Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Některé lidi v zastupitelstvu štvu, říká boxer a radní Ústí Konečný

  10:35aktualizováno  10:35
Bývalý profesionální boxer Lukáš Konečný koketoval s politikou již v několika uskupeních. Po letním převratu na ústeckém magistrátu jeho politická kariéra nabrala spád. Stal se ústeckým radním za Ústecké fórum občanů (UFO), k tomu stále trénuje a je spoluvlastníkem dvou restaurací.

Bývalý profesionální boxer Lukáš Konečný se v červnu 2015 stal radním Ústí nad Labem a obvodu Severní Terasa. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Vstávám v 5:20 a domů se dostávám po deváté hodině večer. Je to mnohem horší, než když jsem byl profesionální boxer. Už déle si říkám, že musím něco vyškrtnout, ale nemohu se rozhodnout, co to bude. Stále vyčkávám, jaká z mých aktivit se pokazí, a tu bych pak vynechal. Sám nemám vůli to rozhodnout,“ říká sedmatřicetiletý sportovec

Lukáš Konečný

Narodil se 19. července 1978 v Brně. V osmi letech se přestěhoval do Ústí nad Labem a v té době začal chodit na trénink boxu. Vystudoval gymnázium.

V roce 2000 se oženil. S manželkou Jarkou má tři dcery, nejstarší Andulku a dvojčata Jaromíru a Barborku.

V amatérském ringu byl dvakrát bronzový na mistrovství světa. Profesionální kariéru spojil s německou stájí SES, svým soupeřům často lámal žebra, proto si vysloužil přezdívku Chirurg. Nakonec se stal také profesionálním mistrem Evropy i světa. Kariéru boxera ukončil v dubnu 2014.

Můžete se rozhodnout podle peněz. Co vám nejvíc vydělává?
Určitě box. Jako radní města mám něco přes pět tisíc a jako radní obvodu to je kolem tisícovky, takže víc než sedm tisíc to není. Na to, kolik času tomu věnuju, je to málo. Někdy mám chuť se na politiku vybodnout, ale byla by to srabárna. Lidé mě zvolili, musím se s tím poprat.

Do vedení města jste se dostal v červnu po rozkolu v hnutí ANO, kdy část jeho členů s pomocí UFO, KSČM, ODS a ČSSD svrhla svého primátora a dosadila nové vedení. Někteří to označují jako puč na ústecké radnici. Jak to vnímáte vy?
Já jsem byl v pozadí a věděl jsem, s kým a o čem se jedná. Pak bylo úsměvné, když ti, kdo chtěli vlastně udělat to stejné, tedy spojit síly s jednou půlkou ANO a dalšími stranami, a nepodařilo se jim to, tak křičeli na nás, že jsme pučisté. Jenže my jsme je jen předběhli. Musím říci, že za těch osm měsíců, co vládlo hnutí ANO a PRO! Ústí, nám předali město ve špatném stavu.

Oni vám ho nepředali, vy jste si ho vzali...
Souhlasím, vzali jsme si ho, protože město bylo strašně rozvrtané. Například PRO! Ústí šlo do voleb s tím, že zachrání Činoherák a za osm měsíců neudělalo nic. My jsme to pak za týden domluvili.

Domluvili jste to tak, že jste divadlo opět převedli pod město, což opozice kritizuje, že to je mnohem dražší varianta.
Je to dražší, protože divadlo je rozkradené a ztratila se tam spousta majetku. Až to přejde, začne se situace uklidňovat a bude to lepší.

Proč jste si zvolili za primátorku zrovna Věru Nechybovou, která se do zastupitelstva dostala až ten den jako náhradnice?
A koho jiného jsme měli zvolit?

Takže místo primátora na neznámou Věru Nechybovou vlastně zbylo? Nebyl by například lepší na jejím místě váš šéf UFO Jiří Madar?
Na to má naše UFO málo hlasů od voličů. Při volbě jsem ještě paní primátorku Nechybovou neznal, nyní už ji znám a je to pro mě osoba na svém místě. Vyzná se a přitom nemá nos nahoru. Je to člověk, který má i normální problémy, dokonce část svého života žila v domově pro opuštěné matky s dětmi a byla na tom špatně. Je to sympatická, chytrá žena.

