Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo vyslechne dotačního úředníka, který se vzepřel politikům

  18:15aktualizováno  18:15
Ministerstvo financí prověří tvrzení vysokého úředníka ústeckého dotačního úřadu Leo Steinera, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel. Steinerovi za to vedení úřadu a nově i hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová vyhrožují trestním oznámením. Steiner ale svá tvrzení ještě rozvinul.

Leo Steiner | foto: Karel PešekMF DNES

"Požádali jsme pana Steinera, ať poskytne podrobnější informace. Pak svoláme schůzku s ministerstvem pro místní rozvoj, na níž bude dohodnut další postup," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj jsou to závažné informace zevnitř systému, proto je nelze brát na lehkou váhu.

Leo Steiner

Původní profesí středoškolský učitel matematiky, posledních deset let pracoval v různých státních institucích.

Vede krajskou organizaci KDU-ČSL, která se připojila k řadě menších stran a hnutí do uskupení PRO kraj.

PRO kraj kritizuje vládnoucí koalici ČSSD a ODS v Ústeckém kraji a do voleb chce postavit kandidátku složenou z osobností, které odolaly korupčnímu tlaku.

Steiner ale tvrdí, že s hnutím spolupráci před třemi měsíci ukončil a do voleb nekandiduje.

Dnes již bývalý ředitel odboru řízení operačního programu Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner tvrdí, že systém dělení evropských dotací je korupční a je nastavený ve prospěch ODS a ČSSD. Ve čtvrtek před novináři své tvrzení rozvinul.

"Už na začátku byl operační program koncipován tak, aby mohlo být o přidělování peněz rozhodováno politicky a mohlo docházet k obohacování určitých skupin osob a subjektů," uvedl Steiner.

Steiner tak jako první úředník "zevnitř" poukázal na to, že je špatně, že v orgánech rozhodujících o evropských dotacích sedí krajští politici.

Ve Výboru regionální rady, který dotace schvaluje, sedí například hejtmanka Jana Vaňhová a její dva náměstci Pavel Kouda a Arno Fišera. Rozhodují tak i o dotacích, o které žádá Ústecký kraj.

"Je to schizofrenní situace, protože oni sami sebe hodnotí, všechno administrují a pak i kontrolují," poznamenal Steiner.

Steiner: Hejtmanka ztrojnásobila odměnu agentuře radního

Steiner tvrdí, že byl u toho, když se politici předem domlouvali, který projekt vyberou a kdo získá peníze. Konkrétní důkazy o svých tvrzeních však nepředložil. "Žádal jsem policii, aby mě vybavila záznamovým zařízením, ale jejich operativnost byla velmi pomalá," řekl Steiner.

Protože podle svých slov spolupracuje s policií už čtvrt roku a nechce mařit její vyšetřování, nechtěl příliš rozvádět ani to, které projekty podle něj byly zmanipulované. Zmínil pouze projekt Ústeckého kraje na propagaci rekultivovaných území za 43 milionů a rekonstrukci silnice z Loun do Ročova, na kterou padla dotace 270 milionů.

Steiner tvrdí, že zakázka na silnici byla záměrně předražená na přímý zásah hejtmanky Vaňhové. Ta podle něj žádala o ztrojnásobení čtyřmilionové odměny agentuře, která k projektu zpracovala finanční rozvahu. Této agentuře šéfuje krajský radní Radek Vonka. Vaňhová nařčení označila za lež.

"Je třeba odpolitizovat vedení orgánu úřadu regionální rady a ustavit nový, za účasti všech aktérů hospodářského a sociálního rozvoje regionu," tvrdí Steiner.

Politici by se ovšem z funkcí museli odvolat sami a jejich reakce nenasvědčují tomu, že by to chtěli udělat.

Hejtmanka podává trestní oznámení

"V České republice zřejmě může každý neprávem, lživě a bez důkazů kohokoli obvinit. Stačí se přitom tvářit jako bojovník proti údajnému zneužívání evropských dotací. Manipulace s českou veřejností lživými obviněními pana Leo Steinera dosáhla svého vrcholu," rozhorlila se hejtmanka Vaňhová.

Oznámila, že na Steinera podává trestní oznámení. Totéž už ve středu řekl i šéf dotačního úřadu Pavel Markvart. Podle úřadu je při rozdělování evropských dotací vše v pořádku.

"Názor pana Steinera je pouze jeho názor, ministerstvo financí přistoupilo k tomu, že systém je správně nastaven a schválen Evropskou komisí," uvedla mluvčí úřadu regionální rady Marcela Klíchová.

Otázka je, jestli to bude platit i poté, až se ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj seznámí se Steinerovými závěry. Obě ministerstva jsou úřadu regionální rady nadřízena, posílají mu peníze na proplacení projektů a korigují jeho fungování.

"Pan Steiner řekl to, co už všichni tak nějak vědí. Ale důležité je, že to zaznělo právě od něj. Je jasné, že se musí úplně přenastavit mechanismy přidělování dotací," podotkl právník nevládní organizace Transparency International Vladan Brož.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Dopravce v Ústí najal na mimosoudní vymáhání dluhů pražské advokáty

(Ilustrační snímek)

Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem nově pomáhá s mimosoudním vymáháním pohledávek pražská advokátní kancelář M. B. A....

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Lovosický lesopark se rozroste, vzniknou nové cesty i grilovací místa

Takto má v konečné fázi vypadat lovosický lesopark Osmička, v němž přibudou...

Oblíbený městský lesopark Osmička v Lovosicích se letos rozšíří. Radnice se pustila do jeho protažení až k restauraci...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 49 127 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz