Nechceme ropovod v obydleném území, brání se Litvínov prodloužení Družby

  11:01aktualizováno  11:01
Nepříjemného překvapení se dočkalo vedení Litvínova. Zjistilo, že by přes zastavěné území města měl vést ropovod Družba. V současné chvíli končí v Záluží u Litvínova, jenže v plánu je jeho prodloužení až k německým hranicím a dále do Německa.

Ropovod Družba (ilustrační snímek) | foto: MERO ČR a.s.

O prodloužení ropovodu Družba do Spergau na území Spolkové republiky Německo rozhodla česká vláda po výzvě Evropské unie v roce 2013. Ropovod má zabezpečit propojení dodávek ropy ve střední a východní Evropě. 

Následné jednání mezi ministerstvem průmyslu a obchodu, vládou a Ústeckým krajem o budoucí trase ropovodu proběhlo už koncem loňského roku, o probíhajícím jednání nebo jeho výsledcích ale město nikdo zatím oficiálně neinformoval.

Dálková potrubí

Ropovod Družba
Na území České republiky končí jedna jeho větev od roku 1965 v Záluží u Litvínova. Zásobuje střední a východní Evropu ropou z Ruska. Na jeho výstavbě se podílely státy tehdejšího socialistického bloku. Je to nejdelší ropovod na světě.

Etylenovod
Mezinárodní dálkovod etylenu slouží hlavně k aktuálnímu vykrývání případného výpadku produkce etylenu a tím zajištění kontinuálního provozu pro chemické závody Unipetrol v Litvínově a DOW Chemical Company Böhlen ve Spolkové republice Německo. Od Záluží vede ke státní hranici i přes litvínovskou část Chudeřín.

„Považuji jednání příslušných orgánů státní správy za nepřijatelné. Okamžitě žádám ministerstvo průmyslu o svolání schůzky za naší účasti a případně i dalších subjektů, které k tomu mají co říci,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová.

O nastalé situaci informovala na posledním zasedání zastupitelů města. „Mám připravený dopis, který odejde v nejbližších hodinách. Takové jednání je prostě přes čáru,“ dodala starostka.

O připravované trase ropovodu se totiž město nedozvědělo od státu nebo krajské samosprávy, ale úplnou náhodou na nedávném jednání s Unipetrolem.

Koridor souběžně s etylenovodem

Litvínov už od roku 2016 žádá firmu o zúžení ochranného pásma etylenovodu, který slouží k vykrývání výpadku produkce etylenu mezi Unipetrolem a německou chemičkou v Böhlenu a jenž vede přes litvínovskou část Chudeřín. 

Na schůzce však vyšlo najevo, že Unipetrol má k dispozici záměr odboru územního plánování Ústeckého kraje ke zpracování aktualizace územního plánu kraje, v němž vytyčil koridor ropovodu v souběhu se stávajícím vedením etylenovodu. 

Ochranné území by tak mělo zasahovat 150 metrů na obě strany od jeho současné osy. Z toho pro město vyplynulo, že by měl ropovod vést zastavěným územím Litvínova.

„Vše probíhalo podle zákona. V minulém týdnu oznámil pořizovatel dotčeným orgánům, sousedním krajům a ministerstvu pro místní rozvoj dobu a místo konání společného jednání a vyzval je k uplatnění stanovisek ve lhůtě do 30 dnů ode dne společného jednání,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

K přípravě jsme nebyli přizváni, diví se radnice

„Návrh bude vyvěšen na úřední desce kraje nejpozději do čtvrtka 29. dubna. Do 30 dnů od doručení může každý uplatnit u krajského úřadu písemné připomínky, tj. i Litvínov,“ poznamenala Dosedělová. 

Zastupitelé Litvínova se shodují, že stavba samotného ropovodu je potřebná, ale neměl by vést obydleným územím. 

„Jako město máme své stanovisko. Prověřujeme možný koridor, o němž se v našem územním plánu píše, ale nikde nebylo stanoveno, že musí vést přes zastavěné území. Je skandální, že jsme nebyli ani při jeho přípravě přizváni a vše je ponechané až na veřejné projednávání,“ podotkla starostka.

Její slova potvrzuje litvínovský zastupitel Roman Ziegler. „K současné situaci se těžko hledají jakákoliv slušná slova. Je pro mě skandální, že někdo uvažuje, že vedle etylenovodu, u nějž je také sporné umístění přes město, bude stavět ještě ropovod, který má vést přes obydlenou zónu,“ podivil se. 

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

VIDEO: Chomutovský lob baví až v Kanadě. Junior předvedl originální nájezd

Chomutovská radost po vítězství nad Kometou.

Připomínalo to slavný fotbalový dloubák Antonína Panenky, jen s tím rozdílem, že tentokrát byl aktérem hokejista....

Další z rubriky

Stovky milionů korun a dálnice D8 už vydrží sto let, tvrdí silničáři

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Tisíce litrů pryskyřice napumpovali dělníci od 1. listopadu do podloží prackovické mostní estakády na D8, jejíž část v...

Neprávem zabavené počítačové hry expolicisté vrátili, stíhání je zastaveno

Ilustrační snímek

Státní zástupce podmíněně zastavil trestní stíhání dvou dnes už bývalých kriminalistů z Mostu, kteří podvodně zabavili...

Studentka z Chomutova si zkusí cestu na Mars, čeká ji simulovaná mise

Chomutovská studentka Adéla Krylová

Adéla Krylová, studentka 3. ročníku Gymnázia Chomutov, bude jedním z pěti členů posádky, která během stohodinové...

Najdete na iDNES.cz