Dražba budov a pozemků v pivovaru bude za měsíc v Praze.

Dražba budov a pozemků v pivovaru bude za měsíc v Praze. | foto: NPÚ

Roudnice navrhla exekuci pivovaru. Teď zvažuje, že ho v dražbě koupí

  • 0
Zastupitelé v Roudnici rozhodnou, jestli se město zúčastní nařízené dražby zchátralého barokního pivovaru. Budovy a pozemky patří Američanovi Johnu Baileymu, který městu dluží pět milionů korun. Radnice chce peníze zpět, proto na Baileyho dala návrh na exekuci. Exekutor později určil, že areál půjde do dražby.

"Máme u něj pohledávku a nejsme sami. Přihlásili jsme se ale jako první, a tak máme přednostní právo o dražbu požádat," řekl místostarosta Roudnice Michal Cihla.

Pivovar v Roudnici

Lobkowiczský pivovar vystavěl slavný italský architekt Antonio Porta. Barokní pivovar byl dokončený v roce 1674.

V 19. století přišel o kratší postranní křídla kvůli stavbě železnice. Od 60. let 20. století, kdy skončil provoz sodovkárny, je pivovar opuštěný a chátrá.

Američan John D. Bailey pivovar získal po konkursu v roce 2001. Zchátralý objekt chtěl přeměnit na multifunkční objekt s restauracemi, hotelem, výstavním sálem a řadou dalších zařízení. Nic se však nedělo, budova se postupně měnila v ruinu.

V březnu 2010 město zlikvidovalo z bezpečnostních důvodů střechu, která hrozila zřícením.

Dražba budov a pozemků v pivovaru bude za měsíc v Praze. Zastupitelstvo rozhodne, jak se k dražbě postaví. "Musíme říct, zda složíme jistinu, zúčastníme se dražby a do jaké výše můžeme přihazovat," řekl Cihla.

Pokud by zastupitelé účast v dražbě neschválili, Roudnice by se po dražbě podělila o vydraženou částku. Není ale jisté, že by město dostalo celých pět milionů korun, které chce.

Pohledávka se skládá ze dvou částí. Milion je pokuta, kterou dal roudnický stavební úřad Baileymu za to, že se o barokní pivovar nestaral.

Město pivovar zabezpečuje

Zbytek peněz chce město za demontáž krovu, již před lety nařídil statik. Ani to majitel neudělal, a tak jeho povinnost ze zákona převzalo město, které chce nyní výdaje proplatit.

Nyní navíc Roudnice provádí provizorní zastřešení a statické zajištění pivovaru. To jsou práce, které stojí zhruba čtyři miliony.

"Udělat se musí v každém případě. Peníze bychom pak žádali po novém majiteli. Kdybychom pivovar získali my, tak peníze nemáme po kom žádat, ale mohli bychom to brát jako investici do svého majetku," uvedl Cihla.

Sám místostarosta je pro, aby se město snažilo pivovar získat a ovlivňovat pak záchranu i další využití památky. I když si to vyžádá další velké výdaje. "Je ale možné hledat dotace, šetřit, postupně pivovar opravovat," upozornil Cihla, že obnova samotné pivovarské budovy se nemůže provádět hned, protože na ni město nemá peníze.