A nemá hlavní slovo stejně její náměstek Jiří Madar?
V žádném případě. Nemůže, protože bývalé ANO má čtyři hlasy v radě a UFO jen dva. Každopádně pokud chceme nějaké body prohlasovat na zastupitelstvu, musíme se domlouvat napříč politickým spektrem.

Jak se vám tedy vládne v Ústí se zbytkem lidí vyhozených z ANO a za pomoci KSČM, ODS a ČSSD?
Nemám nic proti nikomu. Například proti komunistům nemůžu říct ani slovo. Někteří z ústeckých komunistů mi jsou i sympatičtí, a to je na regionální politice to nejlepší. Nejde o strany, ale o konkrétní lidi.

Jak zvládáte roli radního a co konkrétně máte na starosti?
Nic konkrétního na starosti nemám, své okruhy mají jen náměstci. Práce je hodně a nás je v radě málo, takže vždy pracuji na tom, co je třeba. Každopádně moje priorita je sport.

Polepší si ústecký box, když je radní bývalým profesionálem?
Nemyslím si, box jde u nás pomalu ke dnu. Ani poslední dvě Velké ceny v boxu se nepovedly a je nesmysl nyní do toho cpát velké peníze. Pořadatelé musejí něco změnit. Každopádně mohu slíbit, že toto vedení města bude do sportu dávat hodně peněz.

Vy jste radním i na Severní Terase. Jak to stíháte na této radnici?
Je to podobné jako na městě. Radní tam jsem já a z bývalého ANO náměstek Dufek a starostka Zrníková. Všichni tři jsme současně i radní na městě, takže je to v pohodě. Na zastupitelstvu magistrátu si každý honí triko, kdežto tady je klid.

V politice jste krátce, ale už máte za sebou první kontroverzi. V září jste na svém Facebooku po zastupitelstvu napsal, že svému politickému oponentovi „srovnáte kolečka“. Litujete toho?
Je pravda, že některé lidi v zastupitelstvu štvu. Proto jsem ze srandy na Facebook napsal, že někomu srovnám kolečka. Dal jsem tam i smajlíky a dotyčné i označil, takže museli vědět, že si dělám legraci. Přesto to někteří otočili a roznesli.

Od roku 2002 jste pravidelně kandidoval do ústeckého zastupitelstva. Nejdříve za Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu, následně za Alternativu pro Ústí a pak také za Evropskou stranu důstojného stáří. Bude už UFO vaše poslední politická štace?
Kandidoval jsem hodněkrát, ale nikdy jsem na to neměl čas a figuroval jsem na zadních místech volebních lístků. Z mé strany šlo spíše o podporu lidí, kterým jsem věřil. Nyní se to změnilo, skončil jsem s boxem, mám na politiku více času a uspěl jsem.

Už jste kandidoval i v krajských volbách. Kam až byste to chtěl v politice dotáhnout?
K radnímu jsem přišel jako slepý k houslím. Šel jsem do politiky jako laik, že se budu učit, nakonec to nabralo rychlý spád. Zatím nic dalšího neplánuji. To spíš by mohl můj šéf v UFO Jiří Madar, který mě v roce 2002 přilákal na první kandidátku za Sportovce, kde tehdy byl také předsedou. On mě dotáhl i nyní k UFO a jsem za to rád.

Spekuluje se, že by Jiří Madar chtěl kandidovat na senátora...
To je spíš otázka na něj. Já jsem workoholik, ale když vidím jeho, jak pracuje, tak na něj nemám. Stíhá toho hodně a vše dobře. Má spoustu kontaktů a dokáže se se všemi domluvit. Například hned po převratu na radnici se měl do týdne vyřešit Činoherák, Madar ho vyřešil. Do dalšího týdne se měl vyřešit problém s fotbalovým klubem a opět - Madar to vyřešil. On ty lidi zná, schází se s nimi večer nebo i v noci, a najde vždy kompromis.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz