mohl hrát v reklamě na dobrou náladu. Úsměv mu ze rtů nemizí, do všeho se vrhá s nadšením, ačkoli se ocitl prakticky na dně.

Fotogalerie

„Lidé říkají, že klamu tělem. I když zažívám krizové období, není to na mě znát. Pořád se usmívám,“ říká šestačtyřicetiletý vitální muž.

Můžete popsat rozdíl mezi autismem a Aspergerovým syndromem?Aspergerův syndrom je jednou z poruch autistického spektra. Ty mohou být různě závažné. Zatímco těžší forma autismu je často spojena s mentálním postižením, tak lidi s Aspergerovým syndromem vypadají na první pohled normálně. Je ale jen otázkou času, kdy narazí.

K čemu dojde? Jaké mají potíže?
Jde o problémy v sociální a emocionální oblasti. Já mám například velký deficit v komunikaci. Když si k nám přisedne dalších pět lidí a začnete spolu hovořit, tak já budu hodinu přemýšlet, jak a kdy do hovoru vstoupit. A nevstoupím nikdy. Nedokážu také udržet dlouhodobý rozhovor, neumím mluvit spontánně. Brzy mi dojde munice.

Vnímáte to jako handicap?
Dá se s tím pracovat, snažím se být nad věcí. Jsem usměvavý a lidé si myslí, že si stále dělám z něčeho srandu. Ale co nám zbývá. Buď můžeme být v depresi, nebo lze na vše nahlížet z jiného úhlu pohledu. Všude se teď medializuje válka a další hrozby, vymyslel jsem proto sáček s několika zrnky ovsa. Je to oves míru. Pojďme se bavit o vesmíru. Říkám tomu autistická hravost. Hrozby jsou nepopiratelné, ale to se z nich máme hroutit? Ne, pojďme být nad věcí.

Byl jste takhle hravý a pozitivně naladěný i ve chvíli, kdy jste přišel o bydlení?
Paradoxně ano. Tehdy jsem se snažil skloubit tři věci najednou, což já zkrátka nedokážu. Chtěl jsem rekonstruovat dům v Keblicích, vydělávat peníze a starat se o stárnoucí matku. Nakonec jsem se nemohl soustředit ani na jednu věc a zabředal jsem do krize, kterou jsem nedokázal včas podchytit. Nadělal jsem spoustu paseky.

Spoustu dluhů?
Ano. Přiznávám to, nechci se vyhýbat zodpovědnosti. Ztratil jsem spoustu energie i peněz vydáváním básní a knížek, což je můj nástroj pro komunikaci s ostatními lidmi. Musel jsem prodat dům. Sice budím dojem, že jsem nad věcí, ale problémy řešit nedokážu. Přerostou mi přes hlavu.

Co bylo pak?
Našel jsem si v Keblicích náhradní bydlení, ale věděl jsem, že musím jinam. Necítil jsem se tam dobře. Pak jsem spal ve stohu, na zastávkách nebo v cihelně a od června jsem v Malíči, kam mě to podvědomě táhlo. Za poslední dvacku jsem koupil jízdenku a dorazil na náves. Navštívil jsem starostu a on vycítil, že jsem v problémech. Nabídl mi, že mu mohu okopávat vinici a já souhlasil. Dnes tu pomáhám i dalším lidem a spím v maringotce.

Před několika lety jste uspořádal osvětový pochod spojený s besedami o autismu. Chystáte něco podobného?
To bylo v roce 2013, kdy jsem ve prospěch osvěty autismu obešel střední Čechy. Během 27 dní jsem urazil 610 kilometrů a uspořádal 17 besed. Další rok proběhlo putování po proudu řeky Labe od Vrchlabí po Hřensko, to už jsme šli na střídačku tři lidi s Aspergerovým syndromem. Akce se pak chopili jiní, pochod se konal podél řek Bečvy a Moravy, letos se šlo v jižních Čechách. Já se teď ale soustředím na pořádání velkých setkání na Řípu.

O co jde?
Předloni mě napadlo, že by lidé mohli spojit ruce a obejmout horu Říp. Je na to potřeba 2 000 lidí. První ročník jich dorazilo 32, loni už 200 a letos očekávám, že by se to konečně mohlo podařit. Akce se uskuteční ve svátek sv. Václava 28. září a nepovinnou vstupenkou bude vlastnoručně vyrobená hůl. Kdyby přišlo málo lidí, tak se dá rozpětí paží holemi prodloužit.

Máte nějaké další plány?
Stále píšu. Říkanky pro děti, básně o Českém středohoří, složil jsem hymnu k Máchovskému festivalu v Litoměřicích i k festivalu Alchymistické Litoměřice. Rád bych ale také skládal písně pro jednotlivé profese. Zastávám názor, že by si lidé měli při práci zpívat. Lidové písně o pastevcích, husopaskách nebo kovářích svědčí o tom, že dříve se při práci zpívalo hodně. Jenže práce dnes těší málokoho a život pak ztrácí smysl. Dělejme všechno s radostí.

Čím se dnes živíte?
Mám plný invalidní důchod, pomáhám místním lidem a zároveň se živím jako obchodník. Když se člověk otevře, tak příležitosti přijdou samy. V Malíči vznikla skvělá parta lidí, s dalšími jsem se setkal například na festivalu Alchymistické Litoměřice a od té doby udržujeme pracovní vztah. Musím říct, že jsem spokojený.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Najdete na iDNES.cz