Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Egyptě nám snědí vzácné ptáky, které tu chráníme, stýská si ornitolog

  9:05
Nové a nevídané druhy ptáků se objevují v Národním parku České Švýcarsko. O jejich životě a zvycích vyprávěl MF DNES ornitolog a ředitel parku Pavel Benda.

Ředitel správy Národního parku České Švýcarsko, ornitolog Pavel Benda (vpravo) při kroužkování čápa černého. | foto: Archiv Pavla Bendy

Jedinečnou šanci zahlédnout přísně chráněného čápa černého nyní mají pozorní návštěvní Národní parku České Švýcarsko. Letos se jich zde ve dvou hnízdech vylíhlo sedm a dnes už létají v jejich okolí.

„Možná je více mláďat než těch sedm, ale s čápy černými je ta potíž, že je velmi obtížné najít jejich hnízdo. Přestože je to obrovská stavba, dokáží ji velmi dobře ukrýt ve stromech,“ říká Pavel Benda.

„Ale když hnízdo obsadí, vracejí se k němu několik let, takže když ho najdeme, můžeme čápy sledovat. Proto v parku víme o dvou,“ poznamenává.

V celé ptačí oblasti Labské pískovce, jejíž je národní park součástí, je podle něj osm až deset obsazených teritorií. „Jen je prostě nedokážeme najít,“ krčí rameny Benda.

Sokoli stěhovaví ale letos v národním parku vyvedli 12 mláďat, což je méně než v posledních dvou letech. Co se stalo? ̈
Sokol nejvíce trpí rušením při hnízdění, proto každoročně vyhlašujeme zákaz vstupu do hnízdních oblastí a lidé to celkem dodržují. Stává se ale, že sokoli pro hnízdění špatně vyberou dutinu ve skále a o snůšku přijdou, vybere jim ji kuna, liška nebo krkavec. Také se stává, že mláďata na hnízdě uloví výr. Nebo se může stát, že jeden z páru je neplodný.

Opravdu se stává, že sokol je neplodný? Vy víte z jejich „ložnice“ až takové detaily? ̈
Dříve, když se v zemědělství používaly chemické látky a DDT, tak kvůli tomu populace sokolů ve střední Evropě vyhynula. Ptáci byli neplodní, vejce vůbec neměla skořápku nebo ta byla tak tenká, že když si na ně samice sedla, praskla. Dnes neplodnost sokolů není běžná, stává se to nečastěji kvůli stáří.

Zatímco sokoli většinou přes zimu zůstávají v Evropě, „vaši“ čápi za pár týdnů odlétají do Afriky. Kudy létají a podle čeho si vybírají trasu?
Táhnou do Afriky přes Izrael nebo Gibraltar. Čápi černí mají svoji trasu geneticky danou, od narození vědí, kudy poletí. Létají individuálně, shromáždí se jen na odpočinkových místech. Podle kroužkování čtyř mláďat v jednom hnízdě víme, že některá letěla na jihozápad a další na jihovýchod. Jeden náš čáp se pravidelně podle hlášení zastavuje ve Francii. Ovšem také se stává, že díky oteplování někteří čápi třeba zůstanou v jižní Evropě, například ve Španělsku či ve Francii, a do Afriky neletí.

Víte, kam z Izraele a Gibraltaru čápi v Africe doletí?
Bohužel, nemáme odtud žádnou zprávu.

Říkáte to hodně smutně, proč?
V posledních letech je velký problém v tom, co se děje na tahových trasách a v zimovištích ptáků zejména v Africe. Zde populace lidí obrovsky roste, je to přímo exploze a lokality, které ptáci na zimování využívali jako mokřady a savany, jsou zničené. Je tu zemědělská půda a ptáci tím trpí. To je ovšem menší problém, ten obrovský je v tom, že na středomořském pobřeží od Libye po Izrael jsou natažené sítě a ptáky zde chytají. Sítě jsou úplně všude, nejvíce v Egyptě. Ptáci horko těžko přeletí Středozemní moře, chtějí si odpočinout, ale na pobřeží je lidé pochytají a snědí. Pobijí miliony, dá se říci i desítky milionů ptáků. U nás vzácní ptáci končí v hrncích hlavně v Egyptě. My ptáky chráníme, stavíme jim hnízda, zakazujeme k nim vstupy v době hnízdění abychom zvýšili jejich populace, ale jakmile se dostanou mimo Evropu, lidé po nich jdou a zabíjejí je. I třeba jen tak pro legraci. Každý tam má střelnou zbraň, všechna křoví a stromy jsou obalené sítěmi a ptáci nemají šanci. Viděl jsem záběry a fotografie z Libanonu, kde střílejí do všeho, do čápů bílých, černých, mandelíků, dudků... Prostě jen tak z legrace a ještě si to fotografují. Je to strašné a obrovský průšvih, o kterém se začíná hovořit, ale lepší to tam asi nebude. Chtějí se tam najíst, a nejlépe zadarmo.

