Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Autistický básník přišel o dům, žije v maringotce. Přesto je spokojený

  8:18aktualizováno  8:18
Pavel Hlušička přišel o domov, žije v Malíči nedaleko Litoměřic v maringotce a jeho budoucnost je nejistá. Básník a textař, jehož životem provází Aspergerův syndrom, přesto neustále píše a pořádá společenské akce.

Básník a textař Pavel Hlušička. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Pavel Hlušička by mohl hrát v reklamě na dobrou náladu. Úsměv mu ze rtů nemizí, do všeho se vrhá s nadšením, ačkoli se ocitl prakticky na dně.

Fotogalerie

„Lidé říkají, že klamu tělem. I když zažívám krizové období, není to na mě znát. Pořád se usmívám,“ říká šestačtyřicetiletý vitální muž.

Můžete popsat rozdíl mezi autismem a Aspergerovým syndromem?Aspergerův syndrom je jednou z poruch autistického spektra. Ty mohou být různě závažné. Zatímco těžší forma autismu je často spojena s mentálním postižením, tak lidi s Aspergerovým syndromem vypadají na první pohled normálně. Je ale jen otázkou času, kdy narazí.

K čemu dojde? Jaké mají potíže?
Jde o problémy v sociální a emocionální oblasti. Já mám například velký deficit v komunikaci. Když si k nám přisedne dalších pět lidí a začnete spolu hovořit, tak já budu hodinu přemýšlet, jak a kdy do hovoru vstoupit. A nevstoupím nikdy. Nedokážu také udržet dlouhodobý rozhovor, neumím mluvit spontánně. Brzy mi dojde munice.

Vnímáte to jako handicap?
Dá se s tím pracovat, snažím se být nad věcí. Jsem usměvavý a lidé si myslí, že si stále dělám z něčeho srandu. Ale co nám zbývá. Buď můžeme být v depresi, nebo lze na vše nahlížet z jiného úhlu pohledu. Všude se teď medializuje válka a další hrozby, vymyslel jsem proto sáček s několika zrnky ovsa. Je to oves míru. Pojďme se bavit o vesmíru. Říkám tomu autistická hravost. Hrozby jsou nepopiratelné, ale to se z nich máme hroutit? Ne, pojďme být nad věcí.

Byl jste takhle hravý a pozitivně naladěný i ve chvíli, kdy jste přišel o bydlení?
Paradoxně ano. Tehdy jsem se snažil skloubit tři věci najednou, což já zkrátka nedokážu. Chtěl jsem rekonstruovat dům v Keblicích, vydělávat peníze a starat se o stárnoucí matku. Nakonec jsem se nemohl soustředit ani na jednu věc a zabředal jsem do krize, kterou jsem nedokázal včas podchytit. Nadělal jsem spoustu paseky.

Spoustu dluhů?
Ano. Přiznávám to, nechci se vyhýbat zodpovědnosti. Ztratil jsem spoustu energie i peněz vydáváním básní a knížek, což je můj nástroj pro komunikaci s ostatními lidmi. Musel jsem prodat dům. Sice budím dojem, že jsem nad věcí, ale problémy řešit nedokážu. Přerostou mi přes hlavu.

Co bylo pak?
Našel jsem si v Keblicích náhradní bydlení, ale věděl jsem, že musím jinam. Necítil jsem se tam dobře. Pak jsem spal ve stohu, na zastávkách nebo v cihelně a od června jsem v Malíči, kam mě to podvědomě táhlo. Za poslední dvacku jsem koupil jízdenku a dorazil na náves. Navštívil jsem starostu a on vycítil, že jsem v problémech. Nabídl mi, že mu mohu okopávat vinici a já souhlasil. Dnes tu pomáhám i dalším lidem a spím v maringotce.

Před několika lety jste uspořádal osvětový pochod spojený s besedami o autismu. Chystáte něco podobného?
To bylo v roce 2013, kdy jsem ve prospěch osvěty autismu obešel střední Čechy. Během 27 dní jsem urazil 610 kilometrů a uspořádal 17 besed. Další rok proběhlo putování po proudu řeky Labe od Vrchlabí po Hřensko, to už jsme šli na střídačku tři lidi s Aspergerovým syndromem. Akce se pak chopili jiní, pochod se konal podél řek Bečvy a Moravy, letos se šlo v jižních Čechách. Já se teď ale soustředím na pořádání velkých setkání na Řípu.

O co jde?
Předloni mě napadlo, že by lidé mohli spojit ruce a obejmout horu Říp. Je na to potřeba 2 000 lidí. První ročník jich dorazilo 32, loni už 200 a letos očekávám, že by se to konečně mohlo podařit. Akce se uskuteční ve svátek sv. Václava 28. září a nepovinnou vstupenkou bude vlastnoručně vyrobená hůl. Kdyby přišlo málo lidí, tak se dá rozpětí paží holemi prodloužit.

Máte nějaké další plány?
Stále píšu. Říkanky pro děti, básně o Českém středohoří, složil jsem hymnu k Máchovskému festivalu v Litoměřicích i k festivalu Alchymistické Litoměřice. Rád bych ale také skládal písně pro jednotlivé profese. Zastávám názor, že by si lidé měli při práci zpívat. Lidové písně o pastevcích, husopaskách nebo kovářích svědčí o tom, že dříve se při práci zpívalo hodně. Jenže práce dnes těší málokoho a život pak ztrácí smysl. Dělejme všechno s radostí.

Čím se dnes živíte?
Mám plný invalidní důchod, pomáhám místním lidem a zároveň se živím jako obchodník. Když se člověk otevře, tak příležitosti přijdou samy. V Malíči vznikla skvělá parta lidí, s dalšími jsem se setkal například na festivalu Alchymistické Litoměřice a od té doby udržujeme pracovní vztah. Musím říct, že jsem spokojený.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Kdo si neudělal zásoby sena, bude na tom špatně, říká chovatel

Jiří Andrle, nadšený chovatel a předseda ZO ČSCH Litoměřice-Žitenice....

Letní úmorná vedra trápí nejen lidi, ale jsou problémem i pro zvířata. Člověk se před horkem může schovat, kam chce,...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Najdete na iDNES.cz