Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílina odmítla koupit tábor, z něhož vzniká ghetto. Chce o něm jednat

  17:10aktualizováno  17:10
Zastupitelstvo Bíliny na Teplicku odmítlo koupit bývalý utečenecký tábor u nedalekého Červeného Újezdu. Politici vyjádřili obavy z toho, že hned za humny vzniká ghetto, možnost získat ho a zbourat však nevyužili.

Bývalý utečenecký tábor Červený Újezd na Teplicku se stal postrachem obyvatel okolních obcí. | foto: Pavel Pastyřík

"Důvodem mimořádného jednání je zajistit bezpečí nás všech," připomněl zastupitel z TOP 09 Pavel Pastyřík svým kolegům na úvod schůze. Právě opoziční TOP 09 s návrhem tábor koupit a zbourat přišla. Areál, kam se vejde až 800 lidí, nabízí majitelka za 15 milionů korun.

Fotogalerie

Někteří zastupitelé souhlasili s odkupem, ale váhali s bouráním. "Máme ghetto na sídlišti, kdyby mělo být druhé, je to katastrofa. Ale areál by se dal využít, třeba na stavbu domova pro seniory," uvažoval Pavel Prchal z KSČM.

Také starosta Josef Horáček (Nezávislí Bílina) byl pro jen částečně. "Budu dělat maximum, aby to tam nebylo. Ale ne za cenu, abychom zadlužili město," řekl.

Petr Rosenkranz z TOP 09 namítl, že peníze v rozpočtu jsou a zmínil nárůst peněz na fungování kulturního centra Kaskáda o 3,5 milionu. "I ve středověku se stavěly nejprve hradby a teprve pak náměstí," řekl.

Bílina bude jednat o možnostech využití

Zastupitelé ale nakonec rozhodli, že budou jen jednat o možnostech využití areálu a pokusí se sehnat na likvidaci či opravu dotaci.

"Čekala jsem jasné rozhodnutí, ale tohle je jen odsouvání problému," reagovala na takový výsledek starostka Hrobčic na Teplicku Jana Syslová.

V katastru Hrobčic areál leží. Obec vyhlásila referendum, jestli má tábor koupit. Konalo se zároveň s eurovolbami a místní hlasovali většinou pro. K urnám ale přišlo jen 24 procent lidí a aby referendum platilo, bylo jich potřeba 35 procent (o referendu zde).

Areál kdysi sloužil jako kasárna. V roce 1990 se změnil v tábor, v němž žilo až 800 běženců hlavně ze zemí bývalého Sovětského svazu. Pozemek obehnaný vysokou zdí se čtyřmi paneláky a řadou menších domů stát nabídl v roce 2007 k prodeji.

V roce 2011 ho koupila Lucie Zocherová, která v něm otevřela Domov na kopci pro seniory, nemocné a sociálně slabé. V roce 2012 se do areálu začali stěhovat první lidé, nejprve nemocní, pak sociálně slabí a v poslední době celé romské rodiny.

Od počátku byly s areálem potíže. Vlastník dostal pokutu 250 tisíc za to, že poskytoval sociální služby bez registrace, policie už rok vyšetřuje podezření z týrání klientů hlady. Nyní v bývalém utečeneckém táboře žije asi sto lidí.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz