Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Některé lidi v zastupitelstvu štvu, říká boxer a radní Ústí Konečný

  10:35aktualizováno  10:35
Bývalý profesionální boxer Lukáš Konečný koketoval s politikou již v několika uskupeních. Po letním převratu na ústeckém magistrátu jeho politická kariéra nabrala spád. Stal se ústeckým radním za Ústecké fórum občanů (UFO), k tomu stále trénuje a je spoluvlastníkem dvou restaurací.

Bývalý profesionální boxer Lukáš Konečný se v červnu 2015 stal radním Ústí nad Labem a obvodu Severní Terasa. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Vstávám v 5:20 a domů se dostávám po deváté hodině večer. Je to mnohem horší, než když jsem byl profesionální boxer. Už déle si říkám, že musím něco vyškrtnout, ale nemohu se rozhodnout, co to bude. Stále vyčkávám, jaká z mých aktivit se pokazí, a tu bych pak vynechal. Sám nemám vůli to rozhodnout,“ říká sedmatřicetiletý sportovec

Lukáš Konečný

Narodil se 19. července 1978 v Brně. V osmi letech se přestěhoval do Ústí nad Labem a v té době začal chodit na trénink boxu. Vystudoval gymnázium.

V roce 2000 se oženil. S manželkou Jarkou má tři dcery, nejstarší Andulku a dvojčata Jaromíru a Barborku.

V amatérském ringu byl dvakrát bronzový na mistrovství světa. Profesionální kariéru spojil s německou stájí SES, svým soupeřům často lámal žebra, proto si vysloužil přezdívku Chirurg. Nakonec se stal také profesionálním mistrem Evropy i světa. Kariéru boxera ukončil v dubnu 2014.

Můžete se rozhodnout podle peněz. Co vám nejvíc vydělává?
Určitě box. Jako radní města mám něco přes pět tisíc a jako radní obvodu to je kolem tisícovky, takže víc než sedm tisíc to není. Na to, kolik času tomu věnuju, je to málo. Někdy mám chuť se na politiku vybodnout, ale byla by to srabárna. Lidé mě zvolili, musím se s tím poprat.

Do vedení města jste se dostal v červnu po rozkolu v hnutí ANO, kdy část jeho členů s pomocí UFO, KSČM, ODS a ČSSD svrhla svého primátora a dosadila nové vedení. Někteří to označují jako puč na ústecké radnici. Jak to vnímáte vy?
Já jsem byl v pozadí a věděl jsem, s kým a o čem se jedná. Pak bylo úsměvné, když ti, kdo chtěli vlastně udělat to stejné, tedy spojit síly s jednou půlkou ANO a dalšími stranami, a nepodařilo se jim to, tak křičeli na nás, že jsme pučisté. Jenže my jsme je jen předběhli. Musím říci, že za těch osm měsíců, co vládlo hnutí ANO a PRO! Ústí, nám předali město ve špatném stavu.

Oni vám ho nepředali, vy jste si ho vzali...
Souhlasím, vzali jsme si ho, protože město bylo strašně rozvrtané. Například PRO! Ústí šlo do voleb s tím, že zachrání Činoherák a za osm měsíců neudělalo nic. My jsme to pak za týden domluvili.

Domluvili jste to tak, že jste divadlo opět převedli pod město, což opozice kritizuje, že to je mnohem dražší varianta.
Je to dražší, protože divadlo je rozkradené a ztratila se tam spousta majetku. Až to přejde, začne se situace uklidňovat a bude to lepší.

Proč jste si zvolili za primátorku zrovna Věru Nechybovou, která se do zastupitelstva dostala až ten den jako náhradnice?
A koho jiného jsme měli zvolit?

Takže místo primátora na neznámou Věru Nechybovou vlastně zbylo? Nebyl by například lepší na jejím místě váš šéf UFO Jiří Madar?
Na to má naše UFO málo hlasů od voličů. Při volbě jsem ještě paní primátorku Nechybovou neznal, nyní už ji znám a je to pro mě osoba na svém místě. Vyzná se a přitom nemá nos nahoru. Je to člověk, který má i normální problémy, dokonce část svého života žila v domově pro opuštěné matky s dětmi a byla na tom špatně. Je to sympatická, chytrá žena.

