Počátky poutního místa jsou spojeny s legendou o sedmi bratrech rodu Donátů z Jiřetína a zázračných uzdraveních u dřevěného kříže po přímluvě Ježíše. | foto: ČTK

Jiřetínská kaple památkou roku. Dokola ji opravujeme, říká exstarosta

  • 3
Téměř 28 let opravuje obec Jiřetín pod Jedlovou kapli Povýšení sv. Kříže a křížovou cestu na Křížové hoře. Kaple z konce 18. století se nově pyšní titulem Nejkrásnější památka roku 2017. „Je to ocenění práce lidí v obci,“ zdůrazňuje Josef Zoser, který tu byl starostou 25 let a také 6 let senátorem.

„Máme za sebou tisíce a tisíce hodin práce. Velkou zásluhu na tom, že vše vůbec přežilo dobu totality, má 250 řádových sester, od kterých jsme památku v roce 1990 převzali,“ vysvětluje Zoser.

Bývalý jiřetínský starosta a exsenátor Josef Zoser

V současné době je podle něj z 95 procent hotovo. „A když si myslíte, že už to máte, můžete se vrátit na začátek. Popadají tašky z kapliček, upadne hlava Krista v Getsemanské zahradě, kterou někdo dvakrát ukopl, někdo ukradne kříž, uřízne osvětlení. Stále dokola opravujeme,“ podotýká. 

Vzpomenete si, kolik peněz oprava areálu za celou dobu obec z 670 obyvateli stála?
Hodně věcí jsme udělali svépomocí. Odhaduji, že opravy za ty roky stály 10 až 20 milionů korun a hodně nám pomohlo dotacemi ministerstvo kultury. Křížová cesta je totiž součástí jiřetínské městské památkové zóny.

Historie poutního místa

Počátky poutního místa jsou spojeny s protireformací, s legendou o sedmi bratrech rodu Donátů z Jiřetína a zázračných uzdraveních poté, kdy přestoupili na katolickou víru u zdejšího dřevěného kříže. Místo se tak stalo známým, protože zprávy o zázračném uzdravení se začaly rychle šířit. Na kopci zvaném již Křížová hora vznikla dřevěná kaplev roce 1696 se začala budovat křížová cesta. Za prudké bouře 3. prosince 1779 byla kaple zničena, ale onen Donátův kříž a zdejší obraz matky Boží Pomocnice zůstaly nepoškozené. Stavba nové kamenné kaple byla zahájena v roce 1783. Památka je postavená ve volném terénu a volně přístupná veřejnosti po celý rok až na kapli Povýšení sv. Kříže. Ta se otevírá při bohoslužbách.

Podařilo se vám za roky oprav něco nečekaně objevit?
Spíš nedostatky. V roce 1779 vyhořela dřevěná kaple, byla postavena nová a za 104 let k ní byla postavena kamenná věž. My jsme jednou zjistili, že nad oltářem začal padat kamenný oblouk, protože se věž od kaple odkláněla. Museli jsme vše stáhnout a teprve poté jsme mohli začít opravovat střechu, okapy... Už máme vymalováno a kaple je nádherná. Pak jsme se pustili do jednotlivých zastavení.

Řekl jste, že je skoro hotovo. Co vás ještě čeká?
Bohužel se nám nepodařilo najít pramen, o kterém se v historii říkalo, vyvěral na patě křížové cesty a pomáhal uzdravovat. Víme, kde vyvěral, ale zatím jsme ho nenašli. Na 14 zastavení bychom potřebovali opravit postavu ležícího Krista, protože praská emailová barva, kterou je natřen. Ve věži se rozpadají dřevěné okenice, za kterými jsou věžní hodiny, a chystáme opravu zničeného osvětlení. Vlastníme polovinu lesa kolem Křížové cesty a máme předběžně s Lesy ČR domluvenou směnu pozemku. Až bude celý obce, chceme zde obnovit zarostlé cestičky a udělat naučnou stezku.

Jak to tak malá obec může všechno stihnout?
Máme se co ohánět, protože ještě máme rozhlednu na Jedlové, zachraňujeme hrad Tolštejn, opravili jsme historické náměstí, štolu ve stříbrném dolu z 15. století. Snažíme se památky předků zachovat pro budoucí generace. V politice po vás mnoho nezůstane, tohle je pro mne pohlazením na duši.