Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechceme ropovod v obydleném území, brání se Litvínov prodloužení Družby

  11:01aktualizováno  11:01
Nepříjemného překvapení se dočkalo vedení Litvínova. Zjistilo, že by přes zastavěné území města měl vést ropovod Družba. V současné chvíli končí v Záluží u Litvínova, jenže v plánu je jeho prodloužení až k německým hranicím a dále do Německa.

Ropovod Družba (ilustrační snímek) | foto: MERO ČR a.s.

O prodloužení ropovodu Družba do Spergau na území Spolkové republiky Německo rozhodla česká vláda po výzvě Evropské unie v roce 2013. Ropovod má zabezpečit propojení dodávek ropy ve střední a východní Evropě. 

Následné jednání mezi ministerstvem průmyslu a obchodu, vládou a Ústeckým krajem o budoucí trase ropovodu proběhlo už koncem loňského roku, o probíhajícím jednání nebo jeho výsledcích ale město nikdo zatím oficiálně neinformoval.

Dálková potrubí

Ropovod Družba
Na území České republiky končí jedna jeho větev od roku 1965 v Záluží u Litvínova. Zásobuje střední a východní Evropu ropou z Ruska. Na jeho výstavbě se podílely státy tehdejšího socialistického bloku. Je to nejdelší ropovod na světě.

Etylenovod
Mezinárodní dálkovod etylenu slouží hlavně k aktuálnímu vykrývání případného výpadku produkce etylenu a tím zajištění kontinuálního provozu pro chemické závody Unipetrol v Litvínově a DOW Chemical Company Böhlen ve Spolkové republice Německo. Od Záluží vede ke státní hranici i přes litvínovskou část Chudeřín.

„Považuji jednání příslušných orgánů státní správy za nepřijatelné. Okamžitě žádám ministerstvo průmyslu o svolání schůzky za naší účasti a případně i dalších subjektů, které k tomu mají co říci,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová.

O nastalé situaci informovala na posledním zasedání zastupitelů města. „Mám připravený dopis, který odejde v nejbližších hodinách. Takové jednání je prostě přes čáru,“ dodala starostka.

O připravované trase ropovodu se totiž město nedozvědělo od státu nebo krajské samosprávy, ale úplnou náhodou na nedávném jednání s Unipetrolem.

Koridor souběžně s etylenovodem

Litvínov už od roku 2016 žádá firmu o zúžení ochranného pásma etylenovodu, který slouží k vykrývání výpadku produkce etylenu mezi Unipetrolem a německou chemičkou v Böhlenu a jenž vede přes litvínovskou část Chudeřín. 

Na schůzce však vyšlo najevo, že Unipetrol má k dispozici záměr odboru územního plánování Ústeckého kraje ke zpracování aktualizace územního plánu kraje, v němž vytyčil koridor ropovodu v souběhu se stávajícím vedením etylenovodu. 

Ochranné území by tak mělo zasahovat 150 metrů na obě strany od jeho současné osy. Z toho pro město vyplynulo, že by měl ropovod vést zastavěným územím Litvínova.

„Vše probíhalo podle zákona. V minulém týdnu oznámil pořizovatel dotčeným orgánům, sousedním krajům a ministerstvu pro místní rozvoj dobu a místo konání společného jednání a vyzval je k uplatnění stanovisek ve lhůtě do 30 dnů ode dne společného jednání,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

K přípravě jsme nebyli přizváni, diví se radnice

„Návrh bude vyvěšen na úřední desce kraje nejpozději do čtvrtka 29. dubna. Do 30 dnů od doručení může každý uplatnit u krajského úřadu písemné připomínky, tj. i Litvínov,“ poznamenala Dosedělová. 

Zastupitelé Litvínova se shodují, že stavba samotného ropovodu je potřebná, ale neměl by vést obydleným územím. 

„Jako město máme své stanovisko. Prověřujeme možný koridor, o němž se v našem územním plánu píše, ale nikde nebylo stanoveno, že musí vést přes zastavěné území. Je skandální, že jsme nebyli ani při jeho přípravě přizváni a vše je ponechané až na veřejné projednávání,“ podotkla starostka.

Její slova potvrzuje litvínovský zastupitel Roman Ziegler. „K současné situaci se těžko hledají jakákoliv slušná slova. Je pro mě skandální, že někdo uvažuje, že vedle etylenovodu, u nějž je také sporné umístění přes město, bude stavět ještě ropovod, který má vést přes obydlenou zónu,“ podivil se. Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Po největší tuzemské havárii tramvaje ležel mezi mrtvými, otec ho vytáhl

Na fotce je z profilu pan Jindřich Mach, který jako pětiletý přežil tramvajové...

Minulý týden uplynulo 71 let od největšího tramvajového neštěstí v dějinách země. V Ústí zůstalo v roce 1947 po havárii...Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...

Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

Další z rubriky

V lomu na Mostecku se topili otec se synem, zachránit se povedlo jen dítě

Vodní nádrž Matylda v Mostě.

Na koupališti mosteckého Benediktu se odpoledne topil otec se synem. Muže se nepodařilo ani přes několik desítek minut...

Po největší tuzemské havárii tramvaje ležel mezi mrtvými, otec ho vytáhl

Na fotce je z profilu pan Jindřich Mach, který jako pětiletý přežil tramvajové...

Minulý týden uplynulo 71 let od největšího tramvajového neštěstí v dějinách země. V Ústí zůstalo v roce 1947 po havárii...

Nevěřili mu, přesto včelař vyjel s nejdelší motorkou světa na vrchol Klíče

Husarský kousek Bruna Pfeifera vzbudil obrovskou senzaci, mimořádný obchodní...

Ani dnes by se leckterý dobrodruh za takovou jízdu nestyděl. Vyjet kopec, na nějž je i pěšky krkolomný výstup, na...

Najdete na iDNES.cz