A nemá hlavní slovo stejně její náměstek Jiří Madar?
V žádném případě. Nemůže, protože bývalé ANO má čtyři hlasy v radě a UFO jen dva. Každopádně pokud chceme nějaké body prohlasovat na zastupitelstvu, musíme se domlouvat napříč politickým spektrem.

Jak se vám tedy vládne v Ústí se zbytkem lidí vyhozených z ANO a za pomoci KSČM, ODS a ČSSD?
Nemám nic proti nikomu. Například proti komunistům nemůžu říct ani slovo. Někteří z ústeckých komunistů mi jsou i sympatičtí, a to je na regionální politice to nejlepší. Nejde o strany, ale o konkrétní lidi.

Jak zvládáte roli radního a co konkrétně máte na starosti?
Nic konkrétního na starosti nemám, své okruhy mají jen náměstci. Práce je hodně a nás je v radě málo, takže vždy pracuji na tom, co je třeba. Každopádně moje priorita je sport.

Polepší si ústecký box, když je radní bývalým profesionálem?
Nemyslím si, box jde u nás pomalu ke dnu. Ani poslední dvě Velké ceny v boxu se nepovedly a je nesmysl nyní do toho cpát velké peníze. Pořadatelé musejí něco změnit. Každopádně mohu slíbit, že toto vedení města bude do sportu dávat hodně peněz.

Vy jste radním i na Severní Terase. Jak to stíháte na této radnici?
Je to podobné jako na městě. Radní tam jsem já a z bývalého ANO náměstek Dufek a starostka Zrníková. Všichni tři jsme současně i radní na městě, takže je to v pohodě. Na zastupitelstvu magistrátu si každý honí triko, kdežto tady je klid.

V politice jste krátce, ale už máte za sebou první kontroverzi. V září jste na svém Facebooku po zastupitelstvu napsal, že svému politickému oponentovi „srovnáte kolečka“. Litujete toho?
Je pravda, že některé lidi v zastupitelstvu štvu. Proto jsem ze srandy na Facebook napsal, že někomu srovnám kolečka. Dal jsem tam i smajlíky a dotyčné i označil, takže museli vědět, že si dělám legraci. Přesto to někteří otočili a roznesli.

Od roku 2002 jste pravidelně kandidoval do ústeckého zastupitelstva. Nejdříve za Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu, následně za Alternativu pro Ústí a pak také za Evropskou stranu důstojného stáří. Bude už UFO vaše poslední politická štace?
Kandidoval jsem hodněkrát, ale nikdy jsem na to neměl čas a figuroval jsem na zadních místech volebních lístků. Z mé strany šlo spíše o podporu lidí, kterým jsem věřil. Nyní se to změnilo, skončil jsem s boxem, mám na politiku více času a uspěl jsem.

Už jste kandidoval i v krajských volbách. Kam až byste to chtěl v politice dotáhnout?
K radnímu jsem přišel jako slepý k houslím. Šel jsem do politiky jako laik, že se budu učit, nakonec to nabralo rychlý spád. Zatím nic dalšího neplánuji. To spíš by mohl můj šéf v UFO Jiří Madar, který mě v roce 2002 přilákal na první kandidátku za Sportovce, kde tehdy byl také předsedou. On mě dotáhl i nyní k UFO a jsem za to rád.

Spekuluje se, že by Jiří Madar chtěl kandidovat na senátora...
To je spíš otázka na něj. Já jsem workoholik, ale když vidím jeho, jak pracuje, tak na něj nemám. Stíhá toho hodně a vše dobře. Má spoustu kontaktů a dokáže se se všemi domluvit. Například hned po převratu na radnici se měl do týdne vyřešit Činoherák, Madar ho vyřešil. Do dalšího týdne se měl vyřešit problém s fotbalovým klubem a opět - Madar to vyřešil. On ty lidi zná, schází se s nimi večer nebo i v noci, a najde vždy kompromis.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz