Bývalý utečenecký tábor Červený Újezd na Teplicku se stal postrachem obyvatel...

Bývalý utečenecký tábor Červený Újezd na Teplicku se stal postrachem obyvatel okolních obcí. | foto: Pavel Pastyřík

Bílina odmítla koupit tábor, z něhož vzniká ghetto. Chce o něm jednat

  • 4
Zastupitelstvo Bíliny na Teplicku odmítlo koupit bývalý utečenecký tábor u nedalekého Červeného Újezdu. Politici vyjádřili obavy z toho, že hned za humny vzniká ghetto, možnost získat ho a zbourat však nevyužili.

"Důvodem mimořádného jednání je zajistit bezpečí nás všech," připomněl zastupitel z TOP 09 Pavel Pastyřík svým kolegům na úvod schůze. Právě opoziční TOP 09 s návrhem tábor koupit a zbourat přišla. Areál, kam se vejde až 800 lidí, nabízí majitelka za 15 milionů korun.

Někteří zastupitelé souhlasili s odkupem, ale váhali s bouráním. "Máme ghetto na sídlišti, kdyby mělo být druhé, je to katastrofa. Ale areál by se dal využít, třeba na stavbu domova pro seniory," uvažoval Pavel Prchal z KSČM.

Také starosta Josef Horáček (Nezávislí Bílina) byl pro jen částečně. "Budu dělat maximum, aby to tam nebylo. Ale ne za cenu, abychom zadlužili město," řekl.

Petr Rosenkranz z TOP 09 namítl, že peníze v rozpočtu jsou a zmínil nárůst peněz na fungování kulturního centra Kaskáda o 3,5 milionu. "I ve středověku se stavěly nejprve hradby a teprve pak náměstí," řekl.

Bílina bude jednat o možnostech využití

Zastupitelé ale nakonec rozhodli, že budou jen jednat o možnostech využití areálu a pokusí se sehnat na likvidaci či opravu dotaci.

"Čekala jsem jasné rozhodnutí, ale tohle je jen odsouvání problému," reagovala na takový výsledek starostka Hrobčic na Teplicku Jana Syslová.

V katastru Hrobčic areál leží. Obec vyhlásila referendum, jestli má tábor koupit. Konalo se zároveň s eurovolbami a místní hlasovali většinou pro. K urnám ale přišlo jen 24 procent lidí a aby referendum platilo, bylo jich potřeba 35 procent (o referendu zde).

Areál kdysi sloužil jako kasárna. V roce 1990 se změnil v tábor, v němž žilo až 800 běženců hlavně ze zemí bývalého Sovětského svazu. Pozemek obehnaný vysokou zdí se čtyřmi paneláky a řadou menších domů stát nabídl v roce 2007 k prodeji.

V roce 2011 ho koupila Lucie Zocherová, která v něm otevřela Domov na kopci pro seniory, nemocné a sociálně slabé. V roce 2012 se do areálu začali stěhovat první lidé, nejprve nemocní, pak sociálně slabí a v poslední době celé romské rodiny.

Od počátku byly s areálem potíže. Vlastník dostal pokutu 250 tisíc za to, že poskytoval sociální služby bez registrace, policie už rok vyšetřuje podezření z týrání klientů hlady. Nyní v bývalém utečeneckém táboře žije asi sto lidí.