Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Roudnický zámek ožívá. Hostil koncert, teď láká na prohlídky a výstavu

  8:02aktualizováno  8:02
Od doby, kdy zámek v Roudnici nad Labem opustila před čtyřmi lety vojenská konzervatoř, byla památka nepřístupná. Nyní se vše obrací k lepšímu a turisté mohou díky spolupráci města a majitele obdivovat alespoň jeho část. Na nádvoří se již konal koncert, zámecké prázdniny zpestří výstava o africkém umění.

Zámek v Roudnici začíná pomalu ožívat. Už se tam konal koncert populární české kapely Mandrage, chystá se výstava o africkém umění. A pokud vše půjde podle plánu, za dva roky by si návštěvníci mohli prohlédnout část sbírek z Národní galerie. | foto: ArchivMF DNES

Lobkowiczký zámek v Roudnici začíná pomalu ožívat návštěvníky. Po odchodu vojenské konzervatoře byl veřejnosti nepřístupný a dlouho se nedařilo najít plán, jak tuto cennou barokní památku turistům otevřít. Teď už se zájemci dostanou alespoň do části zámeckých prostor - kaple a vybraných místností.

Historie zámku

Barokní zámek rodu Lobkowiczů ze 17. století stojí nad řekou Labe v centru Roudnice. Nachází se v něm 250 místností, celý zámecký areál včetně parku, kláštera, jízdárny a dalších budov zabírá plochu téměř 8 hektarů

Zámek vznikl na základech románského hradu, který byl postavený už ve 12. století. I kvůli ochraně hradu si Roudnici vybrali za své oblíbené sídlo pražští arcibiskupové.

Současnou podobu má zámek od 18. století. Za druhé světové války sloužil jako kasárna německé armádě, v roce 1948 byl zestátněn a až v 90. letech se v restitucích vrátil Lobkowiczům. Do roku 2009 v něm byla vojenská konzervatoř.

"Prohlídky děláme od úterý do neděle, začátky jsou od 10 do 14 hodin každou celou hodinu. Vstupné je 50 korun pro dospělé, 30 pro důchodce, děti zdarma," popsal nabídku kastelán Jiří Zinzák.

Na prázdniny je navíc přichystána i jedna výstava. "Chystá se tam expozice Podřipského muzea o africkém umění," říká roudnický místostarosta Michal Cihla.

Na zámek se vrátí Podřipské muzeum

Výstava Současné africké umění, která začne 3. července a potrvá až do konce září, je pro Roudnici a zámek zajímavá hned ze tří důvodů.

Připravila ji afrikanistka Marie Imbrová, která z Roudnice pochází. Představí současné africké umění a umělce, což je v Česku neobvyklá záležitost. A za třetí se díky výstavě o Africe vrátí na zámek Podřipské muzeum.

"Od roku 1919 bylo muzeu dáno k dispozici několik místností na roudnickém zámku. Několik let, po které hostil tento zámek sbírky Podřipského muzea, patřilo k nejplodnějším obdobím této instituce. Současnou výstavou s velmi atraktivním tématem moderního umění černého kontinentu tak symbolicky navazujeme na historické muzejní expozice z doby, od které nás dělí již téměř jedno století," vysvětlil Martin Trefný z muzea.

Roudnice chtěla od Lobkowiczů zámek koupit

Hlavní červnová akce Léto na zámku se konala minulý týden. Vedle prohlídek části zámku si hlavně děti užívaly atrakcí jako akvazorbingu či různého skákání. Vrcholem týdenního programu byl středeční koncert, při kterém hrály kapely Mandrage nebo Lety mimo.

"Chceme, aby se u nás lidé bavili. A také chceme aspoň částečně už nyní zámek lidem otevřít, ukázat jej veřejnosti. Je to taková první vlaštovka," popsal význam Léta na zámku místostarosta Cihla. Celý týden tak byl přístupný parčík před zámkem.

Vojenská konzervatoř ze zámku odešla v roce 2008. Spekulovalo se, že by Roudnice nevyužívanou památku od rodů Lobkowiczů, jimž patří, koupila. Nakonec ale dostal přednost jiný plán.

Zámek Williama Lobkowicze začne díky aktivitě města nabízet různé kulturní akce. "Díky tomu, že společně pracujeme na nějaké dlouhodobé vizi, můžeme se lépe s majitelem dohodnout i na dalších věcech," potvrdil Cihla, že současné pootevírání zámku veřejnosti souvisí s budoucími expozicemi. Už za dva roky totiž mají být velkou atrakcí pro návštěvníky výstavy Národního muzea či Národní galerie.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Novorozeně nalezené v popelnici v Teplicích někdo zabil, ukázala pitva

(Ilustrační snímek)

Novorozence nalezeného ve čtvrtek v popelnici v Teplicích někdo usmrtil. Prokázala to soudní pitva. Kriminalisté nyní...

Policie obvinila z vraždy novorozeněte v Teplicích jeho matku

Při manipulaci se zbraní se v neděli postřelil mladistvý chlapec (13.3.2017)

Policisté obvinili devětadvacetiletou ženu z vraždy jejího dítěte v Teplicích. K činu se žena přiznala. Nyní jí hrozí...

Police má podezřelého z vraždy novorozence, jehož tělo našli mezi odpadky

(Ilustrační snímek)

Kriminalisté dopadli podezřelého z vraždy novorozeněte, jehož tělíčko ve čtvrtek objevil náhodný nálezce v kontejneru...

Najdete na iDNES.cz