Vraťme se do Evropy. Kvůli oteplování ornitologové po celé zemi pozorují v Česku dlouho nevídané nebo úplně nové teplomilné druhy ptáků. Objevují se některé i u vás v parku?
Letos poprvé jsem u nás slyšel bukáčka malého, za jeho návrat ovšem nemůže oteplování. Za první republiky a po válce byl naším nejhojnějším volavkovitým ptákem, pak se ničily mokřady a rákosové porosty, rybníkářství se intenzifikovalo. Všude bylo hlavně hodně kaprů a bukáček v podstatě neměl co žrát, protože zooplankton a velké druhy hmyzu mu vyžrali kapři, a bukáček byl vyhuben. Proto byl bukáček na čtyřicet let ohroženým druhem, ale nyní se začíná opět šířit. Objevil se třeba také budníček zelený, který v Česku vůbec nežil, jen v Asii a východní Evropě. Jeho velká populace je v Krkonoších a nyní jsou první i u nás v parku.

Jste vášnivý ornitolog, co vás letos nejvíce potěšilo?
Že u nás přibývá jeřábů popelavých, což je jeden z největších ptáků, který žije ve Šluknovském výběžku. Hnízdí zde už několik párů a šíří se dál, žije už i v Krušných horách. Je to krásný, monumentální pták, a když letí, je to na obloze opravdu velké zvíře. A na louce vypadá mimořádně krásně. Nejvíc mne ovšem potěšil bukáček, toho jsem si moc přál. Bohužel jsem jeho hnízdo nenašel. Je stále „zašitý“ v rákosí, občas ho přeletí, ale většinou ho moc nevidíte, jen slyšíte jeho hlas. Třeba se mi povede jeho hnízdo objevit příští rok, pokud se ovšem z Afriky vrátí.

  • Nejčtenější

Násilí! křičeli Zítkovi příznivci u soudu a napadali stráž, aktivista nepřišel

19. dubna 2024  8:31,  aktualizováno  9:49

Známý aktivista Pavel Zítko dnes nedorazil k Okresnímu soudu v Chomutově, před kterým měl stanout...

Rasový motiv, řekl žalobce o bitce v Dubí. Čtyřem obžalovaným navrhl vězení

22. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:45

U teplického okresního soudu zazněly závěrečné řeči v případu napadení mladého muže na koupališti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za napadení na koupališti v Dubí dostali tři muži až čtyřleté vězení

23. dubna 2024  10:45,  aktualizováno  11:41

Okresní soud v Teplicích poslal do vězení tři ze šesti obžalovaných v případu napadení mladíka na...

Žena neuhlídala dvě děti, obě se utopily. Se žalobcem se dohodla na podmínce

25. dubna 2024  11:30

S podmíněným trestem odešla od soudu žena, která loni v létě neuhlídala na koupališti v Klučku u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

24. dubna 2024  18:29

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku,...

Létaly židle, lidé je pohřbívali. Volejbalisté Ústí ale baráž senzačně otočili

26. dubna 2024  20:48

Křepčili, jako by vyhráli titul, poskakovali s fanoušky, v extázi jim nabíhaly na krku žíly....

Svobodova top sezona? Jedině s titulem. Jakou k němu kreslí cestu?

26. dubna 2024  16:35

Zatočili s Brnem a teď vyhlížejí soupeře do ligového semifinále. Postaví se basketbalovým...

VIDEO: Strážníci v ulicích naháněli bagr, opilý řidič si jel pro cigarety

26. dubna 2024  15:42

Městská policie z Krupky na Teplicku zveřejnila video z netradičního zásahu svých strážníků. Ti...

Ústí zimák odpískalo, Děčín ještě váhá: Chybí nám už jen řidič ještěrky

26. dubna 2024  13:47

Zimní stadion poslali k ledu. Ústečtí basketbalisté zůstanou pro semifinále play off NBL věrní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...