Krajský policejní ředitel Jaromír Kníže.

Krajský policejní ředitel Jaromír Kníže. | foto: Policie České republiky

Kriminalita klesá, policisté však odcházejí, stýská si krajský ředitel

  • 7
Kriminalita v Ústeckém kraji neustále klesá, přibývá objasněných trestných činů. „V kraji je skutečně rok od roku bezpečněji. V přepočtu trestné činnosti na tisíc obyvatel jsme ale v rámci republiky stále na chvostu,“ upozorňuje krajský policejní ředitel Jaromír Kníže, který je ve funkci právě rok.

Předtím jste šéfoval policii v Plzeňském kraji. Jak své roční působení v Ústeckém kraji hodnotíte?
Byla to doba poznávání krajského ředitelství, policistů a všech institucí kraje, se kterými spolupracujeme. Je potřeba si uvědomit, že zatíženost policistů je tu mnohem větší než v Plzeňském kraji, kde žije půl milionu obyvatel, k dispozici jsem měl 2 200 policistů a roční nápad trestné činnosti byl kolem deseti tisíc. V Ústeckém kraji je 850 000 obyvatel, policistů by mělo být 3 300, ale trestných činů tu bylo před rokem skoro 20 tisíc. Vytížení policistů je tedy o dost vyšší. Přesto činnost všech služeb hodnotím velmi pozitivně, protože tady není čas na zbytečné diskuse a každý se věnuje své práci. Každý ví, co má dělat.

Kriminalita v kraji

  • od ledna do konce října 2016 bylo v Ústeckém kraji zjištěno 15 911 trestných činů, o 2 380 méně než loni za stejné období. Nejvíc připadá na Ústecko (2 813), nejmíň na Lounsko (1 201)
  • oproti loňsku přibylo vražd (10, loni 7) a vydírání (124/102)
  • policie v kraji objasnila 59,5 % trestných činů, což je čtvrtý nejlepší výsledek v České republice

A nečeká na příkazy shora?
Přesně tak, samostatnost je tu patrná. Mám pravidlo, že pokud něco funguje, nemám potřebu vstupovat do cizích kruhů. V Plzni jsem byl přes 30 let, znal jsem většinu lidí osobně, znal jsem veškeré zázemí a logistiku. V Ústeckém kraji po roce nezabloudím. Ale přehled o práci svých lidí mám dobrý a musím říci, že ji odvádějí výborně. Mou prioritou nyní je, aby měli lepší zázemí. Zde je vůči policistům dlouholetý dluh.

Liší se Ústecký a Plzeňský kraj i v charakteru trestné činnosti? Sever Čech například dlouhodobě trápí drogová kriminalita...
Odchylky tu jsou, ale nijak zásadní, skladba trestné činnosti je podobná. V obou krajích je ale patrný celorepublikový trend, kdy nápad trestné činnosti dlouhodobě klesá. Loni to byl v Ústeckém kraji pokles o 10 procent, letos jsme zatím na 13 procentech. Tento pokles mají na svědomí faktory jako zlepšení hospodářské situace a vyšší zaměstnanost. I přesto je ale Ústecký kraj zatížen kriminalitou nejvíce. Teď jsme na 12 trestných činech na 1 000 obyvatel, blížíme se Praze a Moravskoslezskému kraji. Na západě Čech to bylo šest nebo sedm trestných činů. Takže bezpečnostní situace se zlepšuje, ale Ústecký kraj má stále velké rezervy.

Na jakou hranici se podle vás může kraj dostat. Bude tu někdy oněch šest trestných činů na 1 000 obyvatel jako na Plzeňsku?
Ano, může to tak být. Ono to ale nesouvisí ani tak s prací policie jako spíše s tím, jak se bude dařit hospodářství. Všichni bychom samozřejmě chtěli ideální stav, tedy nulovou trestnou činnost, a aby měli lidé policii rádi. Já však tvrdím, že kdyby nás měli všichni rádi už teď, tak je něco špatně. Vždy je totiž určité procento lidí, kteří musí policii vnímat jako represivní orgán.

Ústecký kraj je v tomto roce na 4. místě v objasněnosti případů v rámci celé ČR, loni to bylo 7. místo. Čím si vysvětlujete úspěšnost severočeských policistů?
Tím, že se nápad trestné činnosti za poslední tři roky snížil o 30 procent, se nám značně uvolnily ruce. Členové všech složek mají čas případy nejen evidovat, ale i dostatečně se jim věnovat. Podle mě však občany při hodnocení policie nezajímá objasněnost, nýbrž to, zda jsou policisté vidět tam, kde mají být, za jak dlouho přijedou a jak lidem pomáhají. Pokud mi během roku třikrát vykradou auto, tak to moje mínění ovlivní mnohem více než statistiky. Ale i zde si stojíme dobře. Letos byla zveřejněna anketa o tom, jak jsou lidé spokojeni s prací policie, a Ústecký kraj si vedl velmi dobře.

Jak je na tom policie v Ústeckém kraji personálně?
Pro letošní rok bychom měli podle tabulek mít 3 394 policistů, máme jich 3 382. Takže několik lidí nám chybí. Je to ale hra s čísly. Do stavu totiž počítáme i policisty, kteří nastoupili na základní odbornou přípravu, a když se po roce vrátí ze školy, musí se zacvičit. Stále probíhají náborové kampaně, ale je to složité. Pražská městská policie nabízí plat 28 až 30 tisíc, u nás policista nastoupí za 18 tisíc hrubého, což odpovídá pokladní v supermarketech. Nehovořím proto o zaměstnání, ale o poslání. Práce policisty je o neustálém školení, ale i neustálém dohledu veřejnosti, médií... Mnohem víc mě ale trápí odchody policistů.

Kolik jich letos opustilo policii v kraji?
Letos to bylo přes 80 lidí, ale jen necelá polovina měla odslouženo. Ostatní odešli třeba po třech, pěti nebo deseti letech, kdy ani neměli nárok na příspěvek za službu. Tyto lidi jsme si vycvičili a zaškolili a oni zjistí, že v privátním sektoru si vydělají stejné nebo větší peníze s menším rizikem. To je velký úkol pro policii - udržet policisty zejména na základních útvarech.

Co pro to může udělat krajský ředitel?
Pouze o tom hovořit. To je záležitost vlády a našich zákonodárců. Potřebujeme policisty, kteří budou mít pocit, že je o ně dobře postaráno a že jsou za svou práci dobře ohodnoceni.