Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Roudnický zámek ožívá. Hostil koncert, teď láká na prohlídky a výstavu

  8:02aktualizováno  8:02
Od doby, kdy zámek v Roudnici nad Labem opustila před čtyřmi lety vojenská konzervatoř, byla památka nepřístupná. Nyní se vše obrací k lepšímu a turisté mohou díky spolupráci města a majitele obdivovat alespoň jeho část. Na nádvoří se již konal koncert, zámecké prázdniny zpestří výstava o africkém umění.

Zámek v Roudnici začíná pomalu ožívat. Už se tam konal koncert populární české kapely Mandrage, chystá se výstava o africkém umění. A pokud vše půjde podle plánu, za dva roky by si návštěvníci mohli prohlédnout část sbírek z Národní galerie. | foto: ArchivMF DNES

Lobkowiczký zámek v Roudnici začíná pomalu ožívat návštěvníky. Po odchodu vojenské konzervatoře byl veřejnosti nepřístupný a dlouho se nedařilo najít plán, jak tuto cennou barokní památku turistům otevřít. Teď už se zájemci dostanou alespoň do části zámeckých prostor - kaple a vybraných místností.

Historie zámku

Barokní zámek rodu Lobkowiczů ze 17. století stojí nad řekou Labe v centru Roudnice. Nachází se v něm 250 místností, celý zámecký areál včetně parku, kláštera, jízdárny a dalších budov zabírá plochu téměř 8 hektarů

Zámek vznikl na základech románského hradu, který byl postavený už ve 12. století. I kvůli ochraně hradu si Roudnici vybrali za své oblíbené sídlo pražští arcibiskupové.

Současnou podobu má zámek od 18. století. Za druhé světové války sloužil jako kasárna německé armádě, v roce 1948 byl zestátněn a až v 90. letech se v restitucích vrátil Lobkowiczům. Do roku 2009 v něm byla vojenská konzervatoř.

"Prohlídky děláme od úterý do neděle, začátky jsou od 10 do 14 hodin každou celou hodinu. Vstupné je 50 korun pro dospělé, 30 pro důchodce, děti zdarma," popsal nabídku kastelán Jiří Zinzák.

Na prázdniny je navíc přichystána i jedna výstava. "Chystá se tam expozice Podřipského muzea o africkém umění," říká roudnický místostarosta Michal Cihla.

Na zámek se vrátí Podřipské muzeum

Výstava Současné africké umění, která začne 3. července a potrvá až do konce září, je pro Roudnici a zámek zajímavá hned ze tří důvodů.

Připravila ji afrikanistka Marie Imbrová, která z Roudnice pochází. Představí současné africké umění a umělce, což je v Česku neobvyklá záležitost. A za třetí se díky výstavě o Africe vrátí na zámek Podřipské muzeum.

"Od roku 1919 bylo muzeu dáno k dispozici několik místností na roudnickém zámku. Několik let, po které hostil tento zámek sbírky Podřipského muzea, patřilo k nejplodnějším obdobím této instituce. Současnou výstavou s velmi atraktivním tématem moderního umění černého kontinentu tak symbolicky navazujeme na historické muzejní expozice z doby, od které nás dělí již téměř jedno století," vysvětlil Martin Trefný z muzea.

Roudnice chtěla od Lobkowiczů zámek koupit

Hlavní červnová akce Léto na zámku se konala minulý týden. Vedle prohlídek části zámku si hlavně děti užívaly atrakcí jako akvazorbingu či různého skákání. Vrcholem týdenního programu byl středeční koncert, při kterém hrály kapely Mandrage nebo Lety mimo.

"Chceme, aby se u nás lidé bavili. A také chceme aspoň částečně už nyní zámek lidem otevřít, ukázat jej veřejnosti. Je to taková první vlaštovka," popsal význam Léta na zámku místostarosta Cihla. Celý týden tak byl přístupný parčík před zámkem.

Vojenská konzervatoř ze zámku odešla v roce 2008. Spekulovalo se, že by Roudnice nevyužívanou památku od rodů Lobkowiczů, jimž patří, koupila. Nakonec ale dostal přednost jiný plán.

Zámek Williama Lobkowicze začne díky aktivitě města nabízet různé kulturní akce. "Díky tomu, že společně pracujeme na nějaké dlouhodobé vizi, můžeme se lépe s majitelem dohodnout i na dalších věcech," potvrdil Cihla, že současné pootevírání zámku veřejnosti souvisí s budoucími expozicemi. Už za dva roky totiž mají být velkou atrakcí pro návštěvníky výstavy Národního muzea či Národní galerie.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Ústecký soud zamítl část žaloby proti zastupiteli Hausenblasovi

Martin Hausenblas (vpravo) u ústeckého soudu.

Ústecký okresní soud se bude muset znovu zabývat sporem mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a někdejším...

Dělníci pumpují pryskyřici hluboko pod zem, aby zpevnili estakádu na D8

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Ředitelství silnic a dálnic zkouší s pomocí pryskyřice stabilizovat podloží pod prackovickou mostní estakádou u...

Najdete na iDNES.cz