Nechceme ropovod v obydleném území, brání se Litvínov prodloužení Družby

  11:01aktualizováno  11:01
Nepříjemného překvapení se dočkalo vedení Litvínova. Zjistilo, že by přes zastavěné území města měl vést ropovod Družba. V současné chvíli končí v Záluží u Litvínova, jenže v plánu je jeho prodloužení až k německým hranicím a dále do Německa.

Ropovod Družba (ilustrační snímek) | foto: MERO ČR a.s.

O prodloužení ropovodu Družba do Spergau na území Spolkové republiky Německo rozhodla česká vláda po výzvě Evropské unie v roce 2013. Ropovod má zabezpečit propojení dodávek ropy ve střední a východní Evropě. 

Následné jednání mezi ministerstvem průmyslu a obchodu, vládou a Ústeckým krajem o budoucí trase ropovodu proběhlo už koncem loňského roku, o probíhajícím jednání nebo jeho výsledcích ale město nikdo zatím oficiálně neinformoval.

Dálková potrubí

Ropovod Družba
Na území České republiky končí jedna jeho větev od roku 1965 v Záluží u Litvínova. Zásobuje střední a východní Evropu ropou z Ruska. Na jeho výstavbě se podílely státy tehdejšího socialistického bloku. Je to nejdelší ropovod na světě.

Etylenovod
Mezinárodní dálkovod etylenu slouží hlavně k aktuálnímu vykrývání případného výpadku produkce etylenu a tím zajištění kontinuálního provozu pro chemické závody Unipetrol v Litvínově a DOW Chemical Company Böhlen ve Spolkové republice Německo. Od Záluží vede ke státní hranici i přes litvínovskou část Chudeřín.

„Považuji jednání příslušných orgánů státní správy za nepřijatelné. Okamžitě žádám ministerstvo průmyslu o svolání schůzky za naší účasti a případně i dalších subjektů, které k tomu mají co říci,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová.

O nastalé situaci informovala na posledním zasedání zastupitelů města. „Mám připravený dopis, který odejde v nejbližších hodinách. Takové jednání je prostě přes čáru,“ dodala starostka.

O připravované trase ropovodu se totiž město nedozvědělo od státu nebo krajské samosprávy, ale úplnou náhodou na nedávném jednání s Unipetrolem.

Koridor souběžně s etylenovodem

Litvínov už od roku 2016 žádá firmu o zúžení ochranného pásma etylenovodu, který slouží k vykrývání výpadku produkce etylenu mezi Unipetrolem a německou chemičkou v Böhlenu a jenž vede přes litvínovskou část Chudeřín. 

Na schůzce však vyšlo najevo, že Unipetrol má k dispozici záměr odboru územního plánování Ústeckého kraje ke zpracování aktualizace územního plánu kraje, v němž vytyčil koridor ropovodu v souběhu se stávajícím vedením etylenovodu. 

Ochranné území by tak mělo zasahovat 150 metrů na obě strany od jeho současné osy. Z toho pro město vyplynulo, že by měl ropovod vést zastavěným územím Litvínova.

„Vše probíhalo podle zákona. V minulém týdnu oznámil pořizovatel dotčeným orgánům, sousedním krajům a ministerstvu pro místní rozvoj dobu a místo konání společného jednání a vyzval je k uplatnění stanovisek ve lhůtě do 30 dnů ode dne společného jednání,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

K přípravě jsme nebyli přizváni, diví se radnice

„Návrh bude vyvěšen na úřední desce kraje nejpozději do čtvrtka 29. dubna. Do 30 dnů od doručení může každý uplatnit u krajského úřadu písemné připomínky, tj. i Litvínov,“ poznamenala Dosedělová. 

Zastupitelé Litvínova se shodují, že stavba samotného ropovodu je potřebná, ale neměl by vést obydleným územím. 

„Jako město máme své stanovisko. Prověřujeme možný koridor, o němž se v našem územním plánu píše, ale nikde nebylo stanoveno, že musí vést přes zastavěné území. Je skandální, že jsme nebyli ani při jeho přípravě přizváni a vše je ponechané až na veřejné projednávání,“ podotkla starostka.

Její slova potvrzuje litvínovský zastupitel Roman Ziegler. „K současné situaci se těžko hledají jakákoliv slušná slova. Je pro mě skandální, že někdo uvažuje, že vedle etylenovodu, u nějž je také sporné umístění přes město, bude stavět ještě ropovod, který má vést přes obydlenou zónu,“ podivil se. Nejčtenější

Ředitel gymnázia jde na kobereček. Psal, že zahrabal Zemana do kompostu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman se bude zpovídat za facebookovou reakci na vulgární výroky prezidenta Miloše...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Měním si pozici, oznámil vousáč Růžičkovi. A byl hvězdou zápasu

Jan Stránský z Chomutova slaví vstřelený gól.

Troufalost? Hokejový útočník Jan Stránský postavil chomutovského trenéra Vladimíra Růžičku před hotovou věc, když si...

Další z rubriky

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Zapojit se do dění tam, kde žiju, je přirozené, říká nejmladší starosta

Budoucí starosta Jan Papajanovský.

Výrazné vítězství Koalice pro Kamenici v říjnových komunálních volbách vynese do starostovského křesla v České Kamenici...

Cenný kostel v Peruci je zavřený, kvůli prasklinám v něm není bezpečno

Praskající klenby uvnitř kostela.

Zhoršující se stav cenného barokního kostela sv. Petra a Pavla trápí lidi v Peruci na Lounsku. V minulých dnech se tam...

Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost

„To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!" Poznáváte se? Tak se nám na toto téma rozepište v deníčku a 5 z vás odměníme balíčkem Nutrilonu s dalšími dárky podle vlastního výběru.

Najdete na iDNES.cz