Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechceme ropovod v obydleném území, brání se Litvínov prodloužení Družby

  11:01aktualizováno  11:01
Nepříjemného překvapení se dočkalo vedení Litvínova. Zjistilo, že by přes zastavěné území města měl vést ropovod Družba. V současné chvíli končí v Záluží u Litvínova, jenže v plánu je jeho prodloužení až k německým hranicím a dále do Německa.

Ropovod Družba (ilustrační snímek) | foto: MERO ČR a.s.

O prodloužení ropovodu Družba do Spergau na území Spolkové republiky Německo rozhodla česká vláda po výzvě Evropské unie v roce 2013. Ropovod má zabezpečit propojení dodávek ropy ve střední a východní Evropě. 

Následné jednání mezi ministerstvem průmyslu a obchodu, vládou a Ústeckým krajem o budoucí trase ropovodu proběhlo už koncem loňského roku, o probíhajícím jednání nebo jeho výsledcích ale město nikdo zatím oficiálně neinformoval.

Dálková potrubí

Ropovod Družba
Na území České republiky končí jedna jeho větev od roku 1965 v Záluží u Litvínova. Zásobuje střední a východní Evropu ropou z Ruska. Na jeho výstavbě se podílely státy tehdejšího socialistického bloku. Je to nejdelší ropovod na světě.

Etylenovod
Mezinárodní dálkovod etylenu slouží hlavně k aktuálnímu vykrývání případného výpadku produkce etylenu a tím zajištění kontinuálního provozu pro chemické závody Unipetrol v Litvínově a DOW Chemical Company Böhlen ve Spolkové republice Německo. Od Záluží vede ke státní hranici i přes litvínovskou část Chudeřín.

„Považuji jednání příslušných orgánů státní správy za nepřijatelné. Okamžitě žádám ministerstvo průmyslu o svolání schůzky za naší účasti a případně i dalších subjektů, které k tomu mají co říci,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová.

O nastalé situaci informovala na posledním zasedání zastupitelů města. „Mám připravený dopis, který odejde v nejbližších hodinách. Takové jednání je prostě přes čáru,“ dodala starostka.

O připravované trase ropovodu se totiž město nedozvědělo od státu nebo krajské samosprávy, ale úplnou náhodou na nedávném jednání s Unipetrolem.

Koridor souběžně s etylenovodem

Litvínov už od roku 2016 žádá firmu o zúžení ochranného pásma etylenovodu, který slouží k vykrývání výpadku produkce etylenu mezi Unipetrolem a německou chemičkou v Böhlenu a jenž vede přes litvínovskou část Chudeřín. 

Na schůzce však vyšlo najevo, že Unipetrol má k dispozici záměr odboru územního plánování Ústeckého kraje ke zpracování aktualizace územního plánu kraje, v němž vytyčil koridor ropovodu v souběhu se stávajícím vedením etylenovodu. 

Ochranné území by tak mělo zasahovat 150 metrů na obě strany od jeho současné osy. Z toho pro město vyplynulo, že by měl ropovod vést zastavěným územím Litvínova.

„Vše probíhalo podle zákona. V minulém týdnu oznámil pořizovatel dotčeným orgánům, sousedním krajům a ministerstvu pro místní rozvoj dobu a místo konání společného jednání a vyzval je k uplatnění stanovisek ve lhůtě do 30 dnů ode dne společného jednání,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

K přípravě jsme nebyli přizváni, diví se radnice

„Návrh bude vyvěšen na úřední desce kraje nejpozději do čtvrtka 29. dubna. Do 30 dnů od doručení může každý uplatnit u krajského úřadu písemné připomínky, tj. i Litvínov,“ poznamenala Dosedělová. 

Zastupitelé Litvínova se shodují, že stavba samotného ropovodu je potřebná, ale neměl by vést obydleným územím. 

„Jako město máme své stanovisko. Prověřujeme možný koridor, o němž se v našem územním plánu píše, ale nikde nebylo stanoveno, že musí vést přes zastavěné území. Je skandální, že jsme nebyli ani při jeho přípravě přizváni a vše je ponechané až na veřejné projednávání,“ podotkla starostka.

Její slova potvrzuje litvínovský zastupitel Roman Ziegler. „K současné situaci se těžko hledají jakákoliv slušná slova. Je pro mě skandální, že někdo uvažuje, že vedle etylenovodu, u nějž je také sporné umístění přes město, bude stavět ještě ropovod, který má vést přes obydlenou zónu,“ podivil se. 
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Jeden ze sedmnácti zraněných při úniku fenolu v Děčíně zemřel, zřejmě řidič

Vyšetřování v Chemotexu, kde fenol unikl. (26. dubna 2018)

V průmyslovém areálu v Děčíně unikl ráno z cisterny nákladního auta fenol. Sedmnáct lidí se jedovaté látky nadýchalo a...

V Teplicích našli v kontejneru jen pár metrů od babyboxu mrtvé novorozeně

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Policie vyšetřuje od čtvrtečního večera v Teplicích smrt novorozence. Tělo leželo v kontejneru několik desítek metrů od...

Další z rubriky

Zlodějku zradila podprsenka, v rozčílení jí z ní vypadl kradený mobil

Ilustrační snímek

Před ústeckým nádražím využila sedmačtyřicetiletá žena nepozornosti kolemjdoucího a vytáhla mu z kapsy mikiny mobil....

Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí, na školu umístil solární panely

Solární panely se objevily na hornojiřetínské základní škole.

Solární panely, na které přispělo 920 dárců, nově fungují na střeše Základní školy v Horním Jiřetíně na Mostecku....

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Najdete na iDNES.cz