Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O krajské koalici rozhodne KSČM. My jim nabízíme stabilitu, říká lídr ANO

  16:57aktualizováno  16:57
Od první chvíle po volbách v Ústeckém kraji to vypadalo na koalici vítězného ANO s druhou KSČM. Ale už přes týden je ANO v pomyslném postavení mimo hru a sleduje pomalý vznik vlády KSČM, ČSSD a SPD/SPO. Lídr ANO Petr Urbánek však stále doufá, že nakonec bude řídit kraj jeho hnutí spolu s komunisty.

Zleva Petr Urbánek a Jan Richter při oslavě vítězství hnutí ANO v letošních krajských volbách. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Odráželo by to vůli voličů, byly by to dva největší subjekty, vláda by byla stabilní na celé čtyři roky a bylo by možné prosazovat naše priority a rozvíjet region,“ říká Urbánek v rozhovoru pro MF DNES.

Myslíte, že by se mělo ANO chystat na odchod do opozice?
Nemohu mluvit za KSČM. Mají od nás férovou nabídku (ANO bude mít hejtmana a většinu v radě, nebo KSČM zůstane hejtman a ANO opět většina v radě - pozn. red.) a je to na jejich zvážení, zda chtějí stabilní uspořádání a řešení problémů našeho kraje v zájmu občanů, nebo jestli spíš chtějí hájit ekonomické zájmy některých zákulisních hráčů ČSSD. Ta je tím hlavním motorem organizace jiných uspořádání.

Vyjednávání o koalici v kraji

Ústecký kraj je poslední v Česku, ve kterém po volbách není jasné, které strany vytvoří koalici. Jisté je jen to, že mezi nimi budou komunisté.

Přestože skončili až druzí, bude záležet právě na nich, jestli kývnou na nabídku vítězného ANO nebo vytvoří koalici s ČSSD a SPD-SPO. S ANO by komunisté měli v pětapadesátičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 33 hlasů, s ČSSD a SPD-SPO nejtěsnější nadpoloviční většinu 28 hlasů.

Ve čtvrtek obě možnosti zvažoval krajský výbor KSČM, hejtman Oldřich Bubeníček po jednání ale pouze řekl, že obě varianty mají ve výboru své zastánce.

Komunisté se chtějí rozhodnout až poté, co soud projedná stížnosti, které na volby podali odvolaní představitelé hnutí Severočeši.cz.

Soud má na vyřízení stížností dvacet dní od jejich podání. Termín pro podávání stížností skončil v pátek.

Myslíte si, že za zamrznutí jednání mezi KSČM a ANO může výrok předsedy hnutí Andreje Babiše? Prohlásil, že KSČM klidně přenecháte post hejtmana, protože v radě s většinou ANO stejně nic nerozhodne...
Myslím, že je to zástupný problém. Pokud chcete spolupracovat s partnerem, tak se na řešeních musíte domlouvat, ačkoliv máte v radě většinu. V okamžiku, kdybyste se nechoval seriózně, má partner šanci takovou koalici ukončit. Proto to považuji spíše za výmluvu pro jiné řešení, než že by to bylo opravdu podstatou rozhodování KSČM.

Říkáte, že to je zástupný problém. Kde je tedy ta hlavní potíž, proč KSČM ucukla?
Mohu k tomu mít několik hypotéz, ale pro žádnou z nich nemám relevantní podklady, takže nechci spekulovat.

Ve středu se hejtman Bubeníček a předseda Babiš potkali, aby si ten výrok vysvětlili. Myslíte, že to narovnalo vzájemné vztahy a posílilo šanci na vznik společné vlády?
Sešli se představitelé obou subjektů, vydiskutovali situaci a věřím, že si vyjasnili nedorozumění, které proběhlo v médiích. A musím říct, že vzájemné vztahy byly, jsou a i nadále budou korektní.

Fotogalerie

Nyní je situace taková, že KSČM počká, jak soud vypořádá stížnosti na volby, a teprve až bude jasno, vybere, které koalici dá přednost. Zda s ANO, nebo se sociálními demokraty a SPD/SPO. Podle čeho myslíte, že se budou rozhodovat?
Do hlav funkcionářům KSČM, kteří budou rozhodovat o tom, ke které z koalic se přikloní, nevidím a nemohu to předjímat.

Kdy se vlastně naposledy oficiálně sešli vyjednavači KSČM a ANO a jaký z toho byl výstup?
Děj událostí byl natolik hektický, že si poslední datum nepamatuji. Nejintenzivnější jednání byla první týden po volbách. Ale faktem je, že v poslední době jsme od KSČM zpětnou vazbu neobdrželi. Ani oficiální nástin dalších kroků.

Dejme tomu, že KSČM kývne na koalici s ČSSD a SPD/SPO. Co byste čekal od takové vlády?
Byl by to velice křehký slepenec čtyř subjektů. Nevidím na něm příliš bodů, které by pomáhaly rozvoji kraje. V podstatě by pokračovala stagnace regionu tak, jak vypadala v posledních čtyřech letech. Ty dva hlavní subjekty už tady vládly, SPD/SPO je pak poměrně malým subjektem v této koalici a nic zásadního by ve vládnutí nezměnil. Ale ještě nebylo nic rozhodnuto.

Máte vy v záloze variantu koalice bez KSČM tak, aby ANO mohlo vládnout?
Matematicky existuje několik záložních variant. My jsme jednali s dalšími subjekty, třeba s SPD/SPO. Dostali nabídku, která jim dávala podstatně větší zastoupení v orgánech kraje, a nereflektovali ji. Ale právě proto, že chceme prosazovat náš volební program a ne se účastnit zákulisních ekonomických hrátek, tak nechceme jít do dalších variant.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Najdete na iDNES.cz