Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Asistent prevence učí uličníky ze Šluknovska boxovat, aby je napravil

  13:03aktualizováno  13:03
Třicetiletý romský asistent prevence kriminality a bývalý boxer Ondřej Berki chtěl něčím zaměstnat problémové výrostky v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku. Založil proto boxerský klub. Získal si uznání města i ostatních obyvatel, kteří už k němu chodí také.

Ondřej Berki (vpravo) s některými ze svých svěřenců | foto: archiv Ondřeje Berkiho

„Já sám boxuju už od šesti let a dotáhl jsem to až ke třem druhým místům v mládežnických kategoriích na mistrovství republiky,“ vypráví Berki, který byl až do 18 let členem SKP Ústí nad Labem.

Založit vlastní boxerský klub ho přiměla konkrétní příhoda. „Šel jsem jednou po Mikulášovicích a viděl, jak kluci skáčou po lavičkách, mlátí se, prostě dělají kraviny. Do toho jsem slyšel, jak se u nás krade a roste kriminalita. Nebylo mi to lhostejné,“ líčí svůj důvod k založení klubu.

Berkiho záměr je, aby k němu chodili všichni, kdo mají zájem. Běžní obyvatelé města i problémoví jedinci, kteří se tak mezi ostatní snáz začlení.

„Chodí k nám třeba mladík, který se nedávno vrátil z basy, nebo kluk, který kradl a dělal problémy. Máme tam asi čtyři šikanované děti, které si vůbec nevěřily. A na druhou stranu je u nás i šedesátiletý důchodce nebo vysokoškolsky vzdělaná paní,“ přibližuje Berki. Celkem jeho klub navštěvuje kolem třiceti lidí.

Berkimu primárně nejde o to naučit všechny boxovat. Spíše chce, aby měli nějakou aktivitu a zabavili se něčím smysluplným. „Základní boxerskou techniku se ale naučí a postupně jim ordinuji zátěžové a kruhové tréninky,“ říká.

Dřív chodili jen Romové, dnes už to neplatí

Vzhledem ke svým zkušenostem, kdy má na kontě i 19 zápasů v profesionálním ringu a díky boxu se podíval do Berlína, Mnichova, Švédska či Anglie, už ale poznal, že do klubu chodí také několik talentů, jako například devítiletý Daniel Vlasák. Berki by si tak přál, aby někdo z nich v boxu dokázal ještě víc než on sám.

„Rád bych vychoval i nějakého českého reprezentanta. Ale hlavní je, aby ti problémoví jedinci místním lidem ukázali, že nejsou úplně špatní a že se umějí změnit k lepšímu,“ zdůrazňuje svou prioritu.

Zatímco dříve do boxerského oddílu chodili převážně jen Romové, dnes už to neplatí. „Jsem za to rád, že mi dávají bílí důvěru, i když jsem cikán. To mě táhne dopředu,“ komentuje to Berki.

Trénuje třikrát v týdnu v prostorách bývalé staré školy. „Starostka mi dala šanci a od města jsme dostali k dispozici větší místnost. Na rozjetí nám ještě věnovali dva boxerské pytle,“ oceňuje Berki.

Chvála je slyšet i z druhé strany. „Jako asistent prevence kriminality si Ondra získal svým přístupem důvěru široké veřejnosti. Občané se na něj obracejí v různých situacích - při narušování veřejného pořádku nebo slušného soužití na sídlišti, při ohrožování i krádežích,“ popisuje starostka Miluše Trojanová.

Současně věří, že zájem o boxerský klub ze strany dětí a dospělých neopadne. „Zaznamenávám jen pozitivní reakce. Předběžně jsme domluveni, že pro klub bude uvolněn další přilehlý prostor,“ zmínila Trojanová.

Berkiho přístup oceňuje i boxer Lukáš Konečný

Berkiho iniciativy už si všimli také organizátoři Husovských slavností v Praze, v rámci nichž se konala diskuse na téma Neviditelní Romové.

„Ondru jsem doporučil, jelikož si myslím, že svou profesí a především svými sportovními úspěchy, aktivitami při zřízení a provozování boxerského klubu a celkovým životním postojem Romům hodně pomáhá,“ uvedl manažer projektu Prevence kriminality Jiří Gajdoš.

Vznik klubu chválí i medailista z mistrovství světa a nejúspěšnější český profesionální boxer Lukáš Konečný, kterého Berki uvádí jako svůj vzor a zná se s ním z doby, kdy ještě trénoval v Ústí nad Labem.

„Ondru znám, je to dobrý kluk i boxer. Jeho aktivita s klubem pomůže mnoha lidem i boxu samotnému. Často tito začínající trenéři dají lidem i více než zkušení. Dělají to totiž bez nároku na výdělek a srdcem,“ říká Konečný.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Mercedes Třída V V250 XL 7G 4Mat AMG...
Mercedes Třída V V250 XL 7G 4Mat AMG...

r.v. 2018, naj. 15 km, diesel, 1. majitel
1 719 800 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz