Martin Bareš v jednom z džípů, kterými vozí zájemce. | foto: www.offroadsafari.cz

Češi chtějí nejvíce výlety po uhelném Mostecku, říká šéf Offroadsafari

  • 0
Tisíce lidí jednadvaceti národností už protáhl Martin Bareš a jeho tým po Krušných horách, uhelných dolech na Mostecku, Doupově i Českém středohoří. Nabízí výlety v terénních vozech po lokalitách, jež průvodci dobře znají a umí je neotřele přiblížit zájemcům o přírodu i historii.

„Pořádáme tematické výlety, ale ušijeme i akci na míru partě, která si přeje poznat konkrétní lokalitu,“ říká šestatřicetiletý majitel mostecké firmy Offroadsafari.cz.

Můžete více přiblížit váš projekt Offroadsafari?
Před lety s nástupem geocachingu jsme zjistili, že je fajn bádání v krajině hor, dolů a industriálu spojit s jízdou teréňáky, a to byl start. Začali za námi jezdit kamarádi s offroady z celých Čech. Později se mi doneslo, že belgický Jeep club hledá průvodce, který by se o ně postaral po 10 dní, a já to vzal. Háček byl, že jsme se pohybovali v Lužických horách a ty jsem neznal. Takže jsem každý večer vytiskl několik stran A4 textu s popisem míst, kam jsme měli namířeno. Ten pobyt měl ale úspěch a napsali o mně do offroadového magazínu a brzo dorazila parta Holanďanů s landrovery.

Zabýváte se hlavně historií Mostecka, vedle toho máte specialistu - geologa... Koho máte ještě v týmu?
Zabýváme se nejen Mosteckem, ale obecně východními Krušnými horami, západním Českým středohořím, Doupovem a Mosteckou uhelnou pánví. Druhým průvodcem na plný úvazek je geolog a mineralog Jirka Vykydal a třetím je Jiří Pavlíček, který jinak řeší organizaci a obchod. Máme ale ještě specialisty na železnice, detektory kovů, stará důlní díla a několik kamarádů řidičů. Celkem je nás v projektu deset.

Když jsme spolu mluvili na výletě nazvaném Uhelným Mosteckem, říkal jste, že Offroadsafari.cz je práce na plný úvazek. Kdy nastala ta změna, kdy se ukázalo, že vás cesty po přírodě a památkách uživí?
Teď už to bude dva roky, co mě turistika živí. I když vzato přísně účetně, zatím stále více investujeme. Začalo to tak, že jsem si pořídil doménu Offroadsafari.cz, švagr mi založil z dnešního pohledu děsivý jednostránkový web a já plnil stejnojmennou facebookovou stránku. Dodnes obojí funguje, ale už v profi verzi vedené marketingovou specialistkou Janou Dolejšovou. Od doby, kdy se nás ujala, počet hostů stoupal a já v práci žádal o zkrácený úvazek. Mimo vypsané víkendové výlety, kam se může přihlásit každý, začaly přijíždět skupiny, rodiny a začaly teambuildingy pro české i nadnárodní společnosti. Zakrátko jsem práci opustil úplně a vsadil na jednu kartu. Nelituji. Dnes jezdíme minimálně dvakrát týdně v zimní sezoně a až sedmkrát týdně v letní.

Co znamená, že zatím stále investujete? Musíte nakupovat terénní vozy?Jde o web, reklamu na internetu, v médiích a o marketing obecně. Auta máme nakoupená a máme jich v současnosti v projektu pět a podle potřeby najímáme další.

Co přesně nabízíte zájemcům o výlety?
Vypisujeme tematické výlety a mimo to si hosté zvykli oslovit nás s požadavkem nebo konkrétním zájmem a my jim nabídneme poznávací výlet „na tělo“ - přizpůsobíme se věku, pohyblivosti a zájmům našich hostů. Hosté si dokonale odpočinou v teplákách a v teniskách a rádi zapomenou na telefon a počítač. Berou do rukou třetihorní otisky dřevin, zkamenělé dřevo nebo český granát a najednou mají mnohem větší nadhled a odstup od šedi všedního dne.

Když jsem vás slyšel vyprávět o Záluží a o starém Mostě, byl jsem překvapený spoustou informací. Ač tu žiji a o kraji čtu, hodně věcí jsem nevěděl. Jak se na výlety připravujete?
Zájem o krajinu mám od puberty. V posledních letech čtu denně vše, co se týká oblastí, kde provázíme. Snažím se načíst historii a také vše o hornictví v Krušných horách a v Mostecké pánvi, o průběhu válek v našem regionu, ale také o působení střední skupiny sovětských vojsk, o zaniklých obcích, židovské kultuře a tak dále.

Jsou vaše akce určeny speciálně pro našince, nebo jste pořád schopni zajistit servis i cizincům?
Cizinců jezdí stále více, anglicky mluvíme, zajišťujeme vyzvednutí a odvoz hostů z pražských hotelů. Často průvodcujeme pro zahraniční návštěvy lidí z regionu a pro zahraniční partnery zdejších firem.

O co mají podle vašich statistik největší zájem Češi?
Češi jednoznačně chtějí nejvíce „Uhelné Mostecko“, tedy výlet po šachtách, industriálu a po revitalizované krajině. Krásu a charakter české krajiny všichni známe, ale na specifika a náladu uhelné pánve opředenou mnoha klišé, na to se každý musí přijet podívat sem. Jakmile ale hosté okusí zdejší krajinu a naše nasazení, s jistotou se ještě na další výlety vrátí. Přijedou si s námi třeba i jen opéci buřta před štolu, když je rovnodennost nebo slunovrat.

A o co nejvíce stojí cizinci?
Pro cizince je nejzajímavější České středohoří, jednak pro svou krásu, ale také proto, že vidí venkov. Zkusí si rýžovat český granát, ptají se, proč jsou střechy červené, co roste na polích, jestli máme nebezpečná zvířata nebo rostliny a jak se nám tu vlastně žije. Zajímavé a nové je pro ně všechno, je to stejné, jako kdybychom my jeli do Austrálie. Odtud ostatně dost našich hostů přijíždí. Celkem jsme prováděli mimo Čechů už 21 různých národností.

Příklady výletů

  • Uhelným Mosteckem
  • Doupovskem: opuštěnou krajinou
  • Krušnohořím, netušenými kontrasty
  • Západním Krušnohořím: poklady země a zaniklá sláva
  • Podzemím Krušných hor
  • Vánoční Sasko: poklad za kopcem
  • Rýžování granátů a západ slunce na Číčově
  • Víkendový offroad vandr Poddoupovskem
  • Mostecké jezero
  • Lágry a kryty z druhé světové války

Jaké výlety chystáte nyní na podzim? Kam byste zájemce pozval právě teď a kde se o plánovaných akcích mohou dozvědět?
Co se podzimu týče, obecně je v turistice považovaný za konec sezony, nicméně pro nás je spíše vrcholem. Příroda se nádherně vybarví, jsou ještě teplé dny a krásně zlaté slunce. Doporučit tedy můžeme výlety do Krušných hor, kolem Doupovských hor i do Českého středohoří. Ale ani zima není problém. Lidé z města mají rádi sníh na horách a třeba pečení buřtů na sněhu je pro mnohé poprvé. A návštěvy důlních děl jsou v zimě nej. Jdete totiž z mrazu do stálých osmi až devíti stupňů v podzemí. Také výlety po pozůstatcích 2. světové války jsou ideální mimo vegetační období. Ostatně vypsané výlety najdete na webu offroadsafari.cz i na Facebooku. Ale vůbec nejlepší je zavolat a dohodnout se, co a kdy by vyhovovalo.

Kolik výlet pro zájemce v průměru stojí, případně jak moc se liší ceny jednotlivých akcí, které pořádáte?
Ceny běžných šestihodinových výletů, které jsou veřejně vypsané na webu, jsou 990 korun, děti do patnácti let platí 490. Koupit u nás můžete také dárkové poukazy - obdarovaný si potom sám vybere výlet, na který chce jet. Loni byly velkým hitem jako vánoční dárek hlavně od lidí, kteří už s námi jeli a chtěli dopřát zážitek někomu ze svých blízkých.