Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo vyslechne dotačního úředníka, který se vzepřel politikům

  18:15aktualizováno  18:15
Ministerstvo financí prověří tvrzení vysokého úředníka ústeckého dotačního úřadu Leo Steinera, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel. Steinerovi za to vedení úřadu a nově i hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová vyhrožují trestním oznámením. Steiner ale svá tvrzení ještě rozvinul.

Leo Steiner | foto: Karel PešekMF DNES

"Požádali jsme pana Steinera, ať poskytne podrobnější informace. Pak svoláme schůzku s ministerstvem pro místní rozvoj, na níž bude dohodnut další postup," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj jsou to závažné informace zevnitř systému, proto je nelze brát na lehkou váhu.

Leo Steiner

Původní profesí středoškolský učitel matematiky, posledních deset let pracoval v různých státních institucích.

Vede krajskou organizaci KDU-ČSL, která se připojila k řadě menších stran a hnutí do uskupení PRO kraj.

PRO kraj kritizuje vládnoucí koalici ČSSD a ODS v Ústeckém kraji a do voleb chce postavit kandidátku složenou z osobností, které odolaly korupčnímu tlaku.

Steiner ale tvrdí, že s hnutím spolupráci před třemi měsíci ukončil a do voleb nekandiduje.

Dnes již bývalý ředitel odboru řízení operačního programu Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner tvrdí, že systém dělení evropských dotací je korupční a je nastavený ve prospěch ODS a ČSSD. Ve čtvrtek před novináři své tvrzení rozvinul.

"Už na začátku byl operační program koncipován tak, aby mohlo být o přidělování peněz rozhodováno politicky a mohlo docházet k obohacování určitých skupin osob a subjektů," uvedl Steiner.

Steiner tak jako první úředník "zevnitř" poukázal na to, že je špatně, že v orgánech rozhodujících o evropských dotacích sedí krajští politici.

Ve Výboru regionální rady, který dotace schvaluje, sedí například hejtmanka Jana Vaňhová a její dva náměstci Pavel Kouda a Arno Fišera. Rozhodují tak i o dotacích, o které žádá Ústecký kraj.

"Je to schizofrenní situace, protože oni sami sebe hodnotí, všechno administrují a pak i kontrolují," poznamenal Steiner.

Steiner: Hejtmanka ztrojnásobila odměnu agentuře radního

Steiner tvrdí, že byl u toho, když se politici předem domlouvali, který projekt vyberou a kdo získá peníze. Konkrétní důkazy o svých tvrzeních však nepředložil. "Žádal jsem policii, aby mě vybavila záznamovým zařízením, ale jejich operativnost byla velmi pomalá," řekl Steiner.

Protože podle svých slov spolupracuje s policií už čtvrt roku a nechce mařit její vyšetřování, nechtěl příliš rozvádět ani to, které projekty podle něj byly zmanipulované. Zmínil pouze projekt Ústeckého kraje na propagaci rekultivovaných území za 43 milionů a rekonstrukci silnice z Loun do Ročova, na kterou padla dotace 270 milionů.

Steiner tvrdí, že zakázka na silnici byla záměrně předražená na přímý zásah hejtmanky Vaňhové. Ta podle něj žádala o ztrojnásobení čtyřmilionové odměny agentuře, která k projektu zpracovala finanční rozvahu. Této agentuře šéfuje krajský radní Radek Vonka. Vaňhová nařčení označila za lež.

"Je třeba odpolitizovat vedení orgánu úřadu regionální rady a ustavit nový, za účasti všech aktérů hospodářského a sociálního rozvoje regionu," tvrdí Steiner.

Politici by se ovšem z funkcí museli odvolat sami a jejich reakce nenasvědčují tomu, že by to chtěli udělat.

Hejtmanka podává trestní oznámení

"V České republice zřejmě může každý neprávem, lživě a bez důkazů kohokoli obvinit. Stačí se přitom tvářit jako bojovník proti údajnému zneužívání evropských dotací. Manipulace s českou veřejností lživými obviněními pana Leo Steinera dosáhla svého vrcholu," rozhorlila se hejtmanka Vaňhová.

Oznámila, že na Steinera podává trestní oznámení. Totéž už ve středu řekl i šéf dotačního úřadu Pavel Markvart. Podle úřadu je při rozdělování evropských dotací vše v pořádku.

"Názor pana Steinera je pouze jeho názor, ministerstvo financí přistoupilo k tomu, že systém je správně nastaven a schválen Evropskou komisí," uvedla mluvčí úřadu regionální rady Marcela Klíchová.

Otázka je, jestli to bude platit i poté, až se ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj seznámí se Steinerovými závěry. Obě ministerstva jsou úřadu regionální rady nadřízena, posílají mu peníze na proplacení projektů a korigují jeho fungování.

"Pan Steiner řekl to, co už všichni tak nějak vědí. Ale důležité je, že to zaznělo právě od něj. Je jasné, že se musí úplně přenastavit mechanismy přidělování dotací," podotkl právník nevládní organizace Transparency International Vladan Brož.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Mladí a rodiny Ústí nad Labem opouští, to chceme zvrátit, říká Skálová

Irena Skálová - kandidátka na ústeckou primátorku za koalici TOP 09, KDU-ČSL a...

O tom, s kým půjde v Ústí nad Labem strana TOP 09 do komunálních voleb, se členové rozhodovali několik měsíců. Nakonec...

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili asi polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v...

Najdete na iDNES